KORONA GÜNLERİMİZ-33

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ-33
Paylaş
Tarih : 29 Mayıs 2020 - 12:02

Türkiye, bugün için dünyanın en önemli küresel salgınında başarılı sınavını vermeyi sürdürüyor.
Kendini dünyanın jandarması, büyüğü olarak gören ABD başta olmak üzere Çin, Almanya, İngiltere, Fransa gibi ülkeler küresel salgında bugüne kadar gelinen noktaya sıkıntılar ve binlerce hayatı yitirerek gelirken, Türkiye olarak söz konusu ülkelerin nüfusları bizden çok fazla olsa da onlar kadar önemli kayıtlar vermediğimizi düşünüyorum.
Bunun yanında küresel salgınla mücadelede Türkiye olarak bazı ülkelere malzeme konusunda yardımcı olmak her ne kadar eleştirilse de bana göre ülkelerin geleceği açısından olumlu bir yardımlaşmadır.
Örneğin Kurtuluş Savaşı sırasında Afganistan’ın Türkiye’nin yanında olması, desteklerini sunması,
1974 Kıbrıs Barış Harekâtı döneminde Libya’nın savaş uçaklarımıza yakıt desteği sunması unutulmaz destekler olarak geçmişten geleceğe taşınan izi kalmış hatıralardır.
***
‘Korona Günlerimiz’ yazı dizisinde zaman zaman dünya ülkelerinden, zaman zaman bu ülkelerin verdiği mücadeleden ve çoğu zaman da ülkemizin küresel salgındaki yolculuğundan söz ettim.
Olumsuzluklar kadar süreçte güzel denilebilecek yaşananları da aktardım.
İşte onlardan birisi de evlere hapis ettiğimiz 20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımızla 65 yaş üstü yaşlılarımız ve kronik rahatsızlıkları bulunanlara sokak izni verilmesi güzel bir gelişme, uygulanan önemli bir karardır.
Zaman zaman maske konusunda, sosyal mesafeyi korumada sokak izninde olumsuzluklar yaşansa da haftalar geçince kuralların yavaş yavaş oturduğunu gözlemledim.
Örneğin; geçtiğimiz Çarşamba günü 0-14 yaş gurubunun sokağa çıkma günüydü.
Babaların, dedelerin miniklerle birlikte maskeleri takıp sokak, çarşı özlemlerini gidermesi ne büyük bir sevinç, ne büyük bir mutluluktu.
Daha sonra da 15-20 yaş gurubunun kendilerince, arkadaşlarıyla sokak iznine katılmaları sosyal hayatın devamlılığı açısından olması gereken yaşam şekliydi.
***
Elbette kısıtlanan, yasaklarla desteklenen 11 Mart 2020 tarihinden günümüze yaşanan süreç kolay geçmedi.
İnsanların dengeleri değişti.
Toplum içinde bazı kişiler eskiden kahkaha atarak güldüğüne şimdi gülümserken, eskiden duyduğu eleştirilere suskun davranırken şimdi öfke kontrolüyle tepkisini dizginlemeye çalışıyor.
Ya da geçen süreçte insanların gazetelerin üçüncü sayfalarına yansıyan olumsuzluklarını okuyunca şaşırıp kalıyorsun.
Örneğin MHP’nin ceza evlerindeki bazı kader mahkûmları için destek verdiği AK Parti Hükümetiyle ‘Af’ konusunu karara bağlayamadığı günleri hatırlayın.
Bugün geldiğimiz nokta, Korona Virüsüyle mücadele kapsamında alının bir dizi önlemler çerçevesinde özlenen ve beklenen ‘Af’ hayata geçti.
Ama gel gör ki, sözünü ettiğim 3.sayfa haberlerinde af sonucu ceza evinden çıkanların yeni suçlarla, caniliklerde geri dönüşleri küresel salgında farklı boyutları göz önüne serdi.
***
Başta da belirttiğim gibi Türkiye küresel salgınla mücadelede dünya ülkeleriyle entegre bir şekilde önemli bir yol aldı.
Rahatlamanın getirdiği vurdumduymaz davranışlar tam başlayacakken buna 4 günlük bayram tatilinde sokağa çıkma yasağını uygulaması beklide pandemiyle mücadelemizde alınan en önemli karardı.
Şimdi hayatı normalleştirme adımları başlayacak.
Devletimiz ve Sağlık Bakanlığımız bu konuda yeni kararları hayata geçirecekler.
İçişleri Bakanlığı bu kararları 11 Marttan bu yana uyguladığı gibi sürdürecek.
Normal hayata geçiş kolay olmayıp belirli bir zaman alacak.
Ama her türlü karara uymak, uygulamak hepimizin görevi olmalı.
Çünkü bunun sonunda kazanacağımız tek gerçek var; o da sağlıklı bir hayat!.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları