KORONA GÜNLERİMİZ 330

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 330
Paylaş
Tarih : 20 Ekim 2021 - 13:51

”Kabullenmek imkansız”

Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da aşı olmayanlarda da bir umutsuzluk baş göstermekte.

Pandemi sürecinde 20.aya girildiğinde günlük vaka ve can kayıpları sürekli yükselişini sürdürürken konuyu takip eden duyarlı vatandaşlar, günlük test sayılarının artıkça vaka sayılarının da buna paralel artış gösterdiğine dikkat çekiyorlar.

Simav’da da durum pek iç açıcı değil. 24 saatlik zaman diliminde 2 kez PCR numunelerinin Kütahya’ya gönderilip yaklaşık 4-5 saat sonrasında e-Nabız üzerinden öğrenilebildiği duyurulurken okullardaki vaka sayılarının artışının gelecek için endişe oluşturduğu ifade ediliyor.

Bu konuda ve salgının kilidi olarak gösterilen maske, mesafe, temizlik ve aşı vurulumu konularında önemli açıklamalardan birisi de ulusal basın aracılığıyla kamuoyuna yansıdı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, salgına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İlk defa son birkaç ayda maskenin en çok ihmal edildiği ayları yaşadık. Yine kapanmalar, sınırlamalar istemiyorsak biraz daha sabretmemiz lazım” dedi.

Pandemiyle mücadelede gelinen durum ve vaka sayılarını değerlendiren Prof. Dr. Yiyit, “30 binli günlük vaka sayılarını hep birlikte görüyoruz. Vakaların çok yüksek olduğu geçmiş dalgaların 30 binli rakamlarını göz önünden geçirelim o tarihlerde neredeyse yoğun bakımlarımız dolma sinyallerini veriyordu. Bu dalgada 30 binli rakamı yaşıyoruz ama yoğun bakım, covid servislerimiz dolu değil. Aşının etkisiyle yürüyoruz şu an, vakamız çok ama bu vakaların büyük çoğunluğu yatan hastaya ya da yoğun bakım hastasına dönmüyor. Ama yoğun bakıma gelen hastalarımızın çoğunun çok kötü ilerlediğini ve sonuçlarının çok kötü olduğunu biliyoruz. Ölüm rakamlarımız hala yüksek bunları daha aşağı düşürmenin yolu var; halen aşısını olmamış bu grubun bir an önce aşılanması ve 2 doz Sinovac olup üzerine 3. doz vakti geldiği halde olmamış vatandaşlarımızın da bir an evvel 3. dozunu olması lazım. Zaten bu işi halledebilirsek ölüm rakamlarımızın hızlıca aşağıya indiğini göreceğiz. Yeni vaka oluşturmamanın yolu teması engelleme. Sonbaharın vaka artışı etkisi olacağını hepimiz biliyorduk. Okulların açılmasıyla birlikte daha genç yaş grubunda, alt grupta vakaların arttığını biliyoruz. Aşılanma hızımızı arttırabilirsek Covid’i mevsimsel bir hastalığa döndürebilecek görüntüye doğru gidebiliriz” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında tekrar maske, mesafa, temizlik konusuna dönen Yiyit; “Son haftalarda maske kullanımının azalmasıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarının da yeniden kendisini göstermeye başladığı kabul edersek, hapşırmaların, öksürmelerin olmadığı bir 1,5 yıllık pandemi dönemini hatırlamalıyız.  Bunun sebebi de şu; maske nasıl bizi korona virüsten koruyorsa aslında bütün viral enfeksiyonlardan koruyor. Gribal enfeksiyonların olmadığı bir dönem yaşadık. Ama ilk defa son birkaç ayda maskenin en çok ihmal edildiği ayları yaşadık. Bu da şu demek; demek ki biz bu sonbahar sadece koronayla yaşamayacağız beraberinde diğer üst solunum yolu enfeksiyonları da hayatımızın bir gerçeği olacak. Gribal enfeksiyonlar ve gribin yaptığı salgının bu yıl tekrar olma ihtimali var. Yine kapanmalar, sınırlamalar, hayatımıza verilmiş molalar istemiyorsak bizim şu an biraz daha sabretmemiz lazım. Maske hayatımızdan çıktıktan sonra da eskisi gibi kış, sonbahar ayları viral enfeksiyonların tekrar hayatımıza geri geleceğini unutmamak lazım” diye konuştu.

Açıklamalarının sonunda artan vaka sayıları ve yüz yüze eğitime ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yiyit, “Bilim Kurulu artık online eğitimin kesinlikle hiçbir şekilde uygulanmaması taraftarı. Yeni yaklaşım şu; eğitimi sekteye uğratmamak vaka çıkan sınıfları karantinaya almak. Çalışmalar şunu gösteriyor, çoğunlukla okula virüs evden gidiyor. Yüzde 70’in üzerinde çocuklar kendi evlerinden virüsü okula getiriyor. O yüzden eğitim bir daha hiç sekteye uğramasın çocuklarımızın sıraları çocuklardan mahrum kalmasın istiyorsak bunun birinci yolu evlerde bulaşıcılığı engellemek. Benim ailelerden en büyük istirhamın çocukları okula gidiyorsa lütfen evdeki herkes aşılarını yaptırsın” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları