KORONA GÜNLERİMİZ 50

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 50
Paylaş
Tarih : 29 Haziran 2020 - 11:41

Türkiye, dünyanın küresel salgını KOVID-19 ile resmen mücadeleye başlamadan gerekli tedbirleri alan, kurullarını oluşturan ender ülkelerden birisi olarak kabul ediliyor. Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs pandemisi nedeniyle mücadele için 10 Ocak 2020 tarihinde oluşturuldu.
Koronavirüs Danışma Kurulu olarak adlandırılan, her gün televizyonlarda, gazetelerde küresel salgın ve alınacak tedbirler ve gelişmelerle ilgili bilgiler aktaran kurulda enfeksiyon, mikrobiyoloji, viroloji, iç hastalıkları, yoğun bakım ve
göğüs hastalıkları alanında üniversitelerde akademisyen olarak çalışan tıp bilimcilerinden oluşan 31 değerli bilim insanı görev yapıyor. 11 Ocak 2020 tarihinden bu yana görevlerini sürdüren bu müstesna kişilere ise Sağlık bakanı Fahrettin Koca başkanlık yapıyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun aldığı kararları, Sağlık Bakanlığı’na sunduğu tavsiyelerle bugünlere gelindi.
Kısacası; KOVID-19 nedeniyle 5000’i aşan vatandaşımızı kaybettiğimiz şu günlerde sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın mücadeleyle ilgili kararları, Bilim Kurulu üyelerinin tavsiyeleri ile 30 Hazirana ulaştık.
***
Türkiye’yi ekonomik ve sosyal açıdan rahatlatacak “Normalleşme Dönemi” ise hem bakanlığın hem de Bilim Kurulu’nun fazla mesai yapmasına neden oluyor.
Çünkü ‘Normalleşme’yi sanki ‘Anormalleşme’ gibi algılayan, ‘Virüs etkisini yitirdi’ gözüyle bakan, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarını gevşeten, yasakları hiçe sayarcasına ihlallerle dolu günler yaşayan ülkemiz ne yazık ki sanki işin başına geri dönmüş gibi.
Bu süreçte gerek İçişleri Bakanlığının, gerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sağlık Bakanlığıyla koordineli çalışmalarında kararların uygulanmasına yönelik en etkili kurumlar ise illerin valileri, ilçelerin kaymakamları oldu.
Polisin, jandarmanın hatta zabıtanın mücadele sürecinde kural ve yasakların uygulanmasına yönelik çabalardan dolayı yorulduklarını da açıkça söylemekte yarar var.
Bugün gazetemizin bulunduğu yer nedeniyle hakim bir noktada oluşumuz, bana ‘Koronalı Günlerimizi’ en iyi şekilde görmeme, değerlendirmeme yarar sağlıyor.
Ama normalleşme dönemiyle birlikte başlayan kural ihlalleri son günlerde maske takmamaktan 900 TL para cezası uygulamasını getirmesiyle azaldığını söyleyebilirim.
Bununla birlikte söz konusu ölümcül virüsü taşıyan bir kişinin virüsü en az 150-200 kişiye bulaştırabileceği acı gerçeğinden hareketle denetimlerin daha da sıklaştırılması gerektiğine de inandığımı ifade edebilirim.
***
Tüm bunları ifade ettikten sonra işin başı olarak kabul edeceğimiz 11 Mart Koronalı Günlerde vatandaşların uyarılmasında, maske, sosyal mesafe ve hijyene uyulmasında vali ve kaymakamların görev bilinciyle başlattıkları mücadelede önemli rol oynadıkları da bir gerçek.
Bugünkü yazımın konu başlığı da olan günümüz Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın virüsle mücadelede alınan kararlarla yasakların sahadaki yansımalarını görmek amacıyla Uşak caddelerindeki inceleme turu ve gördüğü kural ihlalleri nedeniyle sosyal mesafeye uyum çağrısı unutulmadı.
Bazı sosyal medya ve basın organlarının Sayın Vali Kocabıyık’ı linç edercesine ‘Vatandaşı azarlıyor’ şekliyle duyurması, hemen ardından Uşak’ta artış gösteren koronavirüs vakalarıyla valinin ne kadar haklı olduğunu göstermişti.
Nisan 2020 başında Uşak’da sosyal medya ile birlikte başlayan Vali kocabıyık’a eleştiriler sürerken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kocabıyık’a sahip çıkması da saygın bir devletçilik örneği olurken, Simav’ın Çakırlar Köyünün Uşak bağlantılı olarak uzatılan bir karantina uygulamasını geride bıraktığı da unutulmamalı.
Keşke ülkemizin tüm yöneticileri Uşak Valisi Sayın Funda Kocabıyık gibi virüs mücadelemizi sahada incelese, gelişmeleri mümkün olan kurallar çerçevesinde halkıyla paylaşabilse ve bilgi kirliliklerinin önüne geçebilse.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları