KORONA GÜNLERİMİZ 64

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 64
Paylaş
Tarih : 04 Ağustos 2020 - 5:59

Büyüklerimizin kuşaktan kuşağa taşıdığı en güzel söz, “Her şeyin başı sağlık” dır.
Çünkü sağlık varsa her şeyin mümkün olduğu, sağlık yoksa hayatın bile anlam taşımadığı söylenir.
Bir başka deyişle hayatın değeri sağlıklıyken, sağlığın kıymeti de sağlık sorunları yaşanmaya başlandığında anlaşılır.
Bu çerçeveden yola devam edip ülkemizi ve diğer dünya ülkelerini adeta teslim alan küresel salgın KOVID-19’a sözü getirecek olursak, Mart 2020’den bu yana mücadelemizde yüzlerce vatandaşımızı virüs nedeniyle sağlıklarını yitirmeleri sonucu aramızdan ayrılması üzücü olduğu kadar baştaki sözün ne denli anlam kazandığını daha fazla ifade etmeye başladık.
***
Küresel salgına bağlı olarak günümüzde sayısız tıp uzmanı sayısız açıklamalarla virüsten korunma yollarını bıkmadan usanmadan sürdürürken bu açıklamalardan bazı örneklerin sadece konu başlıklarını hatırlatarak aslında virüsle dalga geçilmeyeceğini anlatmak istiyorum.
Ne dersiniz?
***
Covid-19 pandemisinde çapraz bulaşmaya dikkat edin!
Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, bayramda hem beslenme hataları hem de gıda hijyeni konusunda dikkat etmemiz gerekenleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
Çapraz bulaşa dikkat etmemek!
Koronavirüsün çok önemli bir tehdit olduğu bugünlerde gıda hijyenine son derece dikkat etmek gerekiyor. Çünkü, gıdaların üzerindeki mikroorganizmalar çapraz bulaş sonucu vücudumuza geçebiliyor. Örneğin; yıkanmamış domatese dokunduktan sonra ellerinizi yıkamayıp, yemek üzere olduğunuz bir başka yiyeceğe değdirerek bu yiyeceği tükettiğinizde domatesteki mikroorganizmaların çapraz bulaşına maruz kalıyorsunuz.
*
WHO: Covid 19 salgını karşılaştığımız en ciddi küresel sağlık sorunu
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Covid-19 salgınının ‘bugüne kadar görülen en ciddi ve kötü sağlık sorunu olduğunu’ duyurdu.
*
İkinci dalga: Koronavirüs vakalarının artmasıyla Belçika’da önlemler yeniden sıkılaştırıldı
Uzmanların, koronavirüste ikinci dalganın başladığını söylediği Belçika’da, Mayıs ayı sonunda aşamalı olarak gevşetilen önlemlerin yeniden sıkılaştırılması kararlaştırıldı.

*
Türkiye’de ne kadar koronavirüs taşıyıcısı var?
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, CNN Türk canlı yayınında koronavirüs hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Özlü, “17-18 bin civarında hastamız var. Belirti göstermeyen hasta sayısı 10 kat fazla. Türkiye’de 200 bin taşıyıcı var” dedi.

*
NÖROLOJİ Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, Kovid-19’u belirtisiz geçirenlerin inme açısından daha büyük risk altında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Uludüz, “Teşhis ve tedavi almadan iyileşen bu kişilerde, kanda pıhtılaşma riski daha yüksek. Ayrıca İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre Kovid vakalarının yüzde 33’ünde, ileride Alzheimer demans gibi tabloların olabileceği de öngörüldü. Ölümler, vaka sayıları azaldı deyip rehavete kapılmak çok tehlikeli, maske mesafe hijyen ile bu virüsten korunmak gerekiyor” dedi.
*
Bilim Kurulu Üyesi pazarda alışveriş yaparak vatandaşları uyardı
GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, pazarda alışveriş yaparak vatandaşları koronavirüse karşı uyardı.
*
Suudi Arabistan’da Kovid-19’dan bir günde 30 kişi öldü
Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı can kaybı son 24 saatte 30 artışla 2 bin 733’e yükseldi.
*
Karantinada yüzde 5’lik kilo artışı, kalp hastalıkları açısından risk oluşturuyor
KORONAVİRÜS salgını nedeniyle mart-haziran aylarında uygulanan karantina, hareketsiz yaşam nedeniyle kilo artışına da neden oldu.
KORONAVİRÜS salgını nedeniyle mart-haziran aylarında uygulanan karantina, hareketsiz yaşam nedeniyle kilo artışına da neden oldu. Bu sürecin ilerleyen günlerde kalp ve damar sağlığını da olumsuz etkileyeceğini ifade eden Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen, “Türkiye maalesef genç kalp krizlerinde ilk sırada yer alıyor. Kişiler, olağandışı yorgunluk, halsizlik, kalp atışlarında hissettikleri düzensizlikleri ciddiye almalı” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları