KORONA GÜNLERİMİZ 337

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 337
Paylaş
Tarih : 01 Kasım 2021 - 14:44

”Aşı Olmak – Olmamak”

İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları çerçevesinde devam ettiğini sağır sultan bile duydu artık.

Örneğin Simav Belediye Başkanlığı bile aylık meclis toplantılarını pandemi koşullarını  göz önünde tutarak Belediye Yeni Düğün Salonunda yaparken Kasım dönemi ilk toplantısını da geçtiğimiz pazartesi günü aynı adreste gerçekleştirdi.

Bunun yanında Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli ve en büyük bayramı olan Cumhuriyet Bayramı da hazırlanan kutlama programına bakıldığında mütevazı bir çerçevede gerçekleştirildi.

Depremden sonra yapılan Simav Hükümet Konağının biraz şehir merkezinden uzak ve tören alanının dar oluşu yapılan resmi tören ve resmi bayramlarda halk katılımının az olmasına neden olurken geçtiğimiz Perşembe günü resmen saat 13.00’de başlayan Cumhuriyet Bayramının ilk programı olan Çelenk Sunma Töreninde benim beklediğim kalabalık topluluk oluşmadı.

Cuma günü de Kaymakam Sayın Bahattin Alp Arslanköylü’nün Kaymakamlık Makamında düzenlediği tebrikat töreninden sonra ise Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında yine mütevazı bir şekilde gerçekleşti. Törenin görsel yönünü biraz zenginleştiren ise yöresel halk oyunları ve Mehteranın mini konseri oldu.

En büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramında eskisi gibi fener alayı da sanırım pandemi nedeniyle yapılamadı.

***

Pandemi döneminin patronu olan sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise her zamanki gibi günlük Koronavirüs Raporunu ekranlar aracılığıyla kamuoyuyla paylaşırken yine aşıya dikkat çekip  sözlerine beklendiği gibi devam ederken 1 ve 2.ci aşılarını vurulan kişilerin hesaplanmasında 18 yaş altının ortalamaya dahil edilmemesinin eleştirilere neden olduğu vurgulandı.

Ülkemizde genel toplumu ilgilendiren her türlü kararın Sayın Cumhurbaşkanımızın iki dudağının arasından çıkmasıyla uygulandığını kabul edersek bazen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin yaptıkları açıklamaları da önemsemenin önemli olup olmadığını düşünüyorum.

Bu bakımdan sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın son Bilim Kurulu Toplantısında ele alınan konular ve bu konulara ilişkin varılan sonuçları nasıl değerlendireceğimi bilemiyorum.

İsterseniz bu kararları sizlere aktarayım da sizler de özgür iradelerinizle bir değerlendirmede bulunun..

*İkinci doz aşı ile üçüncü doz aşı arasındaki sürenin uzatılması antikor düzeyini düşürmekte, aşının koruyuculuğunu azaltmaktadır. Bilim Kurulu, zamanı gelen üçüncü doz aşıların aksatılmadan yapılmasını ısrarla önermektedir. Dünkü verilere göre, 2.807.716 kişi, yaptırması gereken üçüncü doz aşısını henüz yaptırmamıştır..

*2019 yılına göre 2020 yılında hayatını kaybeden gebe sayısında yaklaşık yüzde 52’lik bir artış var. Bu yıl da seyir geçen yıla benzer sürüyor. Geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 50 daha fazla anne adayını Covid-19 sebebiyle kaybettik. Daha önce yaptığımız çağrıya rağmen maalesef halen gebelerde aşılanma oranı oldukça düşük. Kayıplarımızın arkasında en belirgin sorun gebelerin aşılanma oranının düşük olması. Covid-19 sebebiyle kaybettiğimiz gebelerin yüzde 99’u aşısızdır. Bilim Kurulumuz bir kez daha anne adaylarımızı aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyor.

*Aşının etkisini salgının seyrinde açıkça görebiliyoruz. Dikkat edecek olursanız haftalardır yüksek yeni vaka sayıları görüyoruz. Ancak önceki dönemlere kıyasla önemli bir fark var. Yeni vaka sayıları hızlı tırmanışlar şeklinde zirveler görmüyor. Günlük vaka sayılarımızı gösteren grafikler adeta tepesi kesilmiş bir dağ gibi yatayda seyrediyor. Belki önemli düşüşler henüz görmedik ancak dramatik ve ani yükselişler de görmüyoruz. İşte bunu sağlayan aşıdır.

*Aşı sayesinde günlük vaka sayılarının kontrol edilemez şekilde artışı engellendi. Çok yakında günlük vaka sayılarının düştüğünü de göreceğimizi değerlendirdik. Bunu başarmanın yolu ise vakti gelen hatırlatma dozlarının yapılması ve topluca yüksek oranda aşılı olmaktır.

*Yerli aşımız Turkovac’ın seri üretime geçmesi için gönüllülere ihtiyacı var. Hatırlatma dozunun zamanı gelen 18-59 yaş arası sağlıklı vatandaşlarımızı kendi aşımız, kendi gücümüz için gönüllü olmaya davet ediyorum.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Haklıymışsınız (MHRS)” Korona Günlerinde günlük vaka ve can kaybı sayılarıyla günlük test sayılarında elbette bir düzen yok. Hele