KORONA GÜNLERİMİZ-8

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ-8
Paylaş
Tarih : 23 Nisan 2020 - 10:44

Bugün sanırım 45.gün.
45 gün önce dikkate almadığımız, önemsemediğimiz hatta ‘hadi oradan’ dediğimiz Korona Virüsünün teslim almadığı birkaç ülke kaldı.
Onlar da Afrika haritasında yerini bile zor bulacağımız küçük ülkeler.
Evet; hafife aldığımı gözle görünmez virüs, dünyamızı esir aldı.
***
Televizyonlarda, gazetelerde her gün, her saat ülkelerin Covid-19 mücadelesine ilişkin verdiği mücadelelerin detayları aktarılıyor.
Bugüne kadar kaç vaka tespiti yapıldı, kaç kişi yoğun bakımda, kaç kişi tedavi sonucu taburcu oldu ve en acısı da kaç kişi Koronaya teslim olarak hayata veda etti gibi bazı detaylar öne çıkarken insanların dikkatini çeken tek bölüm hayata veda edenlerin sayısıyla yoğun bakım ünitelerinde yaşam savaşı verenlerin sayısı oluyor.
***
Sağlık Bakanlığı da Korona mücadelesine ilişkin alınan kararları ve günlük istatistikleri artık bir düzen haline getirdi.
Eskiden haberlerde hava durumuyla ilgili raporlar nasıl aynı saatte açıklanıyorsu Korona raporu da aynı saatte verilir oldu.
Diğer programlar da kendilerine geleneksel saatler seçerken hayatın akışı herşeye rağmen devam ediyor.
Televizyon haberlerinin içeriğinde Evde kalma sürecinde ve kapsamında olan vatandaşlarımıza ilişkin haberlere dikkat ettiniz mi?
Her biri çeşitli aktivitelerle öne çıkıp Koronaya dikkat çekerken, magazin programlarını aratmayacak haberlerin de ekranlara yansıması 45 gündür bunalan vatandaşları oldukları evlerine motive etmeye devam ediyor.
***


Bir zamanlar televizyonlarda “Kurtlar Vadisi” adlı bir dizi yayınlanırdı.
Günümüzde bazı televizyonlarda bölümleri tekrar takrar yayınlansada yine önemli bir izleyici kitlesine hitap eden kurtlar Vadisi, yayınlandığı her bölümünün akşamında şehirlere, beldelere, köylere sessizlik hakim olurdu.
Hırsızlık yapacakların bile dizi akşamı televizyon karşısında olup işe çıkmadığı,
Kahveye gideceklerin o gün akşam evde kaldığı,
Evin hanımının eve misafir almadığı,
Dizi yayınlandığı sırada sessizliğin hakim olup tuvalete bile reklam arasında gidildiği o günleri hatırlatan günler yaşıyoruz.
Simav’ın kahvehaneleri, lokantaları, gençlik lokalleri, parkları, muhabbetin bol yapıldığı berber ve kuaförleri kapalı olduğundan caddeler, meydanlar boş ve sessiz.
Sanırsın televizyonda Kurtlar Vadisi’nin yeni bölümleri izleniyor.
***
Sözün özü, Dünya ülkelerine nam salan Kurtlar Vadisi, Korona Virüsüne teslim odu.
Sokaklarda artık ne kurt kaldı ne de çakal.
Dünyayı esir alan Covid-19 var!

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları