KORONA GÜNLERİMİZ 76

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 76
Paylaş
Tarih : 22 Ağustos 2020 - 11:36

Korona Günlerimiz ‘1’ derken bugün Korana Günlerimiz 76 oluvermişiz.
76 günde nelere değindik bir bilseniz, hatırlasanız.
O, 11 Mart günü başlayan mücadele startı, aradan geçen tam 166 günde Beyaz Melekler’in sağlık kuruluşlarında adeta yaşatma mücadelesi vermeleri,
Akşamları yakılıp-söndürülen ışıklarla sağlıkçılara destek, Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi çalışanlarına bugün için unutulan çeşitli motivasyon etkinlikleri, sokak kısıtlamaları, Ahde Vefa Guruplarının çalışmaları, Ramazan Bayramı kısıtlaması, çocukların, gençlerin ve 65 yaş üstü insanlarımızın evlerinde hapsi (!), köy karantinalarının ardından konut karantinaları, bölgenin en eski halk pazarı olan Çarşamba Pazarının Panayır alanına sürgünü, okulların tatil edilerek uzaktan eğitim uygulamalarına başlanması, dijital karneler, LGS ve YKS uygulamaları, hayatlar, cenaze törenlerine katılamadan toprağa verilen kaybettiğimiz hayatlar ve daha neler neler.
Bir film misali değil mi?
***
Ya pandemi nedeniyle işinden çıkarılanlar, üretimine ara veren iş verenlerimiz, vergisini, kirasını sosyal güvenlik primlerini ödeyemeyen, banka kredileri faizlerle büyüyen esnaflarımız..
Sosyal hayatın dayanağı olan belediyelerin başına gelen kaynak yetersizlikleri..
Eğitim sisteminde yaşanan ve gelecekte olumsuz etkisini göreceğimiz sorunlar,
Yitirilen canların kanıksanması,
Kaymakamlığın, Müftülüğün halkı bilgilendirme ve KOVID-19 vakalarını kontrol altına alma konusunda yerel ve sosyal medya organlarını yeterince kullanmaması,
Belediye ve camii hoparlörleriyle virüsle yetersiz mücadele..
Kısacası kontrol altına alamadığımız tatiller, düğünler, sünnetler, taziye ve asker uğurlamalarıyla tam bir kişisel hatalar zinciriyle bugünlere geldik.
***
Halbu ki sadece ve sadece kişiler olarak, kişisel tedbirleri bir zincir misali birbirine ekleyerek bu küresel salgından 15 günde kurtulmak mümkün.
Bunu ben değil ülkemin ve ülkelerin uzmanları aylardır haykırıyor.
Bugün için Bursa’da ikamet eden hemşerimiz Erol Türker bu konuda sosyal medyada öylesine güzel ve anlamlı bir yazı paylaşmış ki, ben de bugünün köşesini bu yazıyı aktararak tamamlamak istiyorum.
Okuyun lütfen, hayatı değersiz kılan bizleriz.
Lütfen önce kişisel sonra toplumsal mücadeleye geçelim ki üzülmeyelim.
***
TÜM DOSTLARIMA, ARKADAŞLARIMA, AKRABALARIMA KISACASI HERKESE SESLENİYORUM!
Yaşamayı, hayatı, ailemi, evlatlarımı, arkadaşlarımı, dostlarımı ve kendimi seviyorum. Kendimi ve ailemi her zaman karantinada tutuyorum. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyorum.
Bunları yaparsam yaşarım ve ben yaşarken yaşatmak istiyorum. İnsanlarla birlikteyken maske takıyorum ve sizden 2 metre uzakta duruyorum. Maskeyi inatla takmak istemeyenlere kızıyorum.
Size saygı duyduğumu bilmenizi isterim. Virüsü taşıyor ancak belirtilerini göstermiyor olabilirim ve virüsü size bulaştırabilme riskim var.
Hayır, virüs “korkusu”yla yaşamıyorum, sadece sorun olmak değil, çözüme katkı sağlamak istiyorum. Böylece kendimi toplum sağlığına katkıda bulunan bir yetişkin gibi hissediyorum.
Dünya benim etrafımda dönmüyor. Kendimizden başkalarını da düşünerek yaşayabildiğimizde, bütün dünya çok daha iyi bir durumda olacak.
Maske takmak ve 2 metre uzakta durmak beni zayıf, korkak, aptal ya da “kontrol altında” değil, düşünceli ve saygılı bir birey yapar.
Bir an için sevdiğiniz ve değer verdiğiniz birinin hastalandığını farz edin.
Lütfen birbirimizin yaşam hakkına saygılı olalım. Yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız lütfen dikkat edin…
Ben kişisel görevimi yaptım. Sizler de yapın
Sağlıkla kalın.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları