KORONA GÜNLERİMİZ 324

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 324
Paylaş
Tarih : 13 Ekim 2021 - 19:05

”Grip başka, Covid-19 bambaşka”

“Grip başka, Covid-19 bambaşka“
20.aya girdiğimiz koronavirüs mücadelemizde o kadar can kayıplarına, entübe oluşumlarına, aylarca hastanelerde yatmalara, maske, mesafe temizlik uyarılarına hatta aşı vurulmaya kadar ülkemizde yazılmayan, çizilmeyen, söylenmeyen kalmadı.
Ama bir türlü Griple Covid-19’un birbirinden ayrı konu olduğunu anlayamadık, anlatamadık, kavrayamadık.
Bu koruda son açıklama İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek’ten geldi.
Ulusal basın organlarında da yer aldığı gibi mevsim itibarıyla viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha yoğun olacağı bir döneme girilmesine dikkat çeken Prof. Dr. Gerek bu konuda şöyle diyor;
“Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına yeterince uyulmamasının hem Kovid-19 hem de gribin yayılımını artırmaktadır. Kovid-19 ve grip enfeksiyonunun ortak semptomları çok fazla. Özellikle delta varyantının neden olduğu Kovid-19’da yüksek ateş, öksürük, aşırı halsizlik, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, koku ve tat alma bozukluğu, dengeyle ilgili semptomlar ön plana çıkıyor. Gribal enfeksiyonda yine yüksek ateş, aşırı halsizlik gibi bulgular var ama Kovid-19’da gördüğümüz yoğun akciğer tutulumu veya hayatı tehdit eden durumla karşı karşıya kalınmıyor”.
Vatandaşların kış mevsimi öncesi grip vakalarıyla her zaman olduğu gibi sıkça rastlayabileceğini hatırlatarak Kovid-19 ve grip semptomlarındaki farklılıklara ilişkin açıklamasını biraz daha genişleten Prof. Dr. Gerek,
“Gribal enfeksiyonlarda ishal, karın ağrısı gibi mide ve bağırsaklarla ilgili semptomları daha az görüyoruz. Kovid-19’daki koku ve tat alma bozukluğunu genelde gribal enfeksiyonlarda çok görmüyoruz. Akciğer tutulumunu, nefes almayı güçleştiren, kandaki oksijen düzeyini azaltan, oksijen ihtiyacını ortaya çıkaran durumu gribal enfeksiyonda eğer çok özel bir durum, ek hastalıklar yoksa çok görmüyoruz. Gribal enfeksiyonu Kovid-19’dan bu şekilde ayırt edebiliriz” diye konuştu.
Grip, soğuk algınlığı semptomları olan hastalara, doktora görünmeden antibiyotik kullanmamaları uyarısında bulunan Gerek, şöyle devam etti:
“Viral enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotiğin yeri yok. Türkiye’de gereksiz antibiyotik kullanımını yaygın olarak görüyoruz, bu önemli bir sorunumuz. Viral enfeksiyonlar ortaya çıktığı zaman özellikle kas ve eklem ağrıları veya yüksek ateş durumu varsa bunları gidermek amacıyla bazı ilaçları kullanmak mümkün. Ancak hem Kovid-19 hem de gribal enfeksiyonlar benzer semptomlar gösterdiği için vatandaşlarımız, öncelikle PCR testi yaptırarak, Kovid-19 olmadıklarından emin olmalılar.”
Prof. Dr. Mustafa Gerek, Kovid-19 ile gribal enfeksiyonların yayılmasının önlenmesi için maske, mesafe ve hijyen kurallarına titizlikle uyulması gerektiğininde altını çizdi.
***
Bu durumda Koronavirüsten korunurken gribal enfeksiyonlardan da korunmanın önemli olduğu ortada.
Bunun ilk şartları ise yine maske, yine mesafe, yine temizlik ve her iki tehlike için aşı olmak.
Özellikle COVID-19 açısından aşının hayati önem taşıdığı her platformda dile getirirken bu konuda ABD’de yapılan bir araştırma aşının ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor.
Şöyle ki; Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan bir araştırmada son dönemde Covid-19’a yakalanarak ölenlerin tamamına yakınının aşı olmayan kişilerden oluştuğu ortaya çıktı.
ABD Sağlık Bakanlığı verilerine göre mayıs ayından bu yana yaklaşık 2 aylık dönemde 853 bin kişinin koronavirüse yakalanarak hastaneye kaldırıldığı, bunlardan sadece 0.1’inin (1200 hasta) aşı yaptıran kişiler olduğu kaydedildi.
Bunun yanı sıra mayıs ayında ABD’de 18 bin kişinin Covid-19 sebebiyle hayatını kaybettiği, bu kişilerden sadece 150’sinin aşılı olduğu ifade edildi. Bu rakam, salgın kaynaklı ölen kişilerin yüzde 0.8’ine tekabül ediyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,