KÜTAHYA EKONOMİSİ SİMAV’DA MASAYA YATIRILDI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » KÜTAHYA EKONOMİSİ SİMAV’DA MASAYA YATIRILDI
Paylaş
Tarih : 31 Ekim 2018 - 14:12

İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda yılda iki kez gerçekleştirilen Ekonomi toplantısının 2018 dönemi ikinci toplantısına Simav ev sahibi oldu. Simav Kaymakamlığı Konferans Salonunda yapılan toplantıyı Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir yönetti.

12 gündem maddesinin ele alındığı, Simav göl arazisinin geleceğine ilişkin değerlendirmenin yapıldığı, Simav Jeotermal enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı amacıyla yapılacak çalışmaların ve Simav Göl Arazisi için Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan projenin değerlendirildiği toplantının açılış konuşmasını Cumhurbaşkanlığı makamınca Sakarya’ya tayin edilen Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir yaptı.
Altışar aylık dönemler halinde yaptıkları Ekonomi Toplantısının Kütahya merkez ve ilçeleriyle ilgili üretim ve istihdama yönelik tüm yatırımların ele alınıp gelecekle ilgili planların öne sürülüp tartışıldığı toplantının 2018 yılına ilişkin sonuncusunu yaptıklarını kaydeden Vali Nayir, “Gündemimiz yoğun. Bununla birlikte bir önceki toplantımızda aldığımız kararları, bu kararlara ilişkin gelişmeleri hatırlatmakta yarar var. Bunun yanında ülke geneli için yaşanan ekonomik sorunlar var. Ama Kütahya işsizlik oranlarında Türkiye geneli açısından düşük rakamlara, tarım açısından da olumlu hedeflere sahiptir. Kütahya Valiliği olarak bizler, özel sektör ve kamu sektörünün her alanda birlikteliğine önem veriyoruz. Simav’da da özel sektör temsilcileriyle bir araya gelişimiz buna en güzel örnektir. Bir diğer örnek de devletimizin ekonomik krizi sonlandırması, enflasyon rakamlarını düşürmesine yönelik ülke genelinde başlattığı %10 indirim’ kampanyalarına Kütahya merkez ve ilçelerinde önemli esnaf ve ticaret erbaplarının, üreticilerin katılmasıdır” dedi.
Kütahya Valiliği Planlama Müdürü Seyfettin Uysal ile birlikte yönlendirdiği toplantıda bir önceki toplantıda alınan kararları hatırlatan, mevcut ekonomik gelişmeler kapsamında alınacak tedbirlerin il bazında değerlendirilmesini yapan Vali Nayir daha sonra yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin sağlık turizmi hedefleriyle ilgili olarak üniversitenin rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’yu kürsüye davet etti. Rektör Kavuncu, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesinin aynı konuda Türkiye’de kurulan 3 üniversiteden
birisi olduğuna dikkat çekerek, Kütahya Germiyan kampusünün üniversitesine ana merkez olacağını, üniversitesine bağlı birimleri, yasaya bağlı olarak personel sayılarıyla günümüzdeki görev yapan personel sayıları hakkında bilgi verdi. Sağlık turizmi açısından üniversitesinin hedeflerini hem istihdam hem Kütahya’nın ekonomisine katkı, hem de sağlık alanında anlatan Rektör Kavuncu, 2850 öğrencisi ile her geçen yıl daha da büyüyeceklerini, Kütahya’nın termal tesislerine yönelik hedefleri arasında Simav’ın ayrı bir yeri olduğuna dikkat çekti. Simav’daki Eynal ve diğer kaplıcaların bir bütün halinde tam bir kaplıca merkezi olarak hizmet verdiğini, bu yüzden termal sağlık turizmine uygun olduklarına vurgu yapan Kavuncu, sağlık turizmi, kaplıca, SPA hakkında açıklayıcı bilgiler sundu.
Daha sonra Zafer Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü Yatırım Destek Ofisi Sorumlusu Kutlu Eser, yerli ve yabancı yatırımların ilimize çekilmesi ile ilgili gelişmeleri bir sunumla değerlendirdi.
Tarım Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş de 2019 yılı tahmini tarımsal üretim beklentilerinin piyasa talebini karşılama noktasında il bazında alınacak tedbirlerin müzakeresini gerçekleştirdi.
Simav jeotermal enerji kaynaklarının ve kurutulmuş Simav Göl Arazisinin etkin ve verimli kullanımı amacıyla yapılacak çalışmalar hakkında kürsüye davet edilen Zafer Kalkınma Ajansı Planlama ve Bölgesel Koordinasyon Biriminden Ender İrkören gerçekleştirdiği sunumunda jeotermal kaynaklar ve kullanım alanları, Kütahya’nın jeotermal kaynakları, Simav’da jeotermal enerjinin kullanımı, Kütahya’da Organize Sanayi bölgelerinin durumu, tarıma dayalı İhtisas OSB’ler ve bunların sosyal etkilerini anlatırken Simav’ı mercek altına aldı.
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmet Özotraç da kürsüye gelerek iş adamları olarak Zafer havaalanının daha etkin bir şekilde hizmet vermesine yönelik eleştiri ve önerilerini kürsüde anlattı. Özotraç, Zafer Havalimanının verimli işletilmesi kapsamında yurtiçindeki farklı destinasyonlara uçuş imkanlarının sağlanması hususunun müzakere edilmesini istedi. Son olarak da toplantı gündeminde yer alan UNESCO kapsamında Yaratıcı Şehirler Ağına alınan Kütahya ile ilgili değerlendirme Kütahya belediye Başkan yardımcısı Ali İhsan Ertaş tarafından yapıldı.
Toplantıda yer alan diğer katılımcılar ise şöyle oldu; Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Zafer kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, AK Parti İlçe Başkanı Adil Biçer, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü, Kütahya İl Özel İdaresi, Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Kütahya Gümrük müdürlüğü, DSİ 34.Şube Müdürlüğü, Kütahya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Kütahya Defterdarlığı, Kütahya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Başkanlığı (Kütahya İl Koordinatörlüğü), Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kütahya İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü, Eti Maden İşletmeleri Emet Bor İşletmeleri Müdürlüğü, Garp Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü, Kütahya Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, KOSGEB Kütahya Müdürlüğü, Kütahya, Gediz ve Tavşanlı OSB Müdürlükleri, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Meclis başkanı Raci Hazıroğlu, Kütahya, Tavşanlı ve Gediz ticaret ve sanayi Odalarının başkan ve meclis üyeleri, Kütahya borsası başkanlığı, Kütahya Ziraat Odası Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Kütahya Şubesi ve bazı özel sektör kuruluşları. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON
JANDARMADAN BAŞARILI OPERASYON

Simav’da esrar kullanmak ve tarihi eser kaçaklığı yapmak sucundan iki kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, Simav İlçe Jandarma

BİÇER; “KONUŞAN SİMAV, ÖZLEMİMDİ”
BİÇER; “KONUŞAN SİMAV, ÖZLEMİMDİ”

Belediye Başkanı Adil Biçer, düzenli olarak gerçekleştirdiği vatandaş ve esnaf ziyaretlerinden birisini daha geride bıraktı. Çalışma

KYK YURDUNDA KAYIT HAREKETLİLİĞİ
KYK YURDUNDA KAYIT HAREKETLİLİĞİ

Eğitim ve öğretim döneminin ilk 3 haftası Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda geride kalırken, YÖK’e bağlı eğitim