KORONA GÜNLERİMİZ 77

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 77
Paylaş
Tarih : 24 Ağustos 2020 - 12:38

Gelecekte savaşların su yüzünden çıkacağı muhakkak ama bence savaşlar sanırım önce enerji kaynakları yüzünden çıkacak.
Irak, Suriye, İran, Libya, Afganistan ve daha birçok ülkedeki karışıklıklar da bunun yüzünden değil mi?
Ülkemizin cumhurbaşkanı ya da ülkemizin ilk partili cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Müjdem var” diyerek insanları 3 gün boyunca meraktan merağa uçuştururken verdiği müjdenin göbeğinde tahmin edildiği gibi enerji olması Türkiye’nin de enerjisi olan ülkelerden birisi olma sıfatını kazandırdı.
Ben hiçbir Türk vatandaşının bu doğalgaz müjdesine olumsuz bir görüş belirteceğini sanmıyorum.
Yurdumuzun 4 köşesindeki tüm ülkelerde enerjinin çeşitleri varken Türkiye’miz bundan nasibini neden alamamış sorularım ne kadar gereksizmiş.
Geçtiğimiz Cuma günü televizyonumun başında saat 15.00 sularında merak ettiklerimi öğreniverdim.
***
Tabi ki bu gurur verici müjdenin sevinci elbette uzun sürmedi.
Yine içinde boğuştuğumuz ve girdabına kapıldığımız ekonomik kriz gerçeğiyle baş başa kalırken yukarıda belirttiğim ‘Müjde’nin insanlarımıza ekonomik anlamda müjdeler olmasını isterdim.
Derler ya, ‘Aç tavuk kendisini buğday ambarında sanırmış’. İşte o tabirden.
Evet, her geçen boyutları büyüyen KOVID-19 Savaşımızda yeni vakalar ve can kayıpları artışını sürdürürken insanlarımızın gerçek manada kurtulmak ve kazanmak istediğinin ekonomik savaş olduğu görülmekte.
Sanki, ‘Korona bir yana, geçim derdi bir yana’ dercesine işsizlerimiz iş, esnaflarımız müşteri, bankalarımız ise yeni yeni kredi paketlerini pazarlamayı hayal ediyorlar.
***
Öte yandan Simav’da da fısıltı gazetesinin saat saat yayınladığı Koronavirüs vakaları hızını almış yoluna devam ederken, bilgi kirliliği had safhaya çoktan ulaştı.
Bazı kamu kurumlarında bazı bölümlerde karantina uygulamaları, filyasyon ekiplerinin tespitleriyle evlerine kapatılan insanlar, sağlık ocaklarındaki aile hekimlerinin takip ettiği virüs şüphelisi hastalar, hastanede boş yatak yokmuş iddiaları ve daha neler neler.
Evet, bilgi kirliliği alıp başını giderken, öğle namazı öncesinde cami hoparlörlerinden din görevlisi İsmail Ak tarafından yapılan uyarılar sanki savaş zamanını yaşıyormuşuz hissi vermekte.
***
Korona virüs dünyasında şu günlerde vakaların hatta ölümlerin önüne geçen önemli konu ise okullarda eğitim ve öğretimin ne zaman, hangi şart ve tedbirlerle başlayacağı konusundaki görüşler, açıklamalar.
Küresel salgında eğitim ve öğretimle ilgili olarak her gün yeni tedbirler ve programlar dillendirilirken kronik rahatsızlıkları olan okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrencilerin kronik rahatsızlıklarıyla ilgili raporlarını okullarına bildirmeleri isteniyor.
Bu da ülkemizde 100 bini aşkın bir kitlenin ilgili raporu alıp hazırlaması demek.
Bir de salgın günlerinde korunması gereken öğrencilerin durumu söz konusu.
Türkiye’deki 22 bin 931 ilkokulda 5 milyon dolayında, 16 bin 570 ortaokulda yaklaşık 6 milyon ve 12 bin 500 dolayındaki lisede de yaklaşık yine 6 milyon öğrenci, bu öğrencilere hizmet veren toplam 1 milyon öğretmen olduğunu düşünürsek, korona virüse karşı kontrolsüz bir eğitim ve öğretim dönemi önce Türkiye’nin sonra da dünyanın başına dert olur.
***
KOVID-19 mücadelemizin başladığı günden günümüze düşüncelerini, tecrübelerini, bulgularını hatta bilgilerini kamuoyuyla paylaşan Bilim Kurulu Üyeleri yanı sıra tıp dünyamızda mesleki açıdan kendisini kanıtlamış uzmanlar da sürekli olarak açıklamalarda bulunuyor.
Yaptıkları açıklamalarla, yetkililere yönettikleri sorularla KOVID-19 mücadelesine yön verenlerden birisi olan Türk Tabipler Birliği Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, verilere göre son bir haftada Türkiye’de olgu sayısının yüzde 7, ölüm sayısının ise yüzde 12.1 oranında artış gösterdiğine dikkat çekti.
Bilim Kurulu Üyelerinden Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpnaz ise önemli bir açıklamada bulunarak KOVID-19 virüsü taşıyan bir kişinin birçok kişiyi enfekte edebildiğine dikkat çekerek enfekte olmuş birisinin temas ettiği kişiye göre hastalığı bulaştırdığı kişi sayısının 30-35’i, bazen de yüzlerce kişiyi etkileyebileceği görüşünde olduğunu öne sürüyor.
Vatandaşları üzen önemli bir açıklama da Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu yaptı. Taşkınoğlu, küresel salgın tam olarak kontrol altına alınamazsa bir şekilde herkesin KOVID-19 enfeksiyonunu geçireceğini iddia etti.
Ülke ekonomisinin yeniden ivme kazanması, işsizliğin azaltılması ve çarkların dönmesi adına fabrika ve işletmelerin faaliyetlerine ara vermemesi önerilirken Sağlık Bakanı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’nün işletmeler, fabrikalar ve büyük iş yerlerinde semptomu olanların ve temaslıların çalıştırılmaması yönündeki görüşü, hala maske takılması konusunda ihlallerin önüne geçemediğimiz ülkemizde sorunun çok daha büyük olduğunu adeta haykırıyor.
***
Haydi Simav; maskeni tak, sosyal mesafeni koru, ellerini temiz tut!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları