MAAŞ ZAMLARI, ZAMLARI KARŞILAMIYOR

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » MAAŞ ZAMLARI, ZAMLARI KARŞILAMIYOR
Paylaş
Tarih : 25 Ocak 2020 - 10:50

Türkiye’mizde her yıl Kasım ayının girmesiyle başlayan enflasyon hesapları, maaş artış hesapları, asgari ücret tespitleri ve yeni yılla birlikte çalışanın, emeklinin alacağı maaş zamlarının açıklanması, ne yazık ki hiçbir artışın yeterli görülmemesi uzun yıllar yaşanan bir başka deyişle vizyondan düşmeyen uzun metrajlı bir film gibidir.
Çalışanın ve emeklinin zamlı maaşlarının belirlenmesinin ardından ise bir başka uzun metrajlı film vizyona girer ki o da iğneden ipliğe yapılan zamlardır. (Birilerine göre; fiyat ayarlaması-güncellemelerdir).
Suriyeliler ve diğer ülkelerden ülkemize giriş yapanlarla birlikte nüfusumuz neredeyse 83 milyonlara dayanırken 1 Ocak’tan itibaren söz konusu zamların bazıları belirli bir kesimi, bazıları bir başka kesimi, bazıları da elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamları gibi tüm Türkiye’yi etkiler.
***
Son yıllarda yapılan zamlarla ilgili olarak yetkililerin açıklamaları da farklılıklar göstermekte, zam gerekçeleri literatürümüzde yeni yeni kullanılmaya başlanan ifadelerle açıklanmaktadır.
Örneğin “Hızlı Trene Zam” gerekçesi.
abonman ücretlerine yapılan yüksek zam ve TCDD’nin konuyla ilgili yaptığı açıklama sert tepkiyle karşılandı. Vatandaşlar, sosyal medyada konuyla ilgili binlerce paylaşım yaptı.
Yüksek Hızlı Tren hattında abonman ücretlerine yapılan büyük zammın medyada yer alması sonrası TCDD’nin yaptığı açıklama tepki çekti. TCDD, basında çıkan haberler ve vatandaşların tepkisi sonrası yaptığı açıklamada zam yapılmadığını, indirim oranlarının değiştiğini belirtti.
Kısacası “Zam yok, indirim oranları değişti”.
***
Yüksek Hızlı Trenlere belirli bir kesimin bindiğini, tüm Türkiye’yi etkileyen bir konu olmadığını öne sürebilirsiniz.
Peki şu kaçak elektrik kullanımındaki kayıp kaçağı bile ödemek zorunda kalan dürüst elektrik abonelerinin gördüğü elektrik zamlarına ne demeli?
Kısa adı EPDK olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun son 1,5 yılda elektriğe 5 kez zam yapması normal midir?
Biri çıkıp Türkiye’nin tamamını yakından ilgilendiren, iş dünyasını bile olumsuz etkileyen: 1 Ağustos 2018’deki %9, 1 Eylül 2018’deki %9, 1 Ekim 2018’deki %9, 1 Temmuz 2019’daki %15 ve 1 Ekim 2019’daki %15 elektrik zamlarıyla son 1,5 yıldaki elektriğe toplam %54.72 oranındaki zamma ne diyebilir ki..
Bu duruma Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası elektrik maliyetlerindeki artışı söz konusu 1,5 yıllık süreç için %20 olarak adlandırırken %54.72 oranındaki zam, işveren ve çalışanlar kadar emeklileri, işsizleri de düşündürmektedir.
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın son elektrik zamlarına ilişkin açıklaması; fiyat artırımı, zam, ya da güncelleme şeklinde değil de şu şekilde:
“Enerji ithalatının dolarla oluşturduğu maliyet, petrol fiyatlarının artmasından doğan maliyet ve piyasada enflasyonun neden olduğu maliyetlere rağmen elektrikte bunların altında bir artış var”.
***
Ben, elektrik zamlarına ilişkin gerekçeyi anlayamadım.
Anlayanınız var mı?

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları