KORONA GÜNLERİMİZ-9

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » KORONA GÜNLERİMİZ-9
Paylaş
Tarih : 25 Nisan 2020 - 10:50

Korona günlerinde devletimizin yasak kapsamına aldığı yaş gurubuna girmeye 3-5 yıl kaldı.
Sanırım devlet yeni bir değişikliğe gitmezse ben de 5 yıl sonra belediye otobüslerine ücretsiz binebileceğim.
Bu yaşa kadar gerek sosyal, kültürel, hümanist ve siyasi düşüncelerim gerekse tarafsız gazetecilik mesleğini icra edişim sürecinde beni en çok rahatsız eden konuların başında “Siyasi Çekişmeler”, kişilerin de “O’cu-bu’cu” olarak bir takım haddini aşanlar tarafından yaftalanmasıdır.
Yaşadığımız günlere, yazı dizimizin başlığını taşıyan korona virüsle mücadele sürecimize baktığımızda ise bugün için yaşanan siyasi çekişmeler korona virüsünden beter hale gelmektedir.
***
Sadece Türkiye’nin değil hemen hemen tüm dünya ülkeleri Kovid-19 ile mücadele ederken, ülkeleri yönetenlerin uykularının kaçtığı, binlerce vatandaşını kaybettiği 1 Ocaktan günümüze ülkemdeki tüm siyasi partilerin mücadelesi sürecindeki tüm siyasi partilere yakışmadığını ifade etmek istiyorum.
Milletin ‘Can’ derdinde, siyasilerin ise güçlenme derdinde olduğu şu günlerde özellikle dar gelirli, virüs yüzünden işsiz kalmış kişi ve ailelere sosyal yardım çabalarının siyasete bulaştırılması inanın midemi bulandırıyor.
Hayırsever vatandaşların desteği ve katkısıyla, devletin imkânları ve kaynaklarıyla hak sahiplerine sunulan yardımlardan yola çıkarak şu dar günlerde siyasi ikbal hesapları olacak iş mi?
***
Unutulmamalıdır ki,11 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye olarak Korona Virüsüyle ilgili olarak verdiğimiz ‘mücadele’ değil ülke olarak adeta bir savaştır.
Bu günlerde her gün 100’ü aşan virüs kurbanı vatandaşlarımızın ölümünü kanıksarken insan sevgisi, vatan sevgisi gibi duygularımızı yozlaştırdığımızı hiç düşündünüz mü?
Artık bu sonu görünmeyen karanlık dehlizden millet olarak çıkmalıyız.
Korona virüsünün yer aldığı ve ülkemizi içine çeken girdaptan kurtulmanın tek yolu da Kurtuluş Savaşında da olduğu gibi millet olarak dayanışma, birlik ve beraberlik içinde olmaktır.
Bunu gerçekleştirmek için de zamanın daraldığı aşikârdır.
Yarın çok geç olmadan Simav’dan başlayarak dayanışma halkasını tüm siyasi partiler ve vatandaşlar olarak oluşturalım ve bu halkaya her gün yeni halkalar ekleyerek tek yürek olalım, zincir oluşturalım.
Sosyal medyada buna benzer bayrak zincirleri oluşturma gayretinde olanları görüyorum.
Hatta evlerine, iş yerlerine resmi bayramlarda bile Türk bayrağı asmayanların sosyal medyada bayrak zinciri oluşturmaya katıldıklarını görüyorum.
Bunları da bir tarafa bırakarak her konuda dayanışma içinde olalım.
Önceliğimiz Korona virüsü salgınından Türkiye olarak kurtulmaktır.
Bu günler geçtiğinde içi siyaset kokan günler de, seçim senaryoları da mutlaka ülkemizin gündemine gelecektir.
İşte o zaman karar her zaman olduğu gibi Türk milletinin olacaktır.
Bu nedenle bu zorlu günleri yaşarken yarının hesabını bugünden yapmak bana göre uygun olmaz.
Ne demişler; “Kim öle, kim kala”.
***
Bölgemizin tek “Yerel Gazetecisi” sıfatıyla özlemini çektiğimiz “Özgür basına sahip bir Türkiye” hayalimizde özgür basın olma açısından 180 ülke arasında yapılan sıralamada Türkiye açısından önemli bir gelişme yaşandı.
Edindiğim bilgilere göre; Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Yıllık Dünya Basın Özgürlüğü Raporunda Türkiye için yine kötü bir tablo ortaya çıkmakla birlikte Türkiye 180 ülke içinde 154.cü sıraya yükseldi.
Önceki 2 yıl 157.inci sırada yer alan Türkiye 3 sıra yada basamak ilerledi.
Raporda; Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısında geçen yıl az bir gerileme kaydedilse de hâlâ en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerden birisinin Türkiye olması üzücü olduğu kadar düşündürücüdür.
2019 yılına ilişkin Yıllık Dünya Basın Özgürlüğü Raporunda birinci sıradaki ülkeyi merak mı ettiniz?
Söyleyeyim; Norveç.
Listenin sonundakiler ise şöyle; Kuzey Kore bu yıl Türkmenistan’ı bir sıra ileri atarak sonunculuğu devraldı. Eritre 178, Çin ise 177.inci sırada.
***
Bu arada 2010 yılı döneminde Türkiye genelinde yazdığı köşe yazıları ve yaptığı haberlerle ilgili olarak hüküm giyen, hapse mahkûm olduğu gibi cezası 5 yıl ertelenen 380 dolayındaki gazetecilerden birisi olduğumu da elbette hatırlayanlarınız vardır.
***
Koronasız, siyasi kavgasız ve sansürsüz günler dilerim.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları