KORONA GÜNLERİMİZ 325

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 325
Paylaş
Tarih : 14 Ekim 2021 - 14:09

”Hayat Yolculuğu”

Sabah yatağında gözlerini açmış yeni bir güne başlıyorsan, ‘ukalalık yapma!’ demeyin çünkü gözleri hayata açamamakta var.
Mademki gözleri açtık ve yeni güne merhaba diyoruz; yeni bir koronavirüsle mücadele gününe, işsizliğe, borçlara, piyasanın başını alıp gitmiş gıda fiyatlarına, yaşadığınız şehrin sizi rahatsız eden otopark yetersizliğine, cadde ve sokak düzenlemelerine ve çevre kirliliğine el sallayacağız.
Mart 2020’nin ardından Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık 2020 olurken devamla yine Mart 2021, Mayıs, Temmuz, Eylül ve şimdi de Ekim 2021’e gelindiğini hepimiz birlikte görüyor, yaşıyoruz.
Bu yaklaşık 20 ayda bırakın ülkemizi dünyanın tüm ülkelerinin kökünü kazıyamadığı salgın hastalığın içinde bulunduğumuz aylarda gündemin zaman zaman üçüncü dördüncü sıralara düştüğünü ama gıdaya ulaşımda yaşanan fiyat artışlarının, enerjinin her türüne yapılan ve daha da yapılması beklenen zamların kalemtraşla sivriltilmiş kurşunkalem misali dimdik ayakta durarak ülke gündeminin zirvesine yerleştiği her yapılan alış-verişte görülmekte.
Tarım Kredi kooperatiflerine bağlı olarak yurt genelinde 1000 marketin açılacağı söylemleri sorunu ne kadar çözebilir bilinmez ama, ülkemizde hatta Simav’da mahalle ve köy muhtarlarıyla kapı kapı akşam saatlerinde çuvallarla patates-soğan dağıtımı bile bu iki üründe bile yaşanan sorunun aşılmasını sağlayamadı.
***
Geçtiğimiz hafta Simav Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Ramazan Işık açılacak marketlere tepkisini göstererek; “Devlet market açmamalı” derken, devletin marketçilikle ilgisinin olmaması sadece gerekli önlem ve denetimleri gerektiği gibi yapmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.
Türkiye genelindeki tüm esnafların bağlı olduğu Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun Genel başkanı Bendevi Palandöken ise söz konusu market açılımlarına yeni bir açılım öne sürerek; “Marketler nüfusa göre açılsın” önerisinde bulunuyor.
Anlayacağınız sorunun olduğu market dünyasında sanırım işin içinde ‘para’ olunca daha da değer kazanıyor.
Sayın Genel Başkan Palandöken’in ‘Marketler Nüfusa Göre Açılsın’ önerisine ilişkin yurt gündemine giren haberi bir de siz okuyun da bu marketler konusuna yabancı kalmayın, fikriniz, öneriniz hatta varsa eleştiriniz olsun istiyorum. Ne dersiniz?
***
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasası’na ilişkin çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, “Marketlerin şube sayıları ve açılış konumlarına kural getirilmesi esnafımız açısından haksız rekabet ortamının son bulmasını sağlarken, fiyatlardaki artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceği için vatandaşın cebi de rahatlayacaktır” dedi.
Marketlerin de eczanelerde olduğu gibi nüfus oranına göre açılması önerisinde bulunan Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları kaydetti: “Marketler aynı eczanelerde olduğu gibi nüfusa oranlamaya göre açılmalı. Marketlerin şube sayıları ve açılış konumlarına kural getirilmesi esnafımız açısından haksız rekabet ortamının son bulmasını sağlarken, fiyatlardaki artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceği için vatandaşın cebi de rahatlayacaktır. Aynı zamanda kırtasiye ürünü kırtasiyeci esnafından, beyaz eşya ürünleri beyaz eşyacıdan, sebze meyveler manavdan, et kasaptan alınacak. Herkesin kendi işini yapması, esnaf için de vatandaş için de olumlu sonuçlar doğuracak.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 333

”Çay ve Simit Kardeşliği” Okuduğunuz köşe yazısının adı ‘Korona Günlerimiz’ ise bu köşede çay ve simidin ne işi var diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;