KORONA GÜNLERİMİZ 59

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 59
Paylaş
Tarih : 13 Temmuz 2020 - 14:40

Eskiden bir veya birkaç siyasi partiden oluşan Hükümet’in “Bakanlar Kurulu” vardı.
Şimdi ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Cumhurbaşkanlığı Kabinesi var.
Eskiden ikide bir Bakanlar Kurulu değişse de halk kısa zamanda bakanlarını tanır, isimlerini ezberlerdi.
Şimdi ise öyle değil. Vatandaş gündemdeki önemli konulara göre öne çıkan bakanı ya da bakanları tanıyor, gerisini tanımıyor.
Örneğin günümüzde Türkiye’nin en tanınan veya popüler bakanı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca.
O’nu terörle mücadeledeki başarısı ve son olarak Sakarya’daki patlamalar nedeniyle yine ön sıralara çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu takip ediyor.
Simav halkının son günlerde tanıdığı bir bakan daha var ki, çok kısa süreliğine rüzgar gibi gelip geçen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum.
Okullar açıldığı zaman ya da okullar ne zaman açılacak dediğimizde de dönemlik hatırlanan Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk var.
Gerisi.. Gerisinin isimlerini hatırlamak zor.
Bu durumdan Meclis’teki muhalefet partilerinin milletvekilleri de şikayetçi.
Bakanların Meclis toplantılarına pek katılmadıklarından söz ederek, istek ve şikayetlerini iletemediklerini, soru önergelerine sözlü cevapları pek alamadıklarını ifade ediyorlar.
Ben yine de Cumhurbaşkanlığı Kabinesindeki kabine üyelerini sizlere aktarayım da en azından hangi bakanlığı kimin yönettiği bu köşenin yazı dizisinde olsun.
Fuat Oktay; Cumhurbaşkanı Yardımcısı
Abdulhamit Gül; Adalet Bakanı
Zehra Zümrüt Selçuk; Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı
Murat Kurum; Çevre Ve Şehircilik Bakanı
Mevlüt Çavuşoğlu; Dışişleri Bakanı
Fatih Dönmez; Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı
Mehmet M. Kasapoğlu; Gençlik ve Spor Bakanı
Berat Albayrak; Hazine Ve Maliye Bakanı
Süleyman Soylu; İçişleri Bakanı
Mehmet Nuri Ersoy; Kültür Ve Turizm Bakanı
Ziya Selçuk; Millî Eğitim Bakanı
Hulusi Akar; Millî Savunma Bakanı
Fahrettin Koca; Sağlık Bakanı
Mustafa Varank; Sanayi Ve Teknoloji Bakanı
Bekir Pakdemirli Tarım Ve Orman Bakanı
Ruhsar Pekcan; Ticaret Bakanı
Adil Karaismailoğlu; Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı.
***
Cumhurbaşkanı Kabinesinin en fazla mesai yapan bakanı olan Sayın Fahrettin Koca’yı öne çıkararak küresel salgınla ilgili bugünün düşüncelerimi aktarırken mücadelenin “KOVID-19’a yakalanmamak, yakalandıysak bu virüsü yaymamak” konumuna ülke olarak geldiğimizi söyleyebilirim.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunda görev yapan her biri kendi alanında başarılı profesörlerimiz yaptıkları günlük açıklamalarla virüsün kontrolünü adeta ellerinde tutarken, millet olarak aynı duyarlılığı gösteremediğimiz günlük açıklamalarda görülüyor.
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Kan gurubu A olanlar virüse kolay yakalanıyor, O grubu kan ise avantajlı derken, aynı kuruldan Prof. Dr. Mehmet Ceylan, “Koronavirüs salgını mutasyonla bitecek” diyerek küresel salgınla ilgili önemli ama farklı bir öngörüde bulunuyor.
***
Türkiye’nin gündeminin şu salgın günlerinde ne kadar oynak ve ne kadar da değişken olduğunun farkında mısınız?
KOVID-19’a bağlı olarak vaka sayıları artıkça gündemin konuları; sosyal mesafe, maske ve hijyen olurken sosyal hayatın olumsuzlukları karşımıza daha fazla çıkıyor.
Örneğin, düğünler, asker uğurlamaları, şehir içi yolcu minibüsleri.
Ayasofya konusu ise bir başka gerçek.
Ülkenin gündemine birden oturan, Ayasofya’nın müze olarak kalması ya da cami olarak hizmet vermesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her türlü yetkiye sahip iken niçin Türkiye’nin meydanlarına milyonlarca insan toplanır ve imzalar atılır anlamak mümkün değil.
Bu olsa olsa Türkiye gündemine yeni bir enerji, yeni bir tartışma eklemekten öte bir şey değildi.
Bu arada kısa aralıklarla Anadolu’nun belirli şehirlerinde yaşanan depremlerle hemen “İstanbul Depremi’ni konuşmak, deprem uzmanlarıyla televizyonlarda, gazetelerde olası bu depremi ele almak bana göre sorunlara geçici çözüm bulmak ya da sorunları geçici tartışmaktan öte bir şey değil.
Buna son örnek ise Sakarya’da havai fişek fabrikasının patlaması ve 7 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi.
Türkiye 3 gün boyunca bu konuyu konuşarak meselenin bayatlaması gibi bir tutuma tam girmişken bu kez söz konusu patlamada patlayamayan fişeklerin bir başka yerde patlatılarak imha edilmesi faciaya dönüşmesiyle 3 askerimiz şehit olurken ülkemiz şimdi patlamanın nedenleri, neden önlem alınmadı, kontrollü patlama nasıl olacaktı şeklindeki sorularla, televizyon programlarıyla birkaç gününü daha yaşayacak.
***
Ve sözün özü: Ne Korona, ne deprem, ne havai fişek, ne de bakanların isimlerini bilememek! Sözün özü, “Hayat devam ediyor”.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları