KORONA GÜNLERİMİZ 83

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ 83
Paylaş
Tarih : 01 Eylül 2020 - 13:08

TÜNELİN UCU HÂLÂ KARANLIK

COVID-19’da geldiğimiz nokta; 1.Dalga, 2.Pik!
Ya da Koronavirüsle savaşın en kötü anındayız.
Bir tarafta küresel salgın ülkemizi teslim almaya çabalıyor, bir tarafta da sağlık ordumuz hem direniyor hem mücadele ediyor.
Elbette bu savaşı kazanacak olan bizleriz ama günlük vaka sayıları insanlarımızın salgını ciddiye almadığını gösteriyor.
***
Bu savaşın kahramanları olan sağlık ordumuzun bir yorgunluk, bir bıkkınlık içinde olduğunu görüyor ya da kabul ediyor musunuz?
İnsan hayatı kurtarmanın mücadelesinde gecesini gündüzüne katan, gerektiğinde hayatını hiçe saydıklarını da can kayıplarıyla ortaya koyan beyaz meleklerin emekleri boşa gitmesin istiyorum.
Yaklaşık 60 sağlık çalışanının doktorlar da dahil salgın hastalığa kurban verildiğini, bu durumun tüm sağlık çalışanlarının motivasyonunu, savaşma azmini zayıflattığını biliyor musunuz?
Bazı uzman doktorların yurt genelinde emekliliğini istediğini duydunuz mu?
Onların çeşitli vesilelerle maske, sosyal mesafe ve hijyen konusundaki yalvarışlarını, bir entübe hastanın başına gelenleri anlattıklarındaki ruh halini hatırlamak, ister misiniz?
Yapmayın ne olur..
Son 20 gündür artan vaka sayıları rekor kırıyor.
Günlük vaka sayıları Türkuaz tablolarda da görüldüğü gibi günlük iyileşen hasta sayılarından fazla.
Durum böyle olunca Koronavirüslü hasta sayımız toplam olarak her geçen gün artmakta.
Hatta bu Türkuaz tabloyla ilgili olarak son günlerde spekülasyonlar yapılırken tablonun gerçekleri yansıtmadığı da iddia edilmeye başlandı.
Kısacası Türkuaz tablonun inandırıcılığı zedeleniyor.
***
11 Mart 2020’de başlayan Türkiye’nin Koronavirüs mücadelesinde 1 Haziran 2020 ilk normalleşme günlerimize kadar her şey iyi gidiyordu.
Daha sonra 2,5 aylık sıkıntıyı üzerinden atmaya çalışan insanlarımız hızlı bir gevşeme ve ardından da 1 Temmuzda başlayan 2.normalleşme günleriyle ipin ucunu kaçırdık.
Salgını kontrol edemez hale gelirken, yeni yasaklarla, maske ve sosyal mesafe kurallarına uymayanlara düzenlenen tutanaklarla kontrolsüzlüğümüzü kontrol altına almaya çalıştık.
Ta ki aşırı normalleşme yaşamının tam göbeğinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun tüm yurtta eş zamanlı başlattığı her alanda “Kontrollü Sosyal Hayat” denetimleriyle biraz olsun düğünlerin, sünnet ve nişanlarla toplu yemeklerin, asker uğurlamalarının hatta taziyelerin önüne geçtik.
Simav’da da ilçe kaymakamlığının Türkiye ile eş zamanlı 13 ayrı ekiple yaptığı düzenli denetimler olumlu sonuçlar verse de, cami hoparlörlerinden ulaşılabildiği kadar vatandaşa maske, sosyal mesafe ve hijyen uyarıları yapılsa da, Simav ve köylerinde Koronavirüsle mücadeleye ilişkin bilgi kirlilikleri devam etse de Kütahya merkez ve 12 ilçe arasında nüfus oranına göre COVID-19 açısından durumumuz 11.sırada.
Yani, bizden kötü 10 ilçe, bizden iyi 2 ilçe daha var.
***
Bu yazının da sonuna gelirken yukarıdaki ifadelerin bir analizini yapmak gerekirse şu soruya cevap bulmak gerekiyor: “Virüs kontrolden mi çıkıyor?”
Evet, bu soruya cevap vermek nereden yola çıkıp nereye geldiğimizi ve nereye gittiğimizi de ortaya koyacak.
Çünkü 11 Mart 2020 tarihinden bu yana yol aldığımız mücadelede, Türkiye olarak kaybettiğimiz canların sayısı 6 bin 300 dolayına gelirken hızla girdiğimiz Koronavirüs tünelinin ucu hâlâ karanlık, hâlâ karanlık!
Ne için?
Bir çocuk şarkısı süresince ellerimizi sabunlamadığımızdan, maskemizi takmadığımız ya da yenilemediğimizden, sıkı fıkılığı çok sevip sosyal mesafe kuralını uygulamadığımızdan.
Daha ne diyeyim bilmem ki..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları