KUŞU HALKI REFERANDUM KARARINI AÇIKLADI “EVET”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KUŞU HALKI REFERANDUM KARARINI AÇIKLADI “EVET”
Paylaş
Tarih : 10 Nisan 2017 - 12:50

1952’den 2014 yılına kadar belediyelik olan Simav’a 20 kilometre uzaklıktaki Kuşu’da, belediyenin tekrar kazanılması adına kazanılan hukuk mücadelesinin ardından 16 Nisan günü yapılacak olan referandumda uygulanacak tavır istişare toplantısında ele alındı. Toplantı sonunda Kuşu’da kurulacak sandıklarda yaklaşık 1350 seçmenin evet oyu kullanması kararlaştırıldı.
30 Mart 2014 tarihinden itibaren 2011 sonu nüfusunun 2 binin altına düşmesi nedeniyle belediyeliğini yitiren ve Ankara İdare Mahkemelerine açtıkları davaları kazanarak İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla tekrar belediyesine kavuşan Kuşu’da 3 yıllık süreci yürüten Kuşu Köy Olmasın Platformu, referandum için tarihinin ikinci büyük istişare toplantısını gerçekleştirdi.
Kuşu Belediye Düğün Salonunda yapılan 7’den 70’e her yaştan kişilerle Kuşu dışında yaşayan bir çok sivil toplum kuruluşu yönetici ve Kuşuluların katıldığı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Kuşu Köy Olmasın Platformu sözcülerinden Muammer Gökalp’in 30 Mart 2014 tarihinden günümüze yaşanan süreçte platform olarak neler yaptıklarını anlatarak gelinen noktanın ve kazanılan zaferin önemini belirten konuşması alkışlarla destek bulurken, 16 Nisan günü gerçekleştirilecek olan Anayasa Referandumuna ilişkin Kuşu seçmeninin tavrının ne olacağı tartışmaya açıldı.
Moderatörlüğünü ve sunuculuğunu Özkan Güleç adlı Kuşulu’nun yaptığı istişare toplantısında Kuşu’da ve Kuşu dışında yaşayan platformun önde gelen isimleri tek tek kürsüye gelerek görüş ve önerilerini dile getirdiler. Konuşmacıla-rın açıklamaları şöyle:
MUAMMER GÖKALP: “Bu toplantımız birinci istişare toplantımızda olduğu gibi Kuşu’nun geleceğini etkileyecek ikinci önemli toplantıdır” diyerek sözlerine başlayan Gökalp,
Kuşu Köy Olmasın Platformunun ne zaman, nerede, ne için kurulduğunu, kuruluşundan günümüze yaşanan süreci, sevinçleri, üzüntüleri, yapılan girişimleri ve Kuşu halkı olarak verilen mücadeleyi örneklerle anlattı. Platformun siyasi, ekonomik ve ticari beklentisi olmayan bir topluluk olduğunu, Kuşu’nun olmaz, öldü denilen belediyesinin eğitime önem veren ve bunu başarılarıyla kanıtlayan Kuşulu okumuşlarının büyük destekleriyle kazanıldığına dikkat çekti. Türkiye’yi ayakta tutan; yasama, yürütme ve yargıda görev alan birçok ismin Kuşu’nun zaferinde payı olduğunu ve onlara tek tek teşekkür ettiklerini de ifade eden Gökalp, “Kurulduğu günden bu yana 3 yıllık süreci tamamlayan ve belediyesini geri alan Kuşu Köy Olmasın Platformu bugün itibariyle sürecini tamamlamış ve kendini aklayarak fesh etmiştir. Yarından itibaren yapılacak çalışma ise Kuşu’nun ve gelecek neslimiz için ne yapılması gereken konusunda yine Kuşu ve Kuşulular olarak karar vermektir. Birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum”.
FERİDUN AKTAY (Kuşu Muhtarı):”3 yıldır sizlere muhtarlık görevi de yaparak hizmet verme gayretindeyim. Bu süreç boyunca hep birlikte Kuşu’nun geleceği adına halis duygular ve niyetleri birlikte yaşadık. Büyük emekleri yine hep birlikte verdik. Hukukçularımız çok çalıştı. Bizlere başarının ve sabrın yolunu gösterdiler. Sonuçta ise hepimizi sevince boğan belediye mutluluğuna birlikte ulaştık. Bu mutlulukta sizlerin de bildiği gibi siyasetçilerimiz de hep yanımızda oldu. Şu bir gerçek ki, Kuşu’nun, Kuşulu’nun niyetinde halis duygu ve düşünceler varsa, geleceğe dair Kuşulu’nun mutluluğu, çocuklarımızın başarıları ve yaşamı varsa Kuşulu en önemli kararı her zamanki gibi birlik içinde yine verecek ve uygulayacaktır”.
ZEKİ ERSOY (Kuşu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı): Platformun kurulduğu günden bu yana yani belediyesiz yaşadığımız yıllar kolay geçmedi. 3 yıl hepimiz için gerçekten uzun geldi, zor geçti. Ama birlik ve beraberliğimizle belediyemize kavuştuk. Önümüzde bir referandum daha var. Bugünlere hep birlikte geldiysek aynı birlik ve beraberliği, Kuşu ve halkımız için referandumda da gösterelim. Siyasi görüş ve düşünceleri bir kez daha bir kenara bırakıp Kuşulu olalım”.
YENER DUMLUPINAR (İzmir Kuşulular Derneği Başkanı): “3 yıl önce Kuşu Köy Olmasın Platformu kurulduğunda başaracağımıza inanmıştım. Bizler, İzmir’de yaşayan Kuşulular olarak biliniz ki, sizin yaşadığınız bu ata toprağımızda dişiniz ağrısa bizlerin İzmir’de kalbi ağrır. Bizler İzmir’de tüm Ege’de yaşayan Kuşuluları temsil ediyoruz. Bizim beklentimiz ve görmemiz gereken yine Kuşulu gibi düşünmek, yine Kuşulu gibi davranmak ve yine Kuşulu gibi birlikte alınan kararı uygulamaktır. Bizler yanınızdayız. Her şey Kuşu ve Kuşu’nun geleceği için olsun”.
MURAT GÜNTAŞ (Simav Kuşulular Derneği Başkanı): “3 yıl önce el ele vererek başlattığımız mücadele ve kararlılıkla belediyemizi tekrar kazandık. Kuşu ve çocuklarımız için bundan sonra da aynı kararlılık ve dayanışmayı göstermeliyiz”.
UFUK AKSOY (Ege Bölgesi Kütahyalılar Federasyonu Başkanı): “Hepimizin olmazsa olmazı Kuşu kasabasıdır. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Bu yüzden 16 Nisan günü yapılacak olan referandum hem kendimiz, hem Kuşu ve hem de ülkemiz için çok önemli. 1952’de belediyesine kavuşan, bugüne kadar siyasi çekişmeler nedeniyle birçok zorlukları geride bırakan Kuşu, hatırlanacağı gibi ‘İlçe’ olayım derken ilçeliği Pazarlar’a kaptırmıştı. Yaşanan süreçte hemen hemen siyasi görüş açısından her partiden olduk. Ama yaşanan siyasi hatalar nedeniyle bu kez belediyemizi de kaybettik. Ne zaman Kuşulu olduk, Kuşulu gibi davrandık işte o zaman kazandık. Kuşulu olarak platformu kurduk, Kuşulu gibi dayanışmayla hareket ettik görüldüğü gibi öldü, bitti denen belediyemizi geri kazandık, dirilttik. Yine siyasi düşünmeden, yine Kuşulu gibi düşünüp hareket ederek 16 Nisan’ı en iyi şekilde değerlendirelim. Sandığa gittiğimizde sandığa gitmediğimiz seçimlerde olduğu gibi birlikte hareket edelim. Burada alacağımız kararın bizim için değil çocuklarımızın geleceği için olacağını asla unutmayalım. Yine inanalım, yine kardeş ve Kuşulu olalım. Unutmayın; son 3 yıldır ülkeye sergilediğimiz dik duruş ve kararlılık Kuşu’yu marka haline getirdi. Kuşu belediyesini kurtarmak için yakınımızdaki yerleşim birimlerine gittiğimizi, birleşme tekliflerimizi kabul etmediklerini unutmayın. Belediyemiz alındı ama bu kez Kuşulu olduğumuzu hatırladık ve belediyeyi geri kazandık. Bu kez de siyasi parti ve görüşlerin güdümünde olmadan 16 Nisanı değerlendirelim. Birlikte hareket ederek yine kazanalım. Kabristanımızda ebedi uykularındaki büyüklerimizin emaneti olan Kuşu’ya yine hep birlikte sahip çıkalım. Kuşu’nun tek rakibi Kuşu olduğuna göre dilerim ki 16 Nisan’da kazanan yine Kuşu olur”.
HİDAYET GÜRAKAN (Kuşu Belediye Eski Başkanı): “Kuşu köy Olmasın Platformu olarak 3 yıl önce yaptığımız ilk toplantıdan sonra bu toplantıda insanlarımızın yüzlerinin güldüğünü ve onların kararlılığını görmek gerçekten beni sevindirdi. Önümüzde hep birlikte yaşayacağımız bir 16 Nisan var. Kırmadan, dökmeden, tatsızlık yaşamadan, dosta düşmana rezil olmadan 16 Nisan gününü de birlikte Kuşu kararlığıyla tamamlayalım”.
İSMAİL ÇETİNER (İşadamı): “Kuşu’nun kaderini etkileyecek önemli halk toplantılarımızı hatırlayın. 1999’da yaptığımız toplantıyı da. Platformumuzu kurduğumuz günü ise dün gibi hatırlıyorum. O günkü umutsuz gibi görünen umut heyecanlarını unutmadım. Belki platform kurulduğunda aramızda belediyemizi tekrar kazanacağımıza inanmayanlar vardı. O zaman için haklılardı. Çünkü Türkiye’de örneği yaşanmamış, ama dünyaya sosyal medya ve basınla duyurulmuş, yaşanmış bir mücadele azmimiz vardı. İşte o zor günde kurduğumuz platformla bu günlere geldik. Devletimize karşı çıkmadan, saygınlığımız ve ağır başlılığımızla, dayanışmamız ve birbirimize güvenle 3 yılı geride bıraktık. Bize güvenenleri, destek olanları mahcup etmedik ve kazandık. Sözün özü; Kuşulu olarak bizler ne yapacağımıza birlikte tartışıp birlikte karar verelim, gerisi kolay. Gündem referandum. Bana göre 16 Nisan hem ülkemiz hem de Kuşu için çok önemli. Son 6 seçime Kuşu’nun katılmadığını ama Türkiye’nin yoluna devam ettiğini unutmaz isek 16 Nisan’dan sonra da Türkiye’nin yoluna devam edeceği muhakkaktır. Dileğim, 16 Nisan akşamı Kuşu’daki sonuçlardan tek bir sonucun çıkmasıdır”.
HİKMET KAYA (AK Parti Çiğli İlçe Başkan Yardımcısı): “İzmir’de yaşayan Kuşulular olarak önceliğimiz her zaman için Kuşu’dur. Beldemizin bu kez ‘İlçe’ olması için her türlü desteğe hazırız. 16 Nisan da sandığa gittiğinizde benim beklentim belli. Hepiniz aynı kararlılıkta olun. Vereceğiniz karara şimdiden saygımız sonsuzdur”.
CAVİT ÖZYURT (Emekli): Birlik olmak, birlikte olmak çok güzel. Beldemiz için yaşanan bir hatanın düzeltilmesi için yargıya başvurduk. Hukuk mücadelemizin sonucunda haklılığımız ilan edildi. Belediyemizin elimizden alınmasında suskun davrananların bugün yanımızda olmaları ise ayrı bir anlam ve güzellik taşıyor. Yine bir kararın arifesindeyiz. Bu kez de yine Kuşu için karar verelim”.
EVET OYU KULLANACAKLAR..
Konuşmaların ardından Kuşu Belediye Düğün Salonunu dolduran Kuşululara 16 Nisan referandumunda hangi kararda tek vücut olunması tekrar soruldu. Salonu dolduranlar toplu halde ‘Evet’ diyerek 16 Nisan Anayasa Referandumunda “Evet” oyu kullanacaklarını açıkladılar. *Haber:Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
DEMOKRASİ ZİNCİRİNİN İLK HALKASI OLAN MUHTARLAR 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

En küçük yerleşim birimi olarak adlandırılan köy ve mahallelerde devletin temsilcisi olarak bilinen muhtarlar, muhtarlar müessesesinin sorunlarının

KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ
KIRSALIN OLMAZSA OLMAZINDAN SİMAV ZİYARETİ

Kütahya merkez ve Simav ile birlikte 11 ilçe köylerinin her türlü alt ve üst yapısına yapılacak yatırımları programlar dahilinde gerçekleştiren

SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU
SİMAV’IN ÜNİVERSİTELİLERİNİ ÜniAK GÖLCÜK’TE BULUŞTURDU

AK Parti Simav İlçe Başkanlığı bünyesinde kurulu AK Parti Gençlik Kolları Üniversiteler Birimi (ÜniAK), şehirdeki Kütahya’daki