KORONA GÜNLERİMİZ 337

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 337
Paylaş
Tarih : 31 Ekim 2021 - 19:15

”Haklıymışsınız (MHRS)”

Korona Günlerinde günlük vaka ve can kaybı sayılarıyla günlük test sayılarında elbette bir düzen yok. Hele hele günlük vaka sayıları ve can kayıpları insanları şaşırttığı gibi Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’yı da şaşırtmaya, onun her gün maske, mesafe ve temizlik kuralları yanı sıra aşı, aşı, aşı demesine yol açıyor.

***

Koronavirüsle ülkemizin mücadelesi devam ederken Kütahya İl Sağlık Müdürü Sayın Mehmet Erşan’da yazılı bir basın açıklaması göndererek ülkemizde virüsle mücadelede kullanılan aşıların özelliklerine ve aşı olmayanların aşılarını yaptırması gerektiğine dikkat çekmiş.

Basın açıklamasında Çin ve Alman aşılarının özelliklerini dile getiren Dr. Erşan, Kütahya’da aşı yaptırma oranının biraz daha yüksek olması gerektiğine vurgu yapmış.

Anlayacağınız Kütahya ve Simav’ın koronavirüsle mücadele programında maske, mesafe, temizlik ve aşı yerini koruyor.

***

Gelelim Türkiye gündeminde de yer bulan Sağlık Bakanlığına bağlı Hastanelerden MHRS ile doktor randevusu alımına.

Çok kolay! İster telefonla, isterse internet aracılığıyla akıllı cep telefonu ve bilgisayar kullanılarak randevu alınabiliyor.

Önemli olan MHRS’ye girmek ve istediğin uzman doktor alanında doktoru seçip sunulan gün seçeneklerinden istediğin güne-saate adını yazdırabilmek.

Buraya kadar her şey kolay hatta basit.

Bekliyorsun artık o günün gelmesine, işin içinde tahlil olmak da var ise muayene olacağın günün sabahı hiç bir şey yemeden aç-susuz hastane yolunu tutmaya.

Her şey bu kadar kolay, bu kadar basit değil!

Çünkü o gün doktor raporlu olabiliyor,

Acil bir iş için izne çıkabiliyor.

Hatta başka bir serviste geçici olarak görevlendirildiği için poliklinik hizmeti veremeyebiliyor.

***

Bu olasılıkların hepsini eşim yaşadı.

Emekli bir eşe sahip olması nedeniyle sağlık birimlerinden hizmet almayı yapabilsin diye onu Doç. Dr. İsmail Karakuyu Simav Devlet Hastanesinden randevu almaya adeta teşvik ettim.

Birincisinde yukarıda belirttiğim gibi Simav Devlet Hastanesinin olmazsa olmazı herkesin tanıdığı, herkesin ‘Ailemizin Doktoru’ dediği Dahiliye Uzmanı Dr. Şeref Seven’den randevu aldı.

Her türlü hazırlığını muayene günü için yapan eşim, muayeneden bir gün önce MHRS sisteminden gelen telefonla muayene olamayacağını bildirdi.

Çünkü Ailemizin Doktoru Şeref Seven yurt dışına gitmişti.

Yılmak yok! Devam..

Bu kez Simav Devlet Hastanesinin bir başka Dahiliye Uzmanı Dr. Dilan Şirin’den randevu alındı.

Sayın Dr. Şirin, 15 gün sonrası muayene günümüzde rahatsızlığı nedeniyle hasta bakamayacağı için randevumuz yine MHRS üzerinden ertelendiği bildirildi.

Yılmadık. “El mi yaman ben mi yaman!” dercesine sayın Şirin’den yine MHRS aracılığıyla 4 Kasım günü için yeni bir randevuyu MHRS üzerinden aldık.

Sevinçliyiz.

Hatta, muayene sırası geldiğinde muayene sırasız muayene odasına girenlerden, doktorların bir hastaya, bir tıbbi sekreterine bir de sıra dışı gelene haber anlatırken eşimin şikayetlerini tam olarak anlatamayacağı ve bunları yazılı olarak sunma girişimi için her şikayeti yazıya döktü.

Ama bu kez de olmadı.

Ne yazık ki randevu aldığımız doktorumuz Dr. Dilan Şirin görev alanında geçici değişiklik nedeniyle randevularını ertelediği yine MHRS’den eşime bildirildi.

***

Lanet olsun!

Bu MHRS’ye de, yeterince uzman doktor sayısı ve çeşitli alanlarda uzman doktor olmayışına da.

Evet değerli okurlarım: bana telefonlarla, yüz yüze geldiğimizde, bir ‘merhaba’ diyecek kadar bile karşılaştığımızda Simav Devlet Hastanesinden randevu almanın zorluğunu, hatta bir çok alanda uzman doktor eksikliğini şikayet edercesine anlatıyorsunuz ya, “Haklıymışsınız”

Çünkü sizin başınıza gelen bizim başımıza da geldi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları