KORONA GÜNLERİMİZ 46

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 46
Paylaş
Tarih : 22 Haziran 2020 - 11:27

Başladığımız yere mi geldik?
Hani diyorum; Türkiye olarak küresel salgın KOVID-19 ile mücadeleye başladığımız Mart 2020’nin ilk haftalarında hatta Nisan 2020’de miyiz?
Günlük vaka sayısının günlük vefat sayılarıyla yarıştığı günlerde..
Bu işin başından bu yana her akşam saatinde evlerimize, iş yerlerimize günlük rapor için konuk olan Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın “Sürpriz yok, beklenen sınırdayız. Hastalık kontrol altında” sözünden sizler ne anlıyorsunuz?
Evet, günlük vaka sayısı 800’ler civarına düşmüşken birden günlük artışlarla Bin 600’lerin kapısını çalan günlük vaka sayısı sizleri endişelendirmiyor mu?
***
Türkiye tam 81 ilden oluşuyor.
Ama bu 81 il içinde bir il var ki, diğer 80 ilden gelen, yerleşen milyonlarca insanla dolu.
Sanki küçük Amerika gibi.
Kontrolsüz ya da kontrolü çok zor bir şehir.
Kim nereden gelip nereye gidiyor meçhul.
Böylesine bir hayatın sürdürüldüğü İstanbul’da elbette KOVID-19 ile tanışıp KOVID-19 ile yolculuklar yapıp KOVID-19’u 80 ile farkında olmadan taşımak hiç de zor olmasa gerek.
Hele hele kural ihlalleri..
Sosyal mesafe kuralını, maske takmayı, el-yüz yıkamayı beceremeyen bir millet olduğumuzu inanın bilmiyordum.
Yaşamını insandan insana geçerek sürdürebilen KOVID-19’da vaka sayılarının artışı göstermektedir ki bizler bugüne kadar Türkiye olarak sadece Aysbergin görünen yüzüyle muhatap olduk. Eğer buzdağının görünmeyen yüzüyle bir muhatap olursak biliniz ki günlük vaka sayılarını 6 ile 7 ile çarpmak gerekecek.
Bunu ben değil Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Program Yöneticisi Prof. Dr. Toger Ergüder basına açıkladı.
Ergüder, “Tüm dünyada da Türkiye’de de bulunan vaka sayılarını en az 6-7 ile çarpmak lazım” dedi.
Böylesine vahim bir durumla karşı karşıya kalınırken hâlâ sosyal mesafe, maske ve hijyen konusunda gerekeni yapmamakta ısrarcıyız. Bunu anlamak mümkün değil.
***
KOVID-19 için dünya ülkeleriyle birlikte mücadele ettiğimiz küresel kavgada her ülke günlük sonuçları ortak bir platformda paylaşarak ülkelerin elde ettiği sonuçları değerlendirdiği bilinen bir gerçek.
Bilinen bir başka yeni gerçek ise KOVID-19 kadersizliğini paylaştığımız Almanya’nın Türkiye’yi riskli ülke ilan ederek Türkiye’den Almanya’ya dönenlere 14 günlük karantina uygulayacağını duyurmasıdır.
Bu durum, Türkiye’deki küresel salgınla mücadelede yetersiz mi kaldığımızı yoksa verilen mücadele sonuçlarının gerçeği yansıtmadığını mı gösteriyor bilemem.
***
Haftalar öncesinde “Evde Kal Simav” sloganıyla başladığımız mücadelede sosyal mesafenin korunması ve uygulanması uyarılarıyla maske takma kuralını ve kişisel hijyenin önemini vurgulamaktan gına geldi.
Büyüklerimizin deyimiyle “Dilimde tüy bitti!”
Ama nedense mecburiyet olmasına, özellikle sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanma zorunluluğuna rağmen yüzlerce ihlaller yaşanırken bazı güzel ve anlamlı örnekler de yok değil.
Özellikle maske konusunda küçücük bir Simavlı’nın alkışlanacak duyarlılığının fotoğrafını bu köşe yazısı dahilinde gördüğünüz gibi yazının sonunda sokak dostlarımızın sosyal mesafe anlayışını ve uygulayışlarını da göreceksiniz.
Daha ne diyeyim?
Küresel salgınla mücadele edip

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları