KORONA GÜNLERİMİZ 338

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 338
Paylaş
Tarih : 02 Kasım 2021 - 13:33

”Kafalar karışık..”

Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır devam ederken söz konusu küresel salgınla ilgili olarak alanında kendini ispatlamış sağlık sektöründeki bilim insanlarının bilgilendirmeleri de dikkat çekiyor.

Koronavirüsle mücadeleye ülke olarak girdiğimiz günden bu güne pandemi mücadelesinde yaşananlar, yapılanlar, yapılması gerekenler hakkında önemli açıklamalarıyla dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu kez ‘Biontech için 3’üncü doz’ açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti.

***

Bilindiği gibi 2 doz Biontech aşısı olanların 3’üncü dozu ne zaman olacağı ülkemizde merak edilen önemli konulardan birisi. Buna paralel Koronavirüs varyantlarındaki artış ve özellikle en tehlikeli olarak tanımlanan Delta varyantının dünya genelinde yayılması ise akıllara “3’üncü doz aşının içeriği daha farklı ve güçlü olur mu?” sorusunu getiriyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, işte akıllarda soru işareti bulunan bu konularla ilgili açıklamalar yaptı.

Ulusal basına ve televizyon kanallarına yansıyan Ceyhan’ın açıklamalarında  Koronavirüs aşılarının tamamında belirli bir süre sonra azalan antikor oranını yeniden artırmak için hatırlatma, pekiştirme (rapel) ya da ek doz olarak adlandırılan aşıların uygulandığı hatırlanırsa bu hatırlatma aşıları, bağışıklığın sağlanmasında oldukça önemli olduğu, 2 doz  aşısı olanlara üçüncü doz aşı tanımlaması yapılırken, Biontech aşısı olanlar içinse üçüncü doza ihtiyaç olmadığı belirtilmişti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, elde ABD’den ve İsrail’den bazı veriler olduğunu ve bu verilere bakıldığında Biontech aşısının etkinliğinin belirli bir süre sonra azalmaya başladığını söyledi.

‘6 AY DOLMADAN 3’ÜNCÜ DOZ UYGULANAMAZ’

Pfizer-BioNTech aşısı, Türkiye’de 2 Nisan’da kullanılmaya başlanmış, aşının ikinci dozunu mayıs ayında olanlar için bu kasım ayında üçüncü doz zamanı geldiği yetkililerce açıklanırken  Prof. Ceyhan, Biontech aşısının ikinci dozunun üzerinden 6 ay geçmemiş olanlara 3’üncü doz uygulaması yapılamadığını, henüz sistemde üçüncü doz aşı uygulaması açılmadığını, Biontech aşısıyla ilgili 6 ay dolmadan 3’üncü dozun yapılabileceği konuşulmadığını, Sinovac aşısının üçüncü dozunun uygulanabilmesi için de ikinci dozun üzerinden 3 ay geçmiş olması gerektiği şeklinde görüş belirtti.

DAHA FAZLA MI KORUYOR?

ABD ve İsrail’de iki doz Biontech aşısı olanlarda, ikinci dozdan 6 ay sonra hastalanma oranlarında artış gözlemlendi. Ceyhan’a göre, buna bakarak aşıların koruyuculuk oranlarında düşüş olduğunu söylemek mümkün. Verilerin, üçüncü doz aşının gerekliğini gösterdiğini belirten Ceyhan, “Ancak üçüncü doz diğerlerinden daha koruyucu değil, daha ziyade azalan koruyuculuğu artırıyor” diye konuştu.

***

Aşı konusunda kafaları karıştıran bir konu daha var.

Ülkemizdeki Koronavirüs varyantlarındaki artış, özellikle en tehlikeli olarak tanımlanan Delta varyantının dünya genelinde yayılması, akıllara “3’üncü doz aşının içeriği daha farklı ve güçlü olur mu?” sorusunu da getirirken bu konuyla ilgili Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, varyantlara karşı çalışmaların devam ettiğini ancak Biontech’in üçüncü dozunun içeriğinin farklı olmayacağını söyledi.

Yani şu an kullanılan mevcut aşının içeriğinde yapılan herhangi bir değişiklik yok.

***

Görüldüğü gibi ülkemizde aşı karşıtların savunmalarına karşı savunmalar eklene dursun, ülkemizde ikinci aşılarını olmuş kişilerin üçüncü aşıları olmaları konusunda öne sürülen gerekçeler kafaları iyice karıştırdı.

Kısacası COVID-19 Aşısında kafalar karışık.. 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Haklıymışsınız (MHRS)” Korona Günlerinde günlük vaka ve can kaybı sayılarıyla günlük test sayılarında elbette bir düzen yok. Hele