KORONA GÜNLERİMİZ 328

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 328
Paylaş
Tarih : 18 Ekim 2021 - 13:53

”Siyaset ve Pandemi”

AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların, vaka sayılarının, can kayıplarının, yoğun bakımlarda yatan hastaların beklentilerinin seçim şarkılarına karışıp kaybolacağı kanısındayım.

Çünkü geçtiğimiz hafta gecikmeli de olsa şehrimize gelen Manisa Milletvekili, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ve CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, CHP Simav İlçe Başkanı ile birlikte parti lokalinde, Simav çarşısında bir siyaset rüzgârı estirdiler.

Anlayacağınız koronavirüs salgınından aşı olup olmamaktan bahseden bile olmadı.  Simav yarım gün de olsa pandemi(siz) yaşadı.

***

Bilindiği gibi Meclis’in açılışı öncesi AK Parti Kütahya Milletvekilleri de birbiri ardına şehrimizi ziyaret etmiş, partilileriyle görüşüp toplantılar yapmış, esnaf ziyaretleri gerçekleştirmişti.

AK Parti ve CHP’li vekiller yapar da MHP’li Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş yapmaz mı?

O da Ahmet Tan, Ceyda Çetin Erenler ve ‘baba acısı’ yaşayan İlyas Gazel gibi meclis açılmadan Simav’a geldi gitti.

Onların gelişlerinde de ilçenin gündemi koronavirüs değil siyasetti.

Anlayacağınız siyaset çarkı her dönem bilindiği gibi dönmekte.

Ne salgın dinliyor ne de korona.

***

Gelelim ‘Korona Günlerimiz’e dediğimde ise bugün için öne çıkan son haftalarda aşı kampanyalarındaki yavaşlamadır.

Duydunuz mu hiç yakın çevrenizdekilerden; “İlk aşımı oldum”, “İkinci aşımı olmak için bekliyorum”, “Yaşım itibariyle üçüncü aşımı da oldum geldim” diye sözler.

Sanki Simav’da herkes aşısını olmuş, pandeminin bitişiyle ilgili ilanlar bekler gibi.

Yok böyle bir şey.

Bir gün ansızın gelmiş de ansızın gidecek gibi değil bu Koronavirüs belası.

7’den 70’e herkesi hatta tüm dünya insanlığını esir alan bu virüs ancak toplumsal birliktelik, maske, mesafe ve temizlik kurallarının aşı olunarak pekiştirilmesi ile yok olacaktır.

***

Şu günlerde Simav esnafını biraz kaygılı gördüm desem yalan olmaz.

Pandemide kepenk indiren, aylarca kapalı olan esnaflarımız aylar sonra kapılarını açarak kaybedilen günlerin geri kazanım mücadelesini verirken yaşanan vaka artışlarıyla yeniden kapanmak istemiyor.

Adeta bu korkuyu içinde sessiz sessiz yaşıyor.

İlkokullardan tutun da ortaokullara, liselere hatta üniversite birimlerine kadar açık olan Simav’da yer-gök öğrenciyle dolarken kapanmanın adını bile anmaktan korkuyorlar.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan kapanma korkusu konusunda hiçbir iş yerinin kapanmasını istemediklerini bildirdi.

Vakaların yarısından fazlasının 30 yaş altındaki vatandaşlarda görüldüğünü, 30 yaş altındaki gençlerin aşılanma oranının düşük olması yanı sıra onların yeterli önlemleri de almadığına değinen Prof. Dr. İlhan, bu nedenle gençlerin bir an önce aşılarını olmaları ve tamamlamaları gerektiğine dikkat çekti.

İlhan ayrıca, büyüklerden iki doz

inaktif aşı olanların da üçüncü doz

aşılarını tamamlamalarında yarar

gördüğünü dile getirdi.

***

Sonuç: aşı,

aşı, aşı..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları