KORONA GÜNLERİMİZ 74

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 74
Paylaş
Tarih : 20 Ağustos 2020 - 12:21

Farkında mıyız?

Türkiye’nin Koronavirüsle mücadele sürecinde kişisel olarak nelerin farkındayız acaba..
Söz konusu küresel salgınla ilgili bilgilerimiz nedir, nelere dikkat ediyor, neleri uyguluyoruz?
Hatta bu konuda bilinçlenip bilinçlenmediğimizin farkında mıyız?
***
Farkında mıyız;
Dünyanın bugüne kadar yaşadığı, milyonların hayatını kaybettiği önceki küresel salgınlarda tedbir olarak neler uygulandığını pek bilmiyorum ama Koronavirüsle mücadele için bir şey yemeğe, içmeye hatta iğne gibi bazı tedbirler almadan sadece sosyal mesafe ve maske kullanımı ile virüsten korunabileceğimizin farkında mısınız?
Böylesine basit önlemlerle binlerce kişiyi öldüren virüsü yenmenin virüsü yalnız bırakmakla mümkün olduğunun farkında mısınız?
***
Farkında mısınız;
Her kişinin hayat denen süreçteki en önemli hedeflerinden birisinin evlenip çocuk-çocuğa karışmak ve nesil sürdürmek olduğu gerçeğine bakarak, adınızı ve kimliğinizi geleceğe taşımanın en önemli yolunun kendinizin ve ailenizin tamamını virüsten korumaktan geçtiğinin farkında mısınız?
***
Farkında mısınız,
Her ne kadar tedbirleri sürdürürken çevremizdeki bazı insanların koronavirüs taşıyıcısı olabileceğinin,
Hiç tahmin etmediğimiz kişilerin salgınla ilgili etkileri hafif bir şekilde atlatırken sizleri ağır bir şekilde etkileyebileceğinin farkında mısınız?
***
Bu soruları artırmak, farkında olduklarımızı, farkına varamadıklarımızı sıralamak çok kolay.
Ama önemli olan COVID-19 mücadelesiyle ilgili temel şartları yerine getirip uygulamak değil mi?
Şartların yerine getirilmesi de bu öldürücü virüs için yeterli değil.
Bilinçli olmalıyız.
Bunun içinde ilk şart bilgi sahibi olmaktır. Bu açıdan ülkemizin değerli bilim insanlarının televizyonlara, gazetelere yansıyan açıklamalarını dikkate almalıyız.
Edindiğimiz bilgileri ailemiz başta olmak üzere dostlarımızla, çevremizle paylaşmalıyız.
Bakınız bugün bazı bilim insanlarından Kovit-19 ile ilgili öğrendiklerim var.
İsterseniz onlardan birisini sizlerle paylaşayım..
*Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, grip ve zatürre aşısının önemine dikkat çekerek, “Grip ve Zatürre aşısının COVID-19’a karşı koruyuculuğu yok ama ikisinin de hedefi akciğerler. Grip aşısı Gribin, Zatürreye benzer etkilerini azaltıyor. Grip ile COVID-19’a yakalanılması halinde hastalığın etkilerini azaltması gibi bir etkisi var. Bu nedenle şu an için elimizdeki en etkin silah Grip ve Zatürre aşıları”.
***
Türkiye’nin 11 Mart 2020 tarihinde başlayan Koronavirüs mücadelesinde en çok üzüldüğüm virüs nedeniyle kaybettiklerimiz olmuştur.
1 iken 5, 5 iken 10, 10 iken 100, 100 iken bugün için ülkemizde 6’bini geçen kayıplarımızı birçok yazımda kanıksadığımızı, artık verilen cenaze salalarının eskisi gibi önemi kalmadığını, sadece kimin hayatını kaybettiğinin merak edildiğini anlatırken, televizyonlarda verilen Korona vakalarına ilişkin haberlerde de insanların sadece günlük vefat eden kişi sayısına odaklandığını yazmıştım.
Aynı düşüncemi paylaşanlar az değil.
Son olarak bunlardan birisi de Sözcü Gazetesinin değerli köşe yazarlarından Çiğdem Toker oldu.
17 Ağustos tarihli yazısında Koronavirüsten ölümleri “COVID-19 Ölümlerine Kayıtsızlık” başlığıyla dikkat çeken Toker, şu ifadelerde bulundu:
“Bir maden göçüğü, bir sel felaketi ya da bir trafik kazasında 20 kişi yaşamını yitirdiğinde etkileniriz değil mi?
Bu felaketler her gün tekrarlansa ve her gün 20 kişi yaşamını yitirse ne hissederiz?
En azından yolunda gitmeyen şeylere, kural ihlallerine dair öfke ve merak dolu tepkimiz dışarıya yansır değil mi?
Söz konusu olan Covid-19’sa insani reflekslerimize bir haller oldu.
Covid-19 dolayısıyla her gün birbirine yakın sayılarda kişinin yaşamını yitirmesine karşın durumun neredeyse normalleştiğini gözlemliyoruz.
Tedbirlerin gevşemesi, sağlığın turizme, sermayeye feda edilmesinin bedeli büyüyor.
Sağlık çalışanlarının yükünü olağanüstü artıran koronavirüs mesaileri, sınırları zorlamaya başladı. Covid-19 testi pozitif çıkan sağlık çalışanlarının da sayısı çoğalıyor. Yeniden kayıplar başladı”..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları