KORONA GÜNLERİMİZ 56

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 56
Paylaş
Tarih : 09 Temmuz 2020 - 14:51

“MASKELİ BALO DEĞİL MASKELİ HAYAT”

“Dağıtılacak, dağıtıldı, şifre gelecek eczaneye gideceğim, PTT’ye gittim maskem gelmemiş” günleri geride kaldı.
Artık uzatıyorsun 1 TL’yi her taraftan maskeye ulaşıyorsun.
11 Mart 2020 tarihinden bu yana küresel salgınımızın en önemli parçası ve simgesi olan maske artık olmazsa olmazımız oldu.
Küçüğünden büyüğüne herkesin önce kendisi ardından da yakınlarının, çevresindekilerin sağlığı için takmak zorunda olduğu maske konusunda kriz devam ediyor.
Normalleşme süreciyle birlikte oluşan rehavet ve dikkatsizlikle artış göstermeye başlayan koronavirüslü hasta sayısı nedeniyle, pandemi hastanelerinde klinik sayıları yeniden artırıldı.
İkinci dalga endişesinin hakim olduğu ülkemizin bir çok kentinde maskenin ne kadar önemli ve hayati olduğu bir kez daha kanıtlandı.
Yasağa rağmen, sıcak havanın da etkisiyle ağzı ve burnu kapatacak şekilde kullanılmayan maske, sosyal mesafeye dikkat edilmemesi gibi nedenlerle vaka sayılarındaki artışlara neden olduğu Bilim Kurulu üyelerince iddia edildi.
***
Maske kullanılmasının zorunluluğu ve kişisel sağlığın sürekliliği kadar maskenin uygun bir şekilde kullanımı da çok önemli.
Bu konuda uzmanların sürekli açıkladığı gibi ağzı ve burnu kapatmadan maske kullanımının hiçbir şeye faydası yok.
Ha maske takmışsın ha takmamışsın!
***
“YANLIŞ MASKELERİ HALA KULLANMAYA DEVAM EDİYORUZ”
Maske takılması ama bunun kurallara uygun yapılması konusunda bir uyarı ve belgilendirme de Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen’den geldi.
Çelen, KOVID-19 virüsünü kapanların yüzde 10-15 oranındaki artışın nedeninin kişisel dikkatsizlik olduğunu ifade ederek, “Maske kullanımına gerekli özen gösterilmiyor. Yanlış maske kullanımı uyarılara rağmen hala devam ediyor. En önemli nokta, yanlış maskeleri hala kullanmaya devam ediyoruz. Lütfen siyah bez maskeleri ya da renginden bağımsız bez maskeleri kullanmayalım. Bunlar tekrar yıkanabilir ve kullanılabilir diye belki kolay geliyordur ama bunların etkinliği, koruyuculuğu yüzde 10’un altındadır. Bu nedenle bu maskeleri kullanmayalım, cerrahi maskeleri kullanalım ve telli kısmını mutlaka burnumuzun kıvrımlarına denk gelecek şekilde ayarlayalım. Bu maskeleri burnumuzu ve ağzımızı kapatacak şekilde kullanalım. Arkadaşlarımızla sohbet ederken burnumuzun altına ya da çenemize kadar indirmeyelim. O zaman hiçbir etkinliği olmayacaktır. Yani, vaka sayılarındaki artışın tek sebebi maalesef yanlış maske kullanımıdır” dedi.
***
Simav’da da durum pek farklı değil!
Örneğin yolda yürüyorsunuz karşınızdan gelen 2 kişiden birinde maske var, birinde yok,
Kimisinin maskesi ya elinde, ya kolunda.
Kimisinin maskesi de ya cüzdanında ya cebinde, çantasında.
Kimisinin maskesi beyaz, kimisinin ise siyah ve çeşitli renklerde.
İnanın şaştım bu işe.
Evet; sıcak havalarda maske takmak, maskeli nefes almak biraz daha zor ama maskenin ötesinde bizleri bekleyen virüs, virüsün ötesinde de ölüm var!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları