KORONA GÜNLERİMİZ-35

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ-35
Paylaş
Tarih : 01 Haziran 2020 - 12:18

Önce küresel salgınla ilgili düşüncelerimi ve izlenimlerimi aktarmak, ardından da beni tanıyanları biraz şaşırtacak şahsıma gönderilen 2 kutlamadan söz etmek istiyorum.
***Korona virüsüyle mücadele devam ederken, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan normalleşme kararlarıyla bir dizi serbestlikler sosyal yaşama yeni heyecanlar ve rahatlamalar getirirken Türkiye’nin ve insanlarımızın gündemi “Cuma Namazı” oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı bununla ilgili sınırları ve hedeflerle birlikte şartları açıklarken başkanlığa bağlı müftülükler sorumluluk alanlarında nerede sosyal mesafeli, dezenfekteli, maskeli, herkesin kendisinin getirebileceği seccadeli hatta ayakkabılarını koyacağı poşetli namaz kılma alanlarını tek tek açıkladı.
***
Simav’da da ilçe müftülüğü Cuma Namazına ilişkin halkın namaz kılacağı yerleri sosyal medya üzerinden duyururken Belediye Başkanı Av. Adil Biçer namaz kılınacak yerlerin temizliği ve dezenfektesi konusunda gereken titizliği göstererek bu konuda yerine getirilen talimatlar verdi.
Cuma Namazı halkın çoğunluğunun Akbaldır Stadı olarak, azınlığın ise İlçe Stadyumu diye tanıdığı futbol sahası ile Cumhuriyet Meydanında önemli bir katılımla eda edilirken, yıllar önce Kasım Karahan döneminde yapılan ve o günden geçtiğimiz yılın Hıdrellez, Büyük Hayır ve Toplu Sünnet Şöleniyle günümüz Çarşamba Pazarının ardından geçtiğimiz Cuma günü de Cuma Namazı için kullanıldı.
Halkın parasıyla yapılan bu yatırımın yine halkın hizmetinde kullanılması, siyasetten uzak tutulması ne kadar güzeldi.
Bir de bir zamanlar milyarlar, günümüze göre ise binlerce lira harcanarak yapılan panayır alanındaki havuzlarımızı yine halkın yararına kullanabildiğimiz günleri görürsem inanın gam yemeyeceğim.
***
Simav’ın da gündem maddesi yaklaşık 80 gündür kılınamayan Cuma Namazı olunca ilçe müftülüğü TDV Simav Şubesi olarak kurban kesimi bile gerçekleştirerek kesilecek kurbanlıkla ilgili fotoğraf paylaşımında bile bulundu.
Öğle ve İkindi namazlarında ise ilgili bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendiği gibi sosyal mesafe kurullarına uyulacak şekilde öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek.
Müftülüğün yine sosyal medyadan paylaştığı gibi Simav merkez, köy ve beldelerinde toplam 213 cami bulunuyor.
Bu camilerden 40 tanesi Simav’ın mahallelerinde hizmet verirken 213 caminin tamamına yakınında ise din görevlisi bulunuyor.
Kimisinde çift. Kimisinde ise tek.
Vakit namazlarında şehir merkezi ya da belde ve köylerdeki camilerin doluluk oranları konusunda inanın bilgim yok ama …….. kadarlık Simav’ın genel ilçe nüfusunun …. Kadarı erkek, …. Kadarı da bayan. Bunların içinden bebek ve çocukları hesap etmek mümkün değil.
Demem odur ki Camilerimize verdiğimiz önem kadar ilçemizdeki bozulan ekonomiye, iş arayan, işsiz kalan işsizlerimize, esnaflarımızın, bir takım iş adamlarımızın en azından Korona virüsüyle mücadele sürecindeki kayıplarına da eğilsek, üniversite mezunu işsizlerimizi başka şehirlere göndermesek, Cuma vaazlarında bu konularla ilgili halkı bilgilendirip çözüm önerileri toplasak sanırım camilerimizin doluluk oranını da artırmış olacağız.
***
ALDIĞIM KUTLAMALAR..
Devletimizin en yüksek makamında yer alan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan iki ayrı kutlama aldım.
Birincisi; geçtiğimiz 21 Mart 2020 tarihinde tüm Müslümanlar olarak idrak ettiğimiz Miraç Kandiline ilişkin tebrik mesajı.
Telefonuma gelen bu mesajda Sayın Cumhurbaşkanımız; “Kıymetli kardeşlerim koronavirüsle mücadele tedbirlerine uyup evimizde kalalım. Bu vesile ile Miraç gecenizi tebrik ederim” ifadelerinde bulunuyor.
Geride bıraktığımız Ramazan Bayramında ise bayramın birinci günü evimin kapısında 3 zarf.
Üzerinde yaldızlı baskıyla Cumhurbaşkanlığı logosu altında da “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı” ibaresi yer alıyordu.
Zarfın iç yüzüne basılı halde ise “Mübarek Ramazan bayramınızı Tebrik Ediyorum” ifadesiyle başlayan, küresel salgından, devlet olarak alınan ve uygulanan tedbirlerden, özveriyle çalışan sağlık personeline olan duygularından, Türk Milleti adına sunulan 240 milyar liralık kaynaktan, geleceğe ümit ve güvenle bakıştan sözler edilerek “Kalın sağlıcakla..” temennisiyle biten tebrik mesajı yer alıyor Sayın Cumhurbaşkanımızın.
Kendisine şahsım adına sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Sağ olsun, var olsun!…
***
Not: Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde 10 yıl önce yazdığım bir fıkradan dolayı şahsımı mahkemeye vererek benden davacı olduğunu ve bu nedenle hüküm giydiğimi hatırlayanınız var mı?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları