KORONA GÜNLERİMİZ 79

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 79
Paylaş
Tarih : 26 Ağustos 2020 - 13:12

Yurt geneli açısından COVID-19 mücadelesinde günlük vaka sayıları zirvedeki yerini korurken can kayıplarının bir arabanın kilometre göstergesi gibi hızla ilerlemesi, endişeleri daha da artırıyor.
Son haftalarda Simav’da da vaka sayılarının artması, bu kişilere bağlı yakın temaslı kişilerin de gözlem altında tutularak 14 günlük kısıtlama uygulaması herkesi tedirgin ediyor.
Yaz tatilinin son günlerine yaklaşılırken, okulların eğitime açılması için hazırlıklar yapılıp alınacak tedbirler ele alınırken hâlâ düğün ve sünnetlerin gerçekleştirilmesi en çok duyarlı vatandaşları üzüyor.
Evlilik törenlerinin bin nikâhla gerçekleşmesine küresel salgın döneminde gelin-damat başta olmak üzere kimsenin itirazı olmayacağı ifade edilirken,
Altın fiyatları fırtınaya kapılmışçasına yükselişini sürdürürken düğün, sünnet yapmanın pek de akıllıca olmadığı bir gerçek.
Bana kalırsa Kütahya Valiliği ve İlçe Kaymakamlıkları düğün ve yemekli sünnetleri, açılış törenlerini ertelemeli. Vefatlarda yapılan taziyeleri salgın sonuna kadar kaldırmalı.
***
OKULLAR AÇILSIN MI, AÇILMASIN MI?
Her ne kadar Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk bakanlığına bağlı tüm eğitim kurumlarında yeni eğitim ve öğretim döneminin açılışı için 21 Eylül tarihini işaret etse de bu konuda çeşitli spekülasyonlar birbirini takip ediyor.
Ben kişisel olarak okulların açılmasından yanayım.
Çünkü okulların açılması her yerde olabileceği gibi Simav’da da COVID-19 mücadelesine yeni bir ivme kazandıracak.
Bana göre;
Yaz tatili resmen sona ereceğinden, tatile çıkan, doğduğu şehirlere giden herkes karnının doyduğu, işinin-aşının olduğu şehre geri dönecek,
Okulların açılışına ilişkin haftalardır sürdürülen hazırlıklar, tedbirler ve alınan kararlar uygulamaya geçtiğinde, okul servis araçlarından kantinlere, sınıflardan okulların spor salonlarına, taşımalı eğitim kapsamındaki öğle yemeklerine varıncaya kadar alınan tedbirlerin uygulanması virüsle mücadeleye yeni bir kararlılık getirecek.
Anne ve babalar kendilerine daha da dikkat ederlerken, izoleli bir eğitim sisteminin fertleri haline gelecek öğrenciler de virüsün yayılmaması konusunda birer silahsız asker olacaklardır.
Ben bu yüzden COVID-19 mücadelesinde okulların açılmasını salgınla mücadelede yeni bir başlangıç, yeni bir yol haritası olarak görmekteyim.
***
GELELİM ŞU OLMAZSA OLMAZIMIZ MASKE, HİJYEN VE SOSYAL MESAFE KURALINA..
COVID-19 mücadelesinin olmazsa olmazının artık “Maske” olduğunu sağır sultan bile duydu.
Ama gel gör ki, maske takmayanlarla mücadele edilirken günümüz, maskesini her yerine takanlarla mücadele günlerine döndü.
Bu konuda özellikle sağlıkçıların çeşitli eleştiri ve önerileri birbiri ardına yapılmaya devam ederken bana göre maskesini taktıkları yeri işaret ederek bu anti davranışı en güzel bir şekilde adlandıran Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan oldu.
Bilim Kurulu Üyesi Demircan: “Bütün Türkiye, futbol takımı kaptanı olmuş gibi Çünkü maske herkesin pazı bandında” diyerek bu konuda önemli bir farkındalığa imza attı.
Prof. Demircan’ın ayrıca küresel salgınla mücadele konusunda insanlarımızın mücadeleye bakış açısını yorumlarken; “Normal kelimesini duyan herkes süper normal gibi bir duruma büründü” demesi, daha önce de belirttiğim gibi insanlarımız normalleşmeyi sanki “Anormalleşme” olarak algıladı.
***
Haydi Simavlılar, takın artık şu maskeleri!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları