KORONA GÜNLERİMİZ 80

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 80
Paylaş
Tarih : 27 Ağustos 2020 - 13:11

Önceki gün internet üzerinden ‘Türkiye’de neler oluyor?’ soruma cevap bulmak istedim. Açtığım internet haber sayfalarından birisinin daha ilk sayfasında; “Kısıtlamalar geri dönüyor!” başlığını görünce inanın ürperdim.
Sokaklara çıkamadığımız, birçok iş kollarının kepenk kapattığı, eğitimden sağlığa, seyahatten pazara çıkmalara kadar çektiğimiz o çileli günlere geri mi dönecektik..
Aylarca verilen mücadele Kurban bayramı tatiliyle yaz tatilinin kontrol edilemeyen kontrolsüzlüğüne mi gidecekti.
Üzülmemek elde değil.
Buna ya “Yap-boz” denir ya da “Sil baştan”.
Öyle değil mi.
***
Zaman zaman “Gazeteci olarak bizler mi KOVID-19 konusunda halkımızı tam olarak aydınlatamadık yoksa yetkililer mi?” demekten de kendimi alamıyorum.
İçgüdüsel olarak “Korona Günlerimiz” başlığıyla 79.cusuna geldiğim bu köşede yazmadığım, anlatmadığım bir şey kalmadığına inanıyorum.
Ama gel gör ki, vatandaşlarımız ölümü de göze alarak maske, hijyen ve sosyal mesafe konusunda beklenen olgunluğu pek gösteremedi.
***
Belki biraz daha ciddi konuları, açıklamaları, yaşanmışlıkları örnekleyerek, bu köşeye aktararak vatandaşlarımızı KOVID-19’dan uzak tutar, koruyabiliriz.
Ne dersiniz.
İşte birkaç örnek:
*Türkiye’de 25 Ağustos günü koronavirüs nedeniyle 24 kişi hayatını kaybetti, 1502 yeni vaka tespit edildi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı 25 Ağustos tarihli koronavirüs verilerine göre; 24 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam vefat sayısı 6 bin 163’e yükseldi. Vaka sayısı ise 1502 artarak 261 bin 194’e yükseldi.
Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 811 hastanın daha taburcu olmasıyla, toplam iyileşen hasta sayısı 238 bin 795’e yükseldi.
Toplam test sayısı 6 milyon 521 bin 640, ağır hasta sayısı 811, hastalarda zatürre oranı yüzde 7,4 oldu.
*İçişleri Bakanlığı, başta Ankara ve Bursa olmak üzere 14 ilde nişan ve benzeri etkinliklere kısıtlama getirdi.
26 Ağustos’tan itibaren başta Ankara ve Bursa olmak üzere 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi toplu etkinliklere kısıtlama getirdi. Ayrıca bu illerde düğün ve nikahlar bir saatle sınırlandırıldı. Buna göre;
Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya,Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan etkinliklere kısıtlama getirildi.
*Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yeni genelge! Uzaktan eğitim döneminin yol haritası netleşti
Milli Eğitim Bakanlığı, 31 Ağustos’ta başlayacak üç haftalık uzaktan eğitimin yol haritasını açıkladı. Bakan Selçuk, imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, 31 Ağustos-18 Eylül tarihlerinde yapılacak uzaktan eğitim sürecinde eksik kalan konulara ağırlık verilecek.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 31 Ağustos 2020’de başlayacak eğitim programına ilişkin genelge yayımlandı.
Buna göre, 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü itibarıyla uzaktan eğitim yoluyla 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait eksik konu ve kazanımlara yönelik eğitim programı uygulamasına başlanacak. 18 Eylül’e kadar sürdürülecek uzaktan eğitimde, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yüz yüze işlenemeyen ve öğrencilerin bir üst sınıfta hazır bulunuşluk düzeylerini etkileyebilecek öğrenme eksikliklerinin giderilmesine öncelik verilecek.
1215 ETKİNLİK ÖRNEĞİ YAYIMLANDI
Geçen eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin üst sınıflardaki konu ve kazanımlarına temel teşkil eden “kritik konu ve kazanımlar” belirlenerek derslere ait programlar hazırlandı. İlgili kademe, sınıf ve ders adına göre bölümlenmiş programlara MEB’in “http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html” internet adresinden ulaşılabilecek. Bakanlık, bu kapsamda, programlar ile öğretmenlere örnek olması için bu programlara yönelik elektronik ortamda 4 bin 25 sayfadan oluşan 1215 etkinlik örneği yayımladı.
Gerek yüz yüze eğitimde gerekse uzaktan eğitimde de kullanılabilecek etkinlikleri öğretmenler, ilgili dersin programında yer alan kazanımları öğrencilerin ulaşmaları kaydıyla, okulun veya öğrencinin durumuna göre, doğrudan kullanabilecek, uyarlayabilecek veya kendi etkinliğini hazırlayıp uygulayabilecek.
Geçen eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine ait derslerin kritik konu ve kazanımlarına dair ders içerik videoları TRT EBA İlkokul TV, TRT EBA Ortaokul TV ve TRT EBA Lise TV kanallarında yayınlanacak.
EBA üzerinden sunulacak alt yapıyla, açık kaynaklı diğer platformlar ve özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden tüm öğretmenler tarafından canlı ders uygulamaları gerçekleştirilebilecek. Canlı ders uygulamaları, öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında devam edecekleri sınıfın öğretmenleri tarafından yapılacak. Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için okullarda oluşacak şubelere 24-28 Ağustos tarihlerinde okul idareleri tarafından sınıf ve branş öğretmeni görevlendirilecek.
CANLI DERSLER İÇİN ETKİNLİK ÖRNEKLERİ HAZIRLANDI
Canlı ders uygulamaları yoluyla yapılacak eğitimlerde, öğretmenlere örnek olması için programlara yönelik elektronik ortamda çok sayıda etkinlik örneği hazırlandı. Etkinlik örneklerine “http://mufredat.meb.gov.tr/2019-20ikincidonem.html” internet adresinden ulaşılabilecek.
Yüz yüze eğitim başladığında 23 Mart tarihinden itibaren gerek TRT EBA TV kanalları gerekse EBA canlı ders uygulamaları veya özel okulların kendi oluşturdukları platformlar üzerinden sürdürülen eğitimlerin amacına ulaşıp ulaşmadığı sınıf öğretmenleri veya branş öğretmenleri tarafından değerlendirilecek.
Üst sınıftaki kazanımlara temel teşkil eden alt sınıf kazanımlarının öğrencilere edindirilemediği ve öğrenme eksikliğinin devam ettiğinin tespit edilmesi durumunda önce alt sınıfa ait konu ve kazanımlar işlenecek, sonrasında yeni konu ve kazanım/kazanımlara devam edilecek. Bu amaçla MEB’in hazırladığı derslere ait program haritalarından yararlanılacak.
Hayat boyu öğrenme kurumlarında görev yapan öğretmenler, 31 Ağustos itibarıyla ilgili mevzuat kapsamında görevlerine devam edecek.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları