KORONA GÜNLERİMİZ 321

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 321
Paylaş
Tarih : 08 Ekim 2021 - 13:10

”Okullar ve Pandemi”

Koronavirüsle mücadele devam ederken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka sayısı açısından ilk 10 il arasına ‘Kütahya’yı da göstermesi beni üzen acı gerçeklerden birisidir.
Elbette Kütahya denilirken bu sadece il merkezini işaret eden bir açıklama değildir.
Söz konusu açıklamanın içinde il merkezi ve Simav ile birlikte diğer 11 ilçe de vardır.
***
İl Sağlık Müdürlüğü’nün bakan Koca’nın açıkladığı 10 il konusunun ardından Kütahya hastanelerinde yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranının yüzde 60 seviyelerinde olduğunu duyurması da Kütahya olarak pandeminin yönetiminde mi yoksa yaz tatilinin bitmesi, okulların açılışıyla mı ilgilidir bilemem ama nüfus hareketleriyle vaka sayılarının artışının paralellik oluşturduğu bilim insanları tarafından teyit ediliyor.
Bilirsiniz, bu köşede zaman zaman ülkemizin değerli bilim ve tıp insanlarının pandemiyle ilgili görüşlerini, açıklamalarını hatta eleştirilerini aktarıyorum.
Çünkü bilim insanı, tıp insanı olmak kolay değil, herkes olamıyor. Ülkemiz ve insanlık adına görev yapan bu vatansever insanlardan birisi de bilim insanları olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü. Özlü, Korona virüs salgınında son durum ve vaka sayılarının neden düşmediği konusunda açıklamalarda bulunarak Simav’da bile birçok okulda kapanan sınıfların olduğunu adeta teyit edercesine görüşlerini açıkladı.
Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, özel bir televizyon kanalına konuşarak; ‘Vaka sayıları neden düşmüyor?’, ‘Aşıların etkinliği ne kadar sürüyor?’ ve ‘Covid ilacı aşıya alternatif olur mu?’ sorularına yanıt verdi.
Daha genç ve aşısız kişilerin hastalandığına dikkat çeken Özlü ”Covid olmadıklarını, nezle veya grip olduklarını düşünüyorlar. Covid’i kendilerine yakıştıramıyorlar. Bu yüzden de hastaneye başvuruda gecikme yaşanıyor” ifadesinde bulundu.
Covid ilacı haberlerinin umut verici olduğunu da söyleyen Özlü ”İlacın ruhsat almasında şu ana kadar yapılan çalışmalar yeterli olmayabilir, göreceğiz” diyor.
Özlü, 2 doz Pfizer/BioNTech aşısı olanlara 3. doz yapılması konusunda da kararın Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu söyledi.
***
Vaka sayılarının Eylül ortasından itibaren daha da artmasını okulların açılışına bağlayan sayısız görüş var. Uzaktan Eğitim’in zorluğu ve bu tür bir eğitim sistemine öğrencilerin ve ülke alt yapısının tam olarak hazır olmadığı geçtiğimiz son 1,5 yıllık eğitim ve öğretim dönemlerinde görülmüştü.
Şimdi ise yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitimde ısrarcı bir tutum sergileyerek öğrencilerin okullardan ve derslerden soğumamasını, eğitimde başarılı bireyler olmasını hedefliyor.
Bu amaç doğrultusunda yürütülen eğitim ve öğretim uygulamaları bu kez salgın nedeniyle sınıf ve okul bazında kısıtlamalarla karşı karşıya kalınınca Sağlık Bakanlığı eğitimde süreklilik adına öğrenciler için karantina sürelerinde değişiklik kararı aldı. Buna göre, temaslı kabul edilen ilk ve orta öğretim öğrencilerinin karantina süresi 4 güne indirildi.
Bu konuda bültenlerden edindiğim bilgelere göre, 5’nci günde öğrenci velisinin izni ile yapılan PCR sonucunun negatif olması durumunda izolasyon sonlandırılacak. PCR yapılmadığı durumda ise 10’ncu günde maske ve mesafe kuralına uyarak karantinaları sonlandırılarak okula devam edecekler.
Ayrıca; Sağlık Bakanlığı, 17 Eylül’de ‘Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde de değişikliğe gitmişti. Buna göre tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak; 5’inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.
***
Anlaşılacağı gibi pandemi süreci ülkemizde yaşanan vaka ve durumlarına göre yeni kararlarda devam ediyor.
Ne diyeyim, hayırlısı olsun ama maske, mesafe, temizlik ve aşı da olsun.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;