KORONA GÜNLERİMİZ 81

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 81
Paylaş
Tarih : 29 Ağustos 2020 - 9:50

OLAĞANÜSTÜ BİR DURUMDAYIZ

‘Korona Günlerimiz’i tüm zorlukları, korku ve endişeleriyle birlikte yaşamayı sürdürürken, yetkililerin ve özellikle sağlık çalışanlarının vatandaşlardan çok daha fazla dikkatli ve mücadeleci olduğu bir gerçek.
Bunun yanında çocukların ve özellikle gençlerin küresel salgına bakış açıları yetkilileri endişelendirirken, “bana bulaşmaz”, “ben gencim, hafif atlatırım” düşüncesinde olan vurdumduymazların en çok kronik rahatsızlığı olanlara zarar verdiği, son günlerde de vaka sayılarıyla ilgili istatistiklerde gençlerin, orta yaşların da salgın hastalığığa yakalandığı tespiti düşündürücü olduğu kadar endişe verici.
***
Yukarıdaki başlığı okumuşsunuzdur.
Bunu Simav’ın da yakından tanıdığı, tıp alanında profesörlük unvanına kadar erişmiş, çeşitli sağlık kurumlarında insanları sağlığına kavuşturma azmi yanı sıra 3 dönem milletvekilliği yaparak siyaseten de insanlara hizmet yolunda yürümüş bir isim olan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu söylüyor,
Koronavirüsle mücadele hakkında gazetecilere yaptığı açıklamasında vatandaşların Korona virüs (Covid-19) konusunda yeterince hassasiyet göstermediklerinin altını çizen Prof. Dr. Kavuncu, toplumun küresel salgınla ilgili olarak duyarlılığının beklenenden az olduğuna vurgu yaptı.
TOPLU TÖRENLER ERTELENMELİ..
Rektör Kavuncu’nun konuyla ilgili vurguları, endişeleri söyle devam ediyor:
“Toplumun bu konuda duyarlılığı az. Yeterli hassasiyeti gösterilmiyor maalesef. 8-10 kişi yan yana durup sohbet ediyorsa, bunları nasıl açıklayacağız? Bunlar vazgeçilebilir. Bir vatandaş olarak demiyoruz ki insan evlenmesin, sünnet yapmasın. Bunların hepsini yapabilir. Sadece erteleyin lütfen. Bugün olağanüstü bir durumdayız. Sağlıkçıların emeğini hissetsinler. Sağlık sisteminin üzerine binen yükü de hissetsinler. Bakın tüm dünyada 24 milyona yaklaşan hasta, 1 milyona yaklaşan vefat sayısı var. Ülkemiz bundan etkileniyor. Her gün Sağlık Bakanımız açıklıyor. Kendimizi izliyoruz. Şu an salgınla ilgili olarak yeni bir pikle karşı karşıyayız. Öncelikle Kurban Bayramı sonrası artan, tatil gezileriyle devam eden yeni bir yük var. Halkımızdan toplu törenleri ertelemelerini rica ediyoruz. Her geçen gün bir arkadaşımızın bu hastalığa muzdarip olduğunu gözlemliyoruz”
11 Mart 2020 tarihinden bu yana salgınla mücadelede sağlık çalışanlarının da hayatlarını kaybettiği bu küresel salgında hastalığın net bir tedavisinin olmadığına da dikkat çekerek insanları daha dikkatli olmaya davet eden Kavuncu, “İlaçlar hastalığın sadece belirli bir yönünü, belirli bir sürecini, belirli bir aktivasyonunu önleyebilecek ve kişinin bağışıklık sistemine yardımcı olacak ölçüde” dedi.
Kütahya’da merkezdeki sağlık tesislerinin üniversitesine bağlı olarak hizmet verdiğini de hatırlatan Rektör Kavuncu, “Biz Kütahya’da şu an hasta yükünü karşılıyoruz. Bu hasta yükü şu an iki katına çıktı yine karşılıyoruz. Peki 4 katına çıkınca? Peki 6 katına, 8 katına çıktığında ne yapacağız? Onun için bunu önlemek elimizde. Korunaklı olursak, tedbir alırsak en hastalıklı olan yerde dahi kendimizi koruma imkanına sahibiz. Ama eğer kendimizi korumaz, kurallara uymaz isek, en rahat dediğimiz açık havada bile bu hastalığı alma riskimiz var. Bunu da ülkemize getireceği, etrafımıza getireceği yükün farkında olmamız lazım” diyerek koronavirüsün şakasının olmadığına dikkat çekiyor.
***
Her vatandaşımızın küresel salgınla ilgili olarak önce kendi sorumluluklarını, sonra ailesine karşı sorumluluklarını daha sonra yakın çevresine ve bulunduğu yere karşı sorumlulukları olduğunu artık kabul edelim.
Maske takarak, sosyal mesafeyi koruyarak, hijyeni sürdürerek vatandaşlık görevimizi yaparken, bunu ihlal edenleri de yine vatandaşlık görevinin bir parçası olarak Kütahya Valiliğinin de duyurduğu gibi arayanların isimlerinin saklı kalacağı garantisiyle HES uygulamasından ya da ALO 112 Acil telefon hattından arayarak maskesiz, sosyal mesafe ihlallerini bildirelim.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları