KURTULUŞ GÜNÜNE “BURUK KUTLAMA”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KURTULUŞ GÜNÜNE “BURUK KUTLAMA”
Paylaş
Tarih : 04 Eylül 2020 - 13:16

Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yıldönümü törenleri bu yıl buruk bir şekilde Simav Belediyesi’nin önderliğinde kutlandı. Dünyayı
ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 küresel salgınla ilgili tedbirler nedeniyle mütevazı bir şekilde gerçekleştirilen törenlere tarihte ilk kez
ilçede aktif olarak geleneği yaşatan Simav Cumhuriyet Yareni, Sarı ve Mor Zeybekler Yareni ve Ahde Vefa Yareni birlikte katılırken bazı protokol
üyeleri de mütevazı törende hazır bulundular. Belediye Hizmet Binası önünde yapılan Simav’ın Kurtuluş Günü etkinliği Belediye Başkanı Av. Adil Biçer başta olmak üzere Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesine aldığı Yaşatılan Yaren Geleneğinin Simav’daki temsilcileri ilk kez kuruluş tarihlerine göre Cumhuriyet Yareni, Sarı ve Mor Zeybekler Yareni ve Ahde Vefa Yareni tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Daha sonra saygı duruşu yapılarak ardından da İstiklal Marşı okundu.
Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise Belediye Başkanı Biçer yaptı.
Simav Belediye Başkanı Avukat Adil Biçer, törene katılanları selamlayarak pandemi süreci nedeniyle Simav’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yıldönümü kutlamalarının arzu edildiği gibi coşkulu bir şekilde kutlanamayıp mütevazı, sosyal mesafeli ve maskeli bir şekilde düzenlendiğini, dileğinin de gelecek yıllarda sağlıklı ve coşkulu kutlamalara kavuşma olduğunu belirtti.
Başkan Biçer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün Simav’ın Düşman işgalinden kurtuluşunun ve bu topraklarda Türk hâkimiyetinin kıyamete kadar var olacağının dünyaya kabul ettirilişinin 98.yılı Simav en başından itibaren Milli Mücadelenin her aşamasında önemli bir yer almıştır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in İşgal edilmesinden hemen sonra Simavlılar tepkilerini koymuşlar ve vakit kaybetmeden bu işgali protesto eden telgraflar göndermişlerdir. Uzun savaşların getirdiği yokluk yıllarında, bir de 1912 yılındaki yangında büyük bölümü yanan Simav’ımızın tüm fertleri vatanın kurtuluşu için bütün varlıklarını ortaya koymuşlar, Simavlılar cepheden cepheye koşmuşlardır.Tüm imkânlarını vatan için ortaya koyan Simavlılar Simav Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kurarak bu sayede de Milli Mücadeleye destek olmuşlardır. Milli mücadele yıllarında birçok Simavlı düşmana esir düşmüş veya Şehit olmuştur.
Değerli hemşehrilerim, bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatanı bizlere kazandıran tüm şehitlerimize ve tüm gazilerimize, vatan koruması ve demokrasi direnişi esnasında şehit edilen bütün asker, polis ve devlet görevlilerimiz ile vatandaşlarımıza Simav halkı adına bir kere daha Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve Cenab-ı Allah’tan sabır diliyorum. Şu anda doğuda ve güneydoğuda vatan haini teröristlerle mücadele eden görevi başındaki askerlerimize, gerek Suriye topraklarında gerekse Libya da güvenliğimiz için mücadele veren, vatan savunmasında görevi başında olan Kahraman ordumuza ve bütün kahraman askerlerimize Yüce Allah’tan güç, kuvvet diliyorum. Biz Türk Milleti olarak arkalarındayız, Yüce Rabbim’de yar ve yardımcıları olsun. Vatan Sevgisi, Kuvayı Milliye ve efelik ruhuyla bezenmiş olan siz değerli hemşehrilerimin kurtuluş gününü bir kere daha kutluyor, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. 4 Eylül Simav’ımızın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yılı hepimize kutlu olsun”.
Sözlerinin sonunda bu yıl ilk kez Simav’ın Kurtuluş Günü kutlama-larına birlikte katılan ve Atatürk Anıtına çelenk sunan Simav Yarenciliğine dikkat çeken başkan Biçer, “Simav’ın kültürünü gelecek kuşaklara taşıyacak 3 tane yarenimiz var.
3 tane yarenimizin olması bizim içimizdeki farkındalık değil kesinlikle ve kesinlikle içimizdeki kültürel zenginliktir. Ben tüm kardeşlerimizin bu noktada Simav’ın tarihi ve kültürel geçmişini önümüzdeki kuşaklara taşıma yolunda var gücüyle, ellerinden geldiği şekilde bu mirasa sahip çıktıklarına inanıyorum. Bizlerde Simav Belediyesi olarak bu kültüre, bu mirasa sahip çıkıyoruz ve bundan sonrada çıkmaya devam edeceğiz. 4 Eylül Simav’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yılı hepimize kutlu olsun. Daha sağlıklı günlerde buluşmak, ulaşmak dileğiyle Allah’a emanet olunuz” dedi.
Başkan Biçer konuşmasını tamamlamasının ardından geleneksel olarak başkanlık makamında tebrikleri kabul etti. Kuruluş sırasına göre önce Simav Cumhuriyet Yareni, Büyük Yarenbaşı Süleyman Koçak ve aynı yarenin diğer yöneticileri başkan Biçer’e tebriklerini sundu. Ardından Sarı ve Mor Zeybekler Yareni Büyük Yarenbaşı Rıza Mert ve diğer yaren yöneticileriyle birlikte tebriklerini sunarken son olarak Ahde Vefa Yareni Büyük Yarenbaşı Kemal Makas ve yarenin diğer yöneticileri başkan Biçer’e tebriklerini sunan ve diğerleri gibi günün anısına fotoğraf çekimine katılanlardan oldu.
Başkan Biçer, ilçedeki 3 yaren topluluğunun ilk kez bir arada Simav’ın Kurtuluş Günü Törenine katılmasının önemli ve anlamlı olduğunu belirterek tüm yaren topluluklarına ayrı ayrı teşekkürlerini sundu.
Simav’ın Kurtuluş Günü kutlamalarıyla ilgili başkan Biçer daha sonra bazı kurum ve STK yöneticileriyle vatandaşların tebriklerini kabul etti.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle