KÖYLERİ HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ TOPLANTISINDA MUHTARLAR GÜNÜ DE KUTLANDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KÖYLERİ HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ TOPLANTISINDA MUHTARLAR GÜNÜ DE KUTLANDI
Paylaş
Tarih : 27 Ekim 2017 - 13:15

Simav’da Simav Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Olağan Toplantısı ve 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlamasıbir arada gerçekleştirildi.
Eynal Kaplıcaları Firuze çok amaçlı salonunda düzenlenen yemekli toplantıya Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Cumhuriyet Savcısı Yahya Musa Çetinkaya, AK Parti Simav İlçe Başkanı Adil Biçer, CHP İlçe Başkanı Hasan Koç, MHP İlçe Başkanı Zekeriya Sabancı, İl Encümeni Gazi Bülbül, İl Genel Meclisi Üyeleri Kahraman Aktay, Gazi Bülbül ve Hasan Üner, Akdağ, Çitgöl, Demirciköy, Güney ve Naşa Belediye Başkanları, resmi dairelerin, esnaf odalarının ve birçok sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle Daire Amirleri, Esnaf Odaları, Sivil toplum Kuruluşu temsilcileri ile Simav ve 6 beldenin mahalle muhtarlarıyla 83 köy köy muhtarları katıldı.
AKTAY 3 YILDA 50 KİLOMETRE KÖY YOLUNA SICAK ASFALT”..
Toplantıda ilk konuşmayı Kütahya İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Kahraman Aktay yaptı. Aktay, “İl Özel İdaresi olarak kısa adı KÖYDES olan Köylere Hizmet Götürme Birliği programıyla köylerimize hizmete devam ediyoruz. Bu programları önümüzdeki Aralık ayında tekrar ilçemize ve köylerimize yapılacak hizmetleri planlayacağız. İnsan merkezli bir çalışma içindeyiz. İnsanın olduğu yere hizmetin gitmesi elzemdir. O açıdan az veya çok insanlarımızın yaşadığı her yerde rahat etmesi için her türlü hizmeti İl Özel İdaresi olarak devlet eliyle götürüyoruz. Bu arada yaptığımızı alt yapı, su deposu, fosseptik, yola parke taşı döşeme gibi hizmetleri de % 80 oranında tamamladık. Devletimizin sıcak asfalt uygulaması çalışmaları başladı. Son 3 yılda Simav’da yaklaşık 50 kilometre köy yollarımıza sıcak asfalt yapıldı. Bu devam edecek. Öncelikle grup yolları esas alınıyor. Simav 2019’a kadar inşallah sıcak asfaltla donatılacak” dedi.
BAŞKAN ÖZKAN; “BELEDİYE OLARAK MUHTARLARIMIZI DESTEKLİYORUZ”..
Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan ise toplantıya katılan muhtarlara hitap ederek şu ifadelerde bulundu, “Sizlerde aynı benim gibi göreve seçilerek geldiniz. Köyün, mahallenin sakinlerinin devlet işlerinde aracı rol oynuyoruz. Bir diğer yandan da ilçede kamu yöneticiliği yaparak katılımcılığı sağlıyoruz. Bu önemli görevin yerine getirilmesinde en büyük yük Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, muhtarlarımızın üzerinde durduğu geçtiğimiz muhtarlık mesleğinin ihtiyaçları, karşılaştıkları zorlukları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ve bu mesleğin tarihsel bağlarını korumak için 19 Ekim günlerini Muhtarlar Günü olarak ilan etti. Ülkemizde yaklaşık 50 bin muhtarımız bulunuyor. Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olmayı hak eden muhtarlarımız için bu rütbelerin en yükseği diye düşünüyorum. Halkımızın tercih ve teveccühü ile bizler iş başına gelmiş muhtar kardeşlerimizi son derece önemsiyoruz. Allah’tan hatasız, kazasız, belasız günlerde hizmet etmeyi temenni ediyorum. Simav’da 83 köy 113 Muhtarımızı var. Bizde elimizden geldiği oranda Simav Belediyesi olarak muhtarlarımızı destekliyoruz” dedi.
KAYMAKAM HALİM; “2017 YILINDA 228 PROJE ÜRETTİK”..
Daha sonra kürsüye gelen Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, yaptığı konuşmasıyla adeta 2017 yılının bir değerlendirmesini yaptı. Kaymakam Halim, “Bugün Köylere Hizmet Götürme Birliği Olağan Meclis Toplantısını gerçekleştiriyoruz, aynı zamanda da Ekim ayı Muhtarlar toplantımızı da tapıyoruz. Bu toplantının bir özelliği var, bu davetin sahibi muhtarlarımızdır. Kimlerin davet edileceğine muhtarlarımız karar verdi ve daveti onlar yaptı. Bu toplantının öyle bir farklılığı var. Muhtarlar günü hepiniz için kutlu olsun. Görevli olarak ilçe dışında olduğum için katılamadım. Bu açıdan üzgünüm. Muhtar; merkezi hükümetin, mülki amirin, kolluk güçlerinin eli ayağı durumundadır. Aynı zamanda bir kamu görevlisidir. Bunun yanı sıra halkın devletten, hükümetten beklentisini, talebini ilgili makamlara aktaran kişidir. 18 bin köy, 32 bini mahalle muhtarı olmak üzere yurdumuzda yaklaşık 50 bin muhtarımız var. Bu rakam itibariyle de muhtarlarımızı önemli bir sivil toplum kuruluşu ve güç odağı haline geldi. Muhtarlar kanalıyla da birçok kamu hizmetinin daha verimli şekilde gerçekleştiğini mutlulukla görüyoruz” şeklinde konuştu.
2016 yılının Simav açısından verimli bir yıl olduğunu hatırlatarak 2016’yı 2017 ile karşılaştırdıklarında 2017 yılının daha verimli geçtiğini gördüklerini ifade eden Kaymakam Halim, “Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz 2016 yılında 9 milyon 908 bin 174 lira bir bütçeyle hizmet yaptı. 2017 yılı bugün itibariyle 7 milyon 99 bin 927 liralık bir bütçe söz konusu. 2016 yılında 226 tane proje gerçekleştirildi. Bunlardan 223 tanesi başarıyla tamamlandı. 2 tane projemiz yüklenici firma sebebiyle tamamlanamadı. 2018 yılında bu iki projeyi de tamamlayacağız. Yine 2016 yılında bir proje istediğimiz gibi olmadı. Bu da Yemişli köyümüzün alt yapısıdır. Onunla ilgili eksiği de 2018 yılında tamamlayacağız. Onunda takipçisiyiz. 2017 yılında ise bugüne kadar 228 proje üretildi. Bunların tamamı hayat geçti. 2016 yılında 75 proje yol, 55 projede içme suyu projesindeydi. 2017 yılında da 64 projemiz yol, 50 projemiz içme suyu ve 70 projemizde sosyal tesisler başlığı altında gerçekleşti. Bildiğiniz gibi bunların yanında sulama kanalları yaptık, hemen hemen merkez ve köylerimizdeki okullarımızın bakımını gerçekleştirdik. 2 yılda 14 tane köyümüze çocuk oyun parkı kurduk. Ama şunu gördük ki beldeler belde iken köy olan yerleşim yerlerinden maalesef alt yapıyla ilgili arzu edilen seviyeye ulaşılamamış. Bu da şunu gösteriyor ki belde belediyeciliğinden daha farklı bir sisteme geçmenin artık ülkemiz için zamanı gelmiş. Bunu anlıyoruz. Bizi; en çok belde iken köye dönüşen yerleşim yerlerinin alt yapı ile ilgili projeleri yordu. Bunlar da oldukça masraflı projelerdi. Kütahya’da İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birlikleri son derece uyumlu çalışan kurumlar. Bu iki kurumun uyumu biraz da Kütahya’nın fark yaratan uygulaması olarak kırsalımızda sıcak asfalt karışım yollar yapılıyor. 2015 yılında 5,5 kilometre yol yapıldı ve bu yol Simav için bir ilkti.2016 yılında 14 kilometre olarak gerçekleştirildi. 2017 yılında bugün itibariyle 31 kilometre yani 3 yılda 49,5 kilometre sıcak asfaltla ilçemiz tanışmış oldu” dedi.
BİNBAŞI BAYRAMOĞLU’NDAN “KIRSALDAKİ VATANDAŞLARA UYARI”.
Simav Jandarma Komutanı Binbaşı Sayit Bayramoğlu ise önemli bir konu hakkında uyarı yapmak için kürsüye geldi. Özellikle köy ve beldelerin mahalle muhtarlarına seslenen
Binbaşı Bayramoğlu, “Son birkaç gün içinde özellikle köylerimizdeki yaşlı vatandaşlarımız, telefonla aranarak kendilerini polis, asker, savcı gibi tanıtıp altın, kontur isteyen şahıslar ortaya çıktı. Bugün gelen bilgilere göre (Çarşamba) Güney beldemizde vatandaşlarımız aranıyor. Geçtiğimiz Salı günü ise Demirciköy civarında böyle vatandaşlarımız dolandırılmaya çalışılmış. Köylerimizde özellikle yaşlı vatandaşlarımızı uyarabilirsek seviniriz. Böyle bir durumda bizi bilgilendirmenizi istiyoruz” diye konuştu.
MUHTARLAR DERNEĞİ BAŞKANI ŞAHİN; “HERKESE TEŞEKKÜRLER”..
Toplantının son konuşmacısı Simav Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda 4 Eylül Mahallesinin muhtarı olan Hidayet Şahin yaptı. Şahin; “Devletimizin, milletimizin en ücra köşedeki eli, ayağı, kulağı, gözü olan demokrasinin ve yerel yönetimlerin temel taşı olan vatandaşımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çaldıkları ilk kapı olan değerli muhtarlarımız Muhtarlar Günümüz hepimize kutlu olsun” diyerek sözlerine başladı. Şahin, daha sonra, ”Muhtarlarımızın her türlü sorununda elinden gelen sürede fedakârlığı gösteren kaymakamımız Sayın Türker Çağatay Halim Bey’e, Simav Belediye Başkanımız Sayın Süleyman Özkan Bey’e ve çok değerleri misafirlerimize, burada bulunan herkese davetimize katıldıkları için teşekkür ederim. Muhtarlar Günü’nü bizlere hediye eden Devlet Büyüklerimizi unutmayıp, bugün burada bizi bir araya getirdikleri için köy ve mahalle muhtarlarımız adına tüm devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Simav muhtarlar Derneği tarafından verilen öğle yemeğine geçilirken Simav belediye Başkanı Süleyman Özkan da tüm muhtarlara Muhtarlar Günü anısına birer kalem hediye etti. *Haber: K. Yalçın

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının

KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ
KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ

Kütahya merkez ve Simav ile birlikte 11 ilçe köylerinin her türlü alt ve üst yapısına yapılacak yatırımları programlar dahilinde gerçekleştiren

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU
SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU

AK Parti Simav İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulu AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜniAK), şehirdeki Kütahya’daki