KURTULUŞ GÜNÜNE COŞKULU TÖREN

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KURTULUŞ GÜNÜNE COŞKULU TÖREN
Paylaş
Tarih : 05 Eylül 2018 - 12:46

Simav halkı, düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıldönümünü Sarı ve mor Zeybekler Yareni, yurt içinden ve yurt dışından gelen folklor ekiplerinin gösterileri ayrıca hizmete giren tesislerle yine halka hizmet ve termal turizm için yapılacak yatırımlara temel atma törenlerini coşku ve mutluluk içinde geride bıraktı.

Simav’ın düşman işgalinden kurtuluş günü etkinlikleri bir dizi programla gerçekleştirildi. Geleneksel olarak Dağdan İnme töreni gerçekleştiren Sarı ve mor zeybekler Yarenlerinin Belediye Meydanına inerek Belediye Başkanı Süleyman Özkan’a makamında şükran ziyareti gerçekleştirmesiyle başlayan 4 Eylül Şenlikleri, daha sonra başkan Özkan’ın Belediye meydanındaki ilk törene katılanlara hoş geldiniz demesi, Kaymakam Türker Çağatay Halim ile ilçenin Gazilerine şükran teşekkürü ve ardından da Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile devam etti.
Belediye Meydanında yarenlerin yöresel halk oyunlarından bir demet sunmasının ardından Simav protokolü, törene katılan ekipler ve vatandaşlardan oluşan kortej yürüyüş halinde Ağdacılar Caddesinden Cumhuriyet meydanına geldiler, burada Demirci ilçesi Yeşilova Seymen Ekibinin gösterisinin ardından kortej bu kez Atatürk (Uşak), Sanayi Sitesi güzergâhından yürüyerek törenlerin tamamlanacağı Panayır alanına Yaren müzik ekibinin eşliğinde yürüyerek geldiler.
Panayır alanındaki 4 Eylül kurtuluş törenleri ilçede bir süredir çalışmalarını sürdüren Türk Mücadele Sanatı Bagatur’un Alplik Okulu gösterilerini sundu. Ardından da Anadolu Folklor Vakfı Edirne Gurup başkanlığının birinci ekibi gösterilerini sundu.Kırgızistan’dan gelen folklor ekibinin panayır açılışından sonraki ikinci gösterisinde ise bereketi, dayanışmayı anlatan gösterileri vatandaşlar tarafından alkışlanırken kutlamaların konukları AK Parti Kütahya Milletvekilleri, Ahmet tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş ile tören alanına geldiler.
Azerbaycan’dan gelen konuk ekibin gösterileri her zamanki gibi izleyicileri heyecanlandırırken Simav panayırı Güreşlerine davet için meydana gelen davul-zurna ekibinin mini konseri büyük beğeni aldı. Anadolu Folklor Vakfı Edirne Gurup başkanlığının Romen ekibinin gösterileri ise başta protokol üyeleri olmak üzere kutlamalara gelen herkes tarafından büyük beğeni kazandı, alkışlandı. Simav’ın düşman işgalinden kurtuluş törenlerinin gösteri bölümü son olarak Demirci ilçesi Yeşilova Seymen Ekibi ile Simav Yarenlerinin yöresel oyunlarıyla son buldu.
Kurtuluş günü kutlamaları için Simav’a gelen Kütahya Milletvekilleri ard arda kürsüye gelerek Simav halkının kurtuluş gününü kutlarken, Türkiye’nin geçmişten günümüze Türkiye düşmanlarına karşı hep mücadele içinde olduğunu, bu mücadelelerin günümüzde dolar ve kur savaşları ile devam ettiğine dikkat çekerek Türkiye’nin omuz omuza verdiği halkıyla bu savaşı da kazanacağını, dış düşmanların yine başlattıkları savaşı kaybedeceğini vurguladılar.
4 Eylül Simav’ın Kurtuluş Günü kutlamalarının son konuşmacısı ise şenliklere ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Süleyman Özkan oldu. Kürsüden yaptığı konuşmasında; “Simav’ın Yunan işgalinden kurtuluşunun ve bu topraklarda Türk hâkimiyetinin kıyamete kadar var olacağının dünyaya kabul ettirilişinin 96.yılı kutlu olsun” diyen Başkan Özkan, Kurtuluş savaşı dönemini ve düşmana karşı verilen mücadeleyi Simav açısından ele aldı.
Kurtuluş Savaşı döneminin Batı Anadolu’da gerçekleşen Yunan işgalleri dönemine ışık tutan Başkan Özkan, “Simav, Milli Mücadelenin en başından itibaren her aşamasında yer almıştır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgal edilmesinden hemen sonra Simavlılar birlik olarak tepkilerini ortaya koymuşlar ve bu işgali protesto eden telgrafı vakit kaybetmeden 19 Mayıs günü sadrazamlık makamına göndermişlerdir. Milli Mücadelenin en önemli kahramanları arasında Simavlılarda yer almıştır. Şuana kadar isimleri tespit edilen 25 Simavlı şehitler ile cephelerde gösterdikleri kahramanlıklardan dolayı İstiklal Madalyası ile taltif edilen şuana kadar isimleri tespit edilen 100’ün üzerinde Simavlı vardır. Ayrıca birçok Simavlı da Milli Mücadele de yer almasına rağmen ‘Ben bunun mükâfatını Ahirette almak istiyorum’ diyerek madalya almamıştır. Simavlı din adamlarından Hafız Rasih Atalay başkanlığında kurulan Simav Müdafaa-i hukuk Cemiyeti Yunan işgalinin başladığı andan itibaren Müslüman yurdunun işgaline karşı mücadelelerine başlamış ve Simavlıların kurtuluş için gönderdiği yardımları diğer cephelere ulaştırılmasında önemli rol oynamıştır. Simav Milli Mücadele’nin önemli lojistik merkezlerinden birisi olarak da tarihe kendisini altın harflerle yazdıracak yerlerden birisidir” dedi.
96 yıl önce işgallerini genişleten Yunan Ordusuna karşı Mustafa Kemal tarafından görevlendirilen Çerkes Ethem Komutasındaki Kuvayı Seyyare Ordusunun Simav’a gelerek Simav halkından büyük destek gördüğünü de anlatan Başkan Özkan; “Simavlılar maddi desteklerinin yanında nefer olarak da bu orduya gönüllü olarak katılmıştır. Hatta Simav da Demirci dağlarındaki Yunanla yapılan çatışmalarda
yaralanan askerler için sahra hastaneleri kurulmuştur. Milli mücadele için Batı Anadolu’nun değişik yerlerinden toplanan yardımlarda Simav’a getirilerek buradan Yunanla mücadele eden cephelerde ihtiyaç duyulan yerlere gönderilmiştir. Milli mücadelenin Simavlı kahramanlarından birisi de Simav Müftüsü Mehmet Arif Efendi olmuştur. İstanbul Hükümeti tarafından yayınlanan Fetvaya karşı Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi’nin yayınladığı Anadolu Fetvası’na imzasını koyarak Simavlıların Milli Mücadeleye büyük destek vermesinde onun bu kanaatinin etkisi olmuş ve adını Milli Mücadele tarihine yazdırmıştır. Mehmet Arif Efendi de Birinci Meclis tarafından da Milli Mücadelenin önemli kanaat önderlerinden birisi olarak kabul edilmiş ve hakkında dönemin Bakanlar Kurulunca yaş haddine bakılmaksızın emekli edilmeyip görevine devam etmesi kararnamesi çıkarılmıştır. Bu Bakanlar Kurulu kararnamesinin bir kopyası T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerinden alınarak Simav Kent Müzemize de konulmuştur. Ayrıca oğlu Sabit Eren de Büyük Taarruz da yer almış ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Daha sonra Simav Belediye Başkanlığı da yapan Sabit Eren Simav’ın İstiklal Madalyalı Belediye Başkanı olarak tarihe geçmiştir. Yunan İşgali boyunca bu dağlarda gezerek Yunanla savaşan Demirci Akıncıların Yunanla Mücadele kararını alındığı Simav toprakları kurtuluş gününü kutlamayı en çok hak eden yerlerden birisidir. Milli Mücadele boyunca yaşanan kahramanlıkları ve acılan unutmamak temennisiyle Simav’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yılını bir kez daha tebrik ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.  *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN BİÇER AK PARTİ BÖLGE TOPLANTILARINA KATILACAK

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları, bir yıl aradan sonra 17-19 Eylül tarihleri arasında Balıkesir’de

KAYBOLAN DEMANS HASTASI ŞÜKRİYE TEYZEYİ JANDARMA BULDU

Son yıllarda Alzheimer ya da demans hastası olarak bilinen yaşlı kişilerin kayboluşuna  eklenen Hacıhüseyinefendi köyünden 1930 doğumlu

BAŞKAN BİÇER’DEN ÖĞRENCİLERE MASKE VE KALEM KUTUSU DESTEĞİ

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, eğitim ve öğretim yılı başlarında geleneksel hale getirdiği ilkokul birinci sınıflara yönelik kırtasiye