KORONA GÜNLERİMİZ 67

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 67
Paylaş
Tarih : 10 Ağustos 2020 - 13:17

Ne yazık ki KOVID-19, Türkiye’nin sıcak gündeminin ilk sırasındaki yerini korumaya devam ediyor.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin aylardır kendi alanlarında yaptığı uyarılar ne yazık ki günümüz vaka sayılarına bakıldığında pek dikkate alınmadığını açıkça ifade ediyor.
Türkiye’nin birçok ilinde İl Hıfzıssıhha Kurullarınca geçen süreçte alınan bir takım kararlar biraz daha ciddileştirilerek ele alınırken, geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği yurt genelindeki denetim, insanlarımızın hâlâ KOVID-19’u dikkate almadığını gösterdi.
Yine maskesiz ve sosyal mesafesiz insanlar, yine minibüslerde kapasite fazlası yolcular, yine şaka gibi ciddiyetsiz savunmalar.
Sonuçta da başlıkta da vurguladığım gibi; görünen köy kılavuz istemedi ve tüm uyarılar, endişeler gerçek oldu.
****
MASKEYİ TAKMAYAN VİRÜSÜ GÖRÜR..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın entübe hasta sayısı, yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranları konusunda verdiği rakamlara bazı kesimlerce muhalefet edilse de bakan Koca’nın kısa bir süre önce yaptığı açıklamalardan birinde koronavirüs tedbirlerinin önemine vurgu yapması, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından peş peşe mesajlar vermesi, yaptığı paylaşımında da, “Bugün maske takmayan, yarın Kovid-19’un gerçek yüzünü görebilir” demesi hem maskenin önemine dikkat, hem de insanlığın nasıl bir bela ile karşı karşıya olduğuna vurgu yapıyordu.
Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarının yeniden 1000’in üstüne çıkmasıyla birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her günkü günlük açıklamalarını sıklaştırmaya, bir günde birden fazla uyarılarda bulunmaya başlaması da küresel salgın konusunda önümüzdeki günlerin daha zor geçeceğine, bakan Koca’nın daha fazla uyarı ve açıklamalarla konunun ciddiyetine vurgu yapacağının bir göstergesi.
Örneğin son açıklamalarının birinde: “Hayatımızın yönetimini salgına mı bırakacağız, yoksa tedbirlerle salgını biz mi kontrol altına alacağız” sorusunu ortaya atarak; “Başarabiliriz. Tedbirde teyakkuz istiyoruz. Bu devirde insanlarımızın birbirine yakınlığı cana yakınlık değil, ölüme davetiyedir” ifadelerinde bulunması insanlarımızın entübe durumuna gelmiş bir insanın yaşadıklarını, yoğun bakım ünitesinde solunum cihazına bağlı bir virüslünün verdiği yaşam mücadelesini göz ardı etmemeli, empati yaparak önce kendisinin ardından da yakın çevresinin sağlığını düşünmelidir.
***
Ülkemiz diğer dünya ülkeleriyle birlikte KOVID-19 mücadelesini sürdürürken insanlarımız aslında mücadelenin kolay olduğunu, ölümün zor ama yaşamanın ne denli basit olduğunu çok iyi biliyor.
Hayatı doya doya yaşamak, isimlerimizi geleceğe taşımak için sadece 3 şeye ihtiyaç var.
Bunlar; maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve el hijyenini sürdürmek.
Yaşamak için bunları gerçekleştirmek,
Sevdiklerimizi daha fazla seveceğimiz yılları görmek çok mu zor?
***
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hatırlanacağı gibi 31 Ağustos 2020 tarihinde okulların eğitim ve öğretime açılmasının planlandığını açıklamıştı.
Ben buna şahsen inanmıyorum.
Ama kabul etmek gerekir ki, KOVID-19 tedbirlerine ilişkin okullarda hazırlıkların yapılması, taşımalı eğitim, taşımalı yemek ihaleleri, ihtiyaçların giderilmesi, hijyenik sınıflar ve programların hazırlanması için elbette bir tarih verilmeliydi.
Bu nedenle 31 Ağustos 2020 tarihi hazırlıkların tamamlanmasına yönelik hedef gündür.
Bu konuda birkaç gün önce yurt genelinde araştırmalarıyla ünlü MetroPOLL Araştırma, okulların açılmasına ilişkin bir anket gerçekleştirerek sonuçları sosyal medya hesabından paylaştı.
Araştırmaya göre halkın yüzde 64’ü okulların açılmasını güvenli bulmuyor.
Bu önemli bir durum.
Simav’da yaklaşık 9 bin öğrenci bulunuyor.
Taşımalı eğitim konusunda Kütahya’da önemli bir konuma sahip olan Simav İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2011 depreminden sonra kazandığı depreme dayanıklı modern eğitim kurumları bana göre derslik sayısı konusunda Simav’ın bir sıkıntı yaşamayacağını gösteriyor.
Özellikle bakanlığın ders programı konusunda çeşitli projeler ürettiği göz önünde tutulursa Simav’daki okulların bir tek şeye ihtiyacı var o da sürekli yenilenecek hijyen çalışmalarıdır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları