KORONA GÜNLERİMİZ 70

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 70
Paylaş
Tarih : 15 Ağustos 2020 - 11:17

Türkiye’miz, dünyanın küresel salgını KOVID-19’un daha ilk dalgasını atlatamadan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin sözünü ettiği ikinci dalgada ne yapabileceği endişelere neden oluyor.
Küresel salgının önlenmesi, insanların korunması, neler yapılabileceği konularında aylardır açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyelerinden birisi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü ise her türlü uyarı ve İçişleri Bakanlığı genelgelerine rağmen kurban bayramı tatilinde virüsün yayılışını sürdürdüğünü duyurdu.
KOVID-19 sürecinde adını önemli açıklamalarla duyuran Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceylan ise hem kurban bayramı hem de yaz dönemiyle vatandaşların gerçekleştirdikleri sahil kentlerindeki tatillerde çok kalabalık, sosyal mesafesiz olmaları, çoğunluğun ise maske takmamasının virüsün yayılması için önemli faktörler oluşturduğunu ifade etti.
Yurt genelindeki bazı Tabip Odalarının günlük vaka sayıları hakkında gerçeklerin yansıtılmadığını iddia etmeleri ise vatandaşların kafalarında soru işaretleri oluştururken Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin son açıklamaları KOVID-19 ile mücadele sürecine yeni bir boyut kazandırdı.
Okulların açılmasına ilişkin eğitim ve öğretim göreceklere seslenen Bakan Koca yaptığı uyarıda ‘sevgili çocuklar ve gençler. Okullar, önce uzaktan eğitimle açılacak. Yüz yüze eğitim, 21 Eylülde. Sebebi, Koronavirüs salgını. Bu virüs size de bulaşabiliyor. Sizden bir büyüğünüze geçtiğinde onun sağlığını bozuyor. Kurallara uyun. Uymayanları, okulumdan oluyorum diyerek uyarın.’ ifadelerini kullanması öğrenciler aracılığıyla büyüklerin uyarılmasına yönelik ilk uyarıcı açıklamaydı.
***
BU YIL GRİP AŞISI ŞART!..
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, Koronavirüsle mücadelede kişinin vücut direncinin önemli olduğuna dikkat çekerek içinde bulunduğumuz yıl için ‘Grip aşısı şart’ ifadesi ise uzun süredir grip aşılarının Koronavirüsle mücadeledeki konumuna yeni bir boyut kazandırdı.
Prof. Dr. Azap, Koronavirüs salgını nedeniyle mevsimsel grip döneminin yaklaştığını söyleyerek, 6 aydan büyük herkesin grip aşısı olması gerektiğini belirtti.
Azap, “İnfluenza mevsimi ekim-kasım gibi başlayan, mart-nisana kadar süren bir dönemdir. Bu dönemde yapılan araştırmalara göre her yıl 5 milyona yakın insan hastalanıyor ve 500 bini de ölüyordu. Şimdi bunun üstüne bir de COVID-19 eklenmiş oldu. COVID-19 öncesinde kronik rahatsızlığı bulunan ve risk gurupları içinde yer alanların mutlaka aşılanması gerektiğini söylüyorduk. Şimdi ise küresel salgın döneminde insanlarımızın ücretsiz aşılanması için devletin gerekli hazırlıkları yapmasını istiyoruz. Çünkü grip geçiren bir kişi Covid-19’a yakalanırsa süreci daha ağır seyredecektir” diyerek grip aşısının önemine dikkat çekti.
***
BAĞIŞIKLIĞIMIZI GAÇLENDİRELİM..
Pandemi sürecinde günlük yaşamın biraz ağırlaşması, insanların durgun bir sosyal hayat yaşamasında en çok yiyeceklerle başının dertte olduğuna, istenmeyen kiloların alındığına dikkat çeken diyetisyenler, hiç olmazsa söz konusu iştah kabartıcı yiyeceklerin kişisel bağışıklığı güçlendirecek ve güçlü tutacak yiyecekler olmasını önerdiler.
Bunlardan birisi olan Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven, ‘yaşanan süreçte kişiler bağışıklıklarını güçlü tutmalı, vitamin, mineral ve flavonoid deposu karışımları tüketmeli diyerek’, “Pandemi günlerinde korunma tedbirleri kadar sağlıklı beslenmek de çok önemli. Özellikle sonbahara sayılı günler kala vücut direncinizi artırmanızda fayda var” şeklinde konuştu
Bunun için vitamin hapı etkili karışımlar öneren Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven, ‘Sağlıksız ve dengesiz geçebilen öğünler yerine vitamin, mineral ve flavonoid karışımları içmek bağışıklığınızın gücüne güç katar’ dedi.
***
AŞI KONUSU..
Bu günün yazısını COVID-19 aşısı açısından bitirelim istiyorum.
Bu konuda medyaya yansıyan çeşitli uzman görüşleri arasında Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un açıklaması öne çıkan açıklamalardan birisi.
Prof. Dr. Şenol, Rusya’da Koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğinin açıklanmasına bilim insanlarının temkinli yaklaştığına dikkat çekti.
Prof. Dr. Şenol bu konuda şu ifadelerde bulundu, “En hızlı geliştirilen Kabakulak Aşısının 3-4 yılda geliştirildiğini hatırlarsak, 5 aydan daha önce doğan bir bebeğin (aşının) yaşama şansı yok. Rusya’nın yaptığı açıklama bana bunu çağrıştırıyor. Bilimsel gelişmelerin politikacılar tarafından açıklanıyor olması ne yazık ki bilim çevreleri tarafından çok kabul görmüyor. Aşıya olan inanç ve beklenti sarsılabilir, ciddi yan etkileri olabilir”.
***
İşte bilim insanının Koronavirüsle ilgili bulunan aşı için bile endişeli olması insanlarımızdan uygulanması istenen maske takma, sosyal mesafe ve temizlik konusundaki ısrarların bir aşı kadar değerli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.
***
Hadi artık!
Takın maskenizi, uygulayın sosyal mesafeyi, hijyeni..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları