KORONA GÜNLERİMİZ-36

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ-36
Paylaş
Tarih : 02 Haziran 2020 - 12:13

Küresel salgın KOVID-19’lu günlerimizde 1 Hazirandan itibaren yeni bir dönem başladı.
Sosyal hayatı 11 Mart 2020 tarihi öncesine döndürmeye yönelik kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulup ilgili bakanlıklar da açıklanan kararlarla ilgili genelgeleri de tek tek yayınlamayı sürdürüyorlar.
Benim gördüğüm ise, geçtiğimiz 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren vatandaşların normalleşmeyi sanki ‘Tehlike Geçti’ şeklinde algılamalarıdır.
Hâlbuki Türkiye kesinlikle korona virüsüyle mücadelesini ne tam olarak kazanmış ne de korona virüsü ülkemizi terk etmiştir.
Acı gerçek: Türkiye işin tam ortasındadır,
Yaklaşık 80 gündür verdiği mücadelenin artılarını Türkiye bundan sonra elde edecek, virüsle savaşını da buldan sonra kazanacaktır.
***
Simav’da görülen ise hızlı bir rahatlamadır.
Çarşıda, pazarda, caddede, parkta normalleşmenin ilk olumsuzluğu sosyal mesafe ihlalleri, diğeri de maske kullanımının zorunlu olmasına rağmen toplumda bu kararın tam olarak uygulanmamasıdır.
Bu konuda özellikle gençlerin daha fazla tavizkâr olduğu görülse de orta yaş gurubunda da maske kullanımında ihlallerin göze çarptığını söyleyebilirim.
Maske ve sosyal mesafe konusunda başta zabıta ve polisin bütün denetim ve uyarılarına rağmen, ekip halinde şehir taramalarının anonslarla sürdürülmesine rağmen neden ihlallerin yaşandığını anlamak mümkün değil.
Bir de sosyal mesafe ve maske konusunun ihlalleri kadar önemli olarak gördüğüm bilgi kirlilikleri ilçemiz için gerçekten büyük tehlike içeriyor.
İlçe Kaymakamlığı, “Korona virüsüyle devam eden mücadelede, maske ve sosyal mesafe zorunluluğu konusunda İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarına uyulmalı, bu kararlarla ilgili açıklamalar Kaymakamlık internet sitesinden yayınlanmaktadır” dese de, daha geçtiğimiz Pazar 3 emekli öğretmenin bana sorarak; “Durum nedir, Simav’da çevremizde korona var mı, normalleşme nasıl olacak?” şeklindeki sorularına “Kaymakamlık internet sitesine bakın” cevabını verince “Yaklaşık 70 bin nüfuslu Simav ilçesinde kaç kişi bahsettiğin siteye ulaşabilir, kaç kişi siteden bilgi edinebilir?” sorusuyla cevap verdiler.
Kısacası Simav, bilgi kirliliklerinin ilçesi oldu.
Vatandaşlar küresel salgınla mücadele ve uygulanması gereken kurallar ve duyurularla ilgili en önemli bilgileri Simav Belediye Başkanlığının hoparlöründen yapılan duyurulardan ediniyorlar.
***
KOVID-19 ile ilgili normalleşme dönemine ‘Avrupa’ gözüyle bakacak olursak Almanya’da koronavirüs salgınıyla mücadelenin önde gelen merkezlerinden Giessen ve Marburg Üniversite Hastaneleri’nin (UKGM) hekim direktörü göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Werner Seeger, ülkedeki normalleşme sürecine ilişkin kararları doğru bulduğunu basın toplantısında Türk gazetecilere açıklamış. Basın toplantısında, pandemiyle mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Seeger, “Salgının tehlikelerini gözden kaçırmadan dengeli bir normalleşmeye gidilmeli” derken TÜRK-Alman Sağlık Vakfı (TASV) Başkanı Dr. Yaşar Bilgin’in girişimiyle gerçekleştirilen toplantıda koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarının önemini vurgulayan Prof. Seeger, etkili bir aşının bulunmaması durumunda salgının tehlikesinin uzun yıllar sürebileceğini hatırlatarak normalleşme sürecinin kontrollü bir şekilde sürdürülmesinin önemine dikkat çekti.
***
Dolayısıyla değerli okurlarım, her şeyi abarttığımız gibi normalleşme sürecimizi de abartmadan, sorumluluk taşıyarak ve bilgi kirliliklerine sebep olmadan kontrollü bir şekilde yaşamalıyız.
Çünkü ortaya konan kurallar ve şartlar hayatın devamı için hayati önem taşıyor.
Onun için; “Hijyeni uygula, maskeni tak, mesafeni koru!”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları