KORONA GÜNLERİMİZ 332

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 332
Paylaş
Tarih : 22 Ekim 2021 - 13:40

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı”

Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir. Bu açıdan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ülkemiz insanları hatta ülkemizde yaşayan herkes için ‘sağlığın patronu’dur.

Onun içindir ki Sağlık Bakanının pandemiyle ilgili her açıklaması, günlük vaka sayısı, günlük test sayısı, inansak da inanmasak da günlük can kaybı sayısı, hastanelerde yoğun bakım doluluk oranına ilişkin rakamlar ve elbette Koronavirüs tedavisinden iyileşerek çıkan insanların sayısı önemlidir, kayda değerdir.

***

Hafta başında Sayın Sağlık Bakanımız Koca, yeni bir açıklamada bulundu.

Aslında yeni bir açıklama değil, aylardır yaptığı haftalık vaka haritasıyla ilgili güncellenmiş bir açıklamaydı bu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2-8 Ekim tarihleri arasında 100 bin kişide görülen haftalık vaka haritasını paylaşarak en çok vaka görülen ilin 551, 76 vaka sayısı ile Zonguldak olduğunu duyurdu.

Bakan Koca, yine her hafta için güncellediği vaka haritası ile bir önceki haftaya göre en çok vaka sayısı artışı tespit edilen ilk 10 ilimizi de sıralayarak bunların sırasıyla Giresun, Ordu, Ardahan, Kastamonu, Çorum, Samsun, Tokat, Amasya, Kahramanmaraş ve Karabük olduğunun altını çizdi.

Haritaya göre en fazla vakanın görüldüğü il 551,76 ile Zonguldak olurken, Kastamonu 538 ile ikinci, Düzce ise 522 ile üçüncü sırada yer aldı. Bakan Koca’nın haftalık vaka haritasında megakent İstanbul 274,98, Ankara 356,49 ve İzmir ise 48,95 ile yer aldı. Kütahya ise il merkezi, Simav ve diğer 11 ilçesiyle yaklaşık  577 bin nüfusuna göre yüz binde  397.44 vaka sayısıyla ile biraz geride kaldı.

 

***

Sağlığın ülkemizdeki patronu Bakan Koca, yeni bir açıklama ile kış mevsimine yaklaşırken bir tehlikeye daha dikkat çekti.

Son haftalarda mevsimsel hava şartları nedeniyle gribal enfeksiyonların arttığını belirten Koca açıklamasında, “Belirtileri Covid-19’a benzeyen enfeksiyonlarda ciddi artış var” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından gribal enfeksiyonlara yönelik vakaların arttığını bu vakalarda Bilim Kurulu Üyelerinin de zaman zaman dikkat çektiği gibi belirtileri Covid-19’a çok benzeyen enfeksiyonlar görüldüğüne dikkat çekti.

Bakan Koca, “Covid-19 tedbirleri, geçtiğimiz yıl, gribal enfeksiyonları çok büyük oranda azaltmıştı. Belirtileri Covid-19’a benzeyen bu enfeksiyonlarda, son haftalarda görüldüğü gibi mevsim şartları, maske ve mesafe tedbirlerindeki ihmaller sebebiyle ciddi artış var. Her iki riske karşı lütfen tedbirlere uymaya çalışalım” dedi.

***

Evet; ülkemizdeki sağlığın yöneticisi Sağlık Bakanı Koca, işin başından bugüne kadar yorulmadan, bıkmadan söylediğini tekrarladı:

“Maske, mesafe, temizlik kurallarına uyalım, toplumsal sağlığımız için kollarımızı aşı için uzatalım.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları