KORONA GÜNLERİMİZ 66

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 66
Paylaş
Tarih : 08 Ağustos 2020 - 11:11

Bugün şöyle gözlerimizi kapatıp 11 Mart’tan günümüze dek geçen zamanı bir düşünelim istiyorum. Ne dersiniz?
Büyüklerimizin dediği gibi; şapkanızı çıkarıp önünüze koymaya hazır mısınız?
Ya da bu süreçle ilgili olarak yine büyüklerimizi dediği gibi “Çomağın iki ucu da b.klu” dersem bana katılır mısınız?
***
Öyleyse çomağın bir ucundan işe başlayalı.
2019 Aralığında Çin’in Wuhan kentinde çıktığı kabul edilen Korona Virüsü (COVID-19) ile mücadelede Türkiye olarak ilk önlemimiz ya da yaptırımımız Sağlık Bakanlığına bağlı Bilim Kurulu’nu oluşturmak oldu.
Bilim kurulunun küresel salgınla ilgili olarak gelişmelerin ışığında uyarıları, tavsiyeleri ve önerileri Sağlık Bakanlığınca hayata geçirilirken, dünyadaki gelişmeler de an be an takip edildi.
Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı açıklamalarla önce KOVID-19’u tanıdı, ardından da virüse bağlı yaşanan ölümlerle de virüsün acımasızlığını, bin bir surat tavrını öğrendi.
Bu süreçte ise Türk halkı olarak; maske, sosyal mesafe, hijyen, sokağa çıkma yasağı, uzaktan eğitim, şehir, köy, mahalle ve ev karantinalarının ne olduğunu, Entübe’yi, şehirler arası seyahat yasaklarını, ilk kez bir Ramazan Bayramında ülke olarak sokağa çıkma yasağını ve daha neler neler öğrendik.
Yaşlılarımızı, kronik rahatsızlığı olanlarımızı 18 yaşın altındaki gençlerimizi, çocuklarımızı evlerine hapsettik.
Şehir dışından, yurt dışından gelenlere 14’er günlük yalıtım uyguladık.
Simav’da da olduğu gibi yapılan anonslardan sadece ölenlerin isimlerini öğrenirken, onların cenaze namazlarına, defin işlemlerine topluca katılamadık.
Ve en kötüsü de her akşam saat 19:00 sularında açıklanan Korona’dan hayatını kaybedenlerin sayılarını ilk günlerde üzüntüyle ve ardından da kanıksayan bir tavırla öğrendik.
Bu süreçte de virüsle mücadelede ağır yaralar aldık, zor günler yaşadık.
Devletimiz ise zaten ekonomik krizle mücadele eden, KOVID-19 ile dibe batan bir ekonomiye rağmen halka ücretsiz KOVID-19 tedavisini, işsizlere kısa çalışma ödenekleri, işverenlere düşük faizli banka kredileri, ülke ekonomisine ivme için düşük faizli konut, mobilya, beyaz eşya, mobilya kredileri sundu.
1 Haziran 2020’de ilk normalleşme, 1 Temmuz 2020’de de ikinci derece normalleşmeye geçerken yaptığı tüm uyarılar “Aman dikkat!” oldu.
Ama…
***
Çomağın diğer ucu da ‘Ama’ ile başlıyor.
O kokulu çomağın diğer ucunda bulunan halk, ne yazık ki, normalleşmeyi anormalleşme şeklinde anlamışçasına ipin ucunu kaçırdı.
Asker uğurlamalarında, taziye törenlerinde, düğün, nişan, sünnet etkinliklerinde sosyal mesafe ve maske kurallarını göz ardı ederek Türkiye’nin günlük Koronavirüs Vaka Sayılarının günlük olarak 1000’in altına inmesine fırsat vermedi.
Hastanelerde entübe sayıları artarken, yoğun bakım ünitelerinde boş yatak sayısı en aza indi.
Tüm bu sıkıntılar devam ederken geride bıraktığımız Kurban Bayramı Tatili işin tuzu, biberi oldu.
Artan vaka sayıları, yeni yeni 14 günlük süreçleri başlatırken 31 Ağustos tarihinde açılması planlanan okulların açılışı da tehlikeye girdi.
Kısacası çomağın birinci ucunda yaşanan çileler, fedakârlıklar, mücadeleler, vefatlar, çomağın ikinci ucunun yaşadığı son süreçte boşa gitti!
***
Ama 11 Marttan bu yana kesintisiz olarak devam eden bir gerçek var. O da Sağlık Bakanlığının, İçişleri Bakanlığının ve Bilim Kurulu üyelerinin salgınla ilgili mücadeleleri, uygulamaları, uyarıları.
Örneğin Bilim Kurulu üyeleri ve konuyla ilgili uzmanların yaptıkları birbirinden bağımsız açıklamalarıyla işin ciddiyetini çekicin örsle buluşması gibi net ve sert bir şekilde sürdürüyor.
İster misiniz bu konuda da bir iki taze örnek açıklama?
Buyrun;
*Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel okulların açılış sürecini değerlendirerek okullarla ilgili yeni kararların alınabileceğini söyledi.
Yamanel; “aka sayıları tatilden dönen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer, okulların açılmasıyla ilgili yeni kararların alınması gündeme gelebilir”.
*İç Hastalıkları Uzmanı Arzu Güntürk Yalçın, son günlerde maske ve mesafe kuralına genellikle uyulmadığına dikkat çekerek, “Tedbir almazsak kötü tablolar yaşarız” dedi.
*Milli Eğitim Bakanlığınca okulların 31 Ağustosta açılacağına yönelik ilk açıklamaya dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner; Okulların açılma tarihi belli oldu ancak koronavirüsün etkilerinin sürmesi ile uygulanacak sistem merak konusu. Okulların açılması ile ilgili şimdiden bir öngörüde bulunmak kolay değil. Ama günümüzdeki günlük Koronavirüs seyri devam ederse gerçekten okulların açılması çok mümkün gözükmüyor. Yine de 31 Ağustos’ta okulların açılacağı ile ilgili plan var. Önümüzdeki günler bize neler gösterecek bunları göreceğiz” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları