KORONA GÜNLERİMİZ 322

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 322
Paylaş
Tarih : 11 Ekim 2021 - 13:17

”İnsan ve Ağaç”

Evet, hayat her zamanki gibi devam ediyor.

Sen istediğin kadar maske, mesafe, temizlik ve aşı uyarıları yap, insanlar seni değil kendini dinliyor.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenleri, yoğun bakımda duyduğu yaşananları, yapılan cenaze anonslarını, helallik bile verme fırsatı bulamadığı sevdiklerini anlamak istediği kadar anlıyor, üzülmek istediği kadar üzülüyor ya da bir boş vermişlik içinde sorunlarını ve yaşananları öteledikçe öteliyor.

Değişmeyen tek gerçek ise öyle veya böyle bir şekilde devam eden yaşam savaşı.

***

Baksanıza son haftalarda elektriğe, tüp gaza, LPG’ye, doğal gaza yapılan zamları, koronayla mücadele kapsamında ötelenen KDV oranlarının yeniden uygulanmasını, hatta yılan hikâyesine dönen 3600 ek göstergeyi ve adeta otomatiğe bağlanmış iğneden ipliğe devam eden zamları konuşuyor.

Bunlar öne sürüldüğü, gündemin en tepesine bunlar yerleştirildiği için konuşuluyor.

Bir gerçek daha var ki, son aylarda hız kazanan kamuoyu araştırmalarının ve akabinde de 3600 ek gösterge düzenlemesinin seçim öncesine kadar yetiştirileceği haberleri bana göre erken seçimin ilk kez ayağı yere basarcasına yapılacağına dair belirtidir.

Ve gelelim paragrafın sonuna Korona Günlerimiz ülkemizin değişmeyen gündemi nin gazetemize yansıyan yüzüdür.

***

Koronavirüsle yaşam mücadelesine bir de hayat olarak ya da ömür olarak bakıldığında hemen hemen her yaştan insanımızın bu illete kurban gitmesi bir şekilde toplumsal mücadelenin aksamasından, uyumsuzluktan, birlikte karar alamayıp birlikte kararlar uygulayamamaktan olduğu bir gerçektir.

Koronavirüs; bir baltayla bir ağacın ömrüne son vermek gibidir.

Çünkü virüse yakalandıktan ve geç kaldıktan sonra ömür denen o süreç, bir şekilde baltayla kesilen ağaç gibi değil midir?

Ağaç deyince aklıma geldi, “Acaba ağaçların doğal yaşam süreleri ne kadardır?” diye.

Hani yaşadığımız yaz döneminde binlerce hektar orman alanlarındaki ağaçlarımız yandı ya da yaktılar ya, o ağaçlar hiçbir dış etkene maruz kalmadan daha kaç yıllar doğamızı renklendirecekler,  dünyamıza oksijen sağlayıp karbondioksiti temizleyeceklerdi diye düşündüm.

Sonuç olarak her türlü bilgi zenginliğine sahip sosyal medya’da bunun cevabını da buldum.

Haydi bakalım hangi ağacın normal şartlarda ya da insan denilen canavar dokunmadığında, yakmadığında kaç yıl yaşadığına bakalım;

Ağaçlar Kaç Yıl Yaşar?

Vişne-40-50 yıl; Fındık ortalama:150-200 yıl; Asma (Üzüm) 40-50 yıl; Kiraz: 60-70 yıl; Ayva:50-60 yıl; Çınar-1000 yıl; Kestane: 200-500 yıl; Sedir-1000 yıl; Kavak-Söğüt:100-150 yıl; Meşe, Ihlamur, Köknar 1000 yıl; Kayın 900 yıl; Zeytin 400 yıl; Elma, Armut 300 yıl; Ceviz: 500 yıl; Çam: 100 ila 1000 yıl; Şeftali: ortalama 30 yıl; Badem ağaçları ortalama 50 yıl kadar yaşar.  (Bilgi Hazinesi)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;