MECLİS’TE YENİ DÖNEM DUALARLA BAŞLADI

Ana Sayfa » Simav Haberleri » MECLİS’TE YENİ DÖNEM DUALARLA BAŞLADI
Paylaş
Tarih : 09 Nisan 2019 - 12:20

31 Mart günü yapılan yerel seçimler sonrasında yeniden oluşan Simav
Belediye Meclisi ilk toplantısına saygı duruşu, İstiklal Marşının
okunması ve dualarla başladı. Meclisin ilk toplantısında belediye
birim yöneticileri, AK Parti İlçe Başkanı Ec. Ahmet Kulat, MHP İlçe
Başkanı Nedim Demir, Simav’ın 18 mahalle muhtarı, bazı sivil toplum
kuruluşu temsilcileri ve yerel basın katıldı.Yerel Seçimlerde Simav Belediye Başkanı seçilen AK Parti’den Av. Adil Biçer, beklendiği gibi ilk meclis toplantısını önceki akşam belediye meclis salonunda gerçekleştirdi. Saat 20.30’da başlayan toplantıya AK Parti’den 10, İYİ Parti’den 4 ve MHP’den de 1 Meclis üyesi katıldı.
Belediye Başkanı Biçer, meclis toplantısına ilişkin yaptığı açılış konuşmasında gerek meclis üyelerine ve gerekse tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek seçimler sonrasında oluşan Simav Belediye Meclisinin yeni üyelerine görevlerinin, imza atarak alacakları kararların da Simav ve halk için hayırlı olmasını temenni etti.
Simav’da belediyecilik açısından yeni bir dönemin başladığını, hizmet dönemi olarak adlandırdığı bu dönemde halk yararına güzelliklere imza atmayı, meclis kararlarında ise oy birliği kararlar temenni ettiğini ifade eden Biçer, “Alacağımız her ortak karar Simav’ın ortak menfaatlerine olacaktır. Bu vesile ile belediyemizin geçmişten günümüze yöneticiliğini yapan, çalışan ama aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve selamet, mahallelerimize muhtar olarak seçilenlere de başarılar dilerim” dedi.
Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması gerçekleştirildikten sonra emekli din görevlisi ve MHP’li Meclis Üyesi
Erdoğan Kılıç tarafından toplu bir dua yapıldı. Ardından da Belediye Kanununun ilgili maddeleri gereğince Meclis Başkanlık Divanı 1. ve 2. Başkanlıklarına Mehmet Yücel ve Abbas Biroğul, Meclis katipliklerine de Recep Güleç ve Ali Bal oy birliği ile AK Parti gurubundan seçildiler.
MECLİSİN ANA GÜNDEMİ SEÇİMLER OLDU..
Gizli oy ve açık tasnif şeklinde başlayan seçimler Plan ve Bütçe Komisyonunun seçimiyle devam ederken bu komisyona AK Parti’den Ahmet Yaman, Şener Kazcıoğlu, Hicret Karaman Kaymak, İYİ Partiden Şaban Örs ve MHP’den de Erdoğan Kılıç, oy birliği ile seçildiler.
Belediye Meclisi İmar Komisyonu ise alınan oy birliği karar ile AK Parti’den Orhan Akboğa, Mehmet Yücel, Recep Güleç, Yüksel Mazılı ve İYİ Parti’den de Barış Özyurt’tan oluştu.
Meclis’te anamuhalefet partisi şeklinde görev yaptığı görülen İYİ Parti Grup sözcüsü İsmail Bozyiğit’in Belediye Encümeni seçimi öncesinde encümende iyi niyet gösterisi olarak bir üyenin İYİ Parti’den olması yönündeki teklif ise Meclis Başkanı Biçer tarafından yeni dönemin başlangıcında bu göreve tecrübesi olan isimlerin yararlı olacağı görüşünü ortaya koymasıyla cevapsız kaldı. Daha sonra yapılan oylamada AK Parti’den 3 dönem belde belediye başkanlığı yapmış Mehmet Yücel ve geçen dönemin encümeni olan Ahmet Yaman 4 ret oya karşılık 12 evet oyu ile Biçer döneminin ilk encümen üyeleri olarak seçildiler.
ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA BAŞKANLIĞI YÖNETİMLERİ YENİLENDİ..
Simav Çiftçi Malları Koruma Başkanlığının organlarının seçimi de yine Belediye Kanunu’na bağlı olarak gerçekleştirildi. Çiftçi Malları Koruma Meclisi’ne Şerafettin Karabulut, Mustafa Gündem, Zeki Baki, Himmet Kaymakçı, İbrahim Işık adlı Simav’ın mahallelerindeki tanınmış çiftçiler oy birliği ile seçilirken Çiftçi Malları Murakabe Heyetine ise yeni seçilen mahalle muhtarlarından Ömer Yenilmez, İrfan Çetiner, Mustafa Karabulut, Bülent Babur ve Hüseyin Çağlar oy birliğiyle seçildiler.
Meclis Toplantısı her yeni dönemin başında olduğu gibi çeşitli birimlere üyelerin seçilmeleriyle devam etti. Ege Belediyeler Birliği’ne, asil üye olarak Orhan Akboğa, yedek üye olarak da Ali Bal, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’ne asil üye olarak Şener Kazcıoğlu, yedek üye olarak Yüksel Mazılı, Tarihi Kentler Birliği’ne asil üye olarak Fatih Kalay, yedek üye olarak Recep Güleç, KÜKAB Katı Atık Bertaraf Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği’ne Orhan Akboğa ve Mehmet Yücel, SİMLJET Yönetim Kurulu’na; Adil Biçer, Şener Kazcıoğlu, Fatih Kalay, Hicret Karaman Kaymak ve Orhan Akboğa, SİMJET Denetleme Kurulu’na Ahmet Yaman, Tüketici Hakları Hakem Heyeti Üyeliğine de Hicret Karaman Kaymak seçildiler.
İYİ PARTİ’REN 2018 FAALİYET RAPORUNA ÖZELEŞTİRİ..
Belediye Meclisi gündeminde 11.sırada bulunan Simav Belediyesi 1.1.2018-31.12.2018 tarihleri arasını kapsayan 1 yıllık faaliyetlerini içeren 234 sayfadan oluşan faaliyet raporunun görüşülmesinde Meclis İYİ Parti gurubu rapora eleştiri getirdi. Kendilerine kitapçık halinde verilen raporu incelediklerini, bazı bölümlerinde çelişkiler gördüklerini belirten İYİ Parti gurup sözcüsü İsmail Bozyiğit, özellikle, inşaat sarf malzemeleri, iş makinelerinin tamir ve bakım giderleri ve Eynal Kaplıcaları Restoranına ilişkin bazı gider kalemlerine dikkat çekerek, dönemlerini içermeyen ama savurganlıkla birlikte çelişki gördükleri konularda belgelerle kendilerini bilgilendirmelerinde konuyla ilgili karar vereceklerini ifade etti. Bozyiğit ayrıca Belediye Meclisinde görüşülen ve alınan önemli konularla ilgili olarak kamuoyunu sosyal medya hesaplarından bilgilendireceklerini dile getirdi. Yapılan konuşmaların ardından söz konusu geçen yıla ait 234 sayfalık rapor İYİ Parti’nin ret, değerlerinin kabul oylarıyla 12/4 kabul edildi.
TOPLANTILAR YİNE HER AYIN İLK PAZARTESİ GÜNÜ..
Belediye Meclisi bundan böyle yapılacak olağan meclis toplantılarının yine eskiden olduğu gibi her ayın ilk Pazartesi günü, gerektiğinde ise ikinci oturumun da takip eden Perşembe günü yapılmasını, yıllık tatilin de ramazan ayı nedeniyle bu yıl Mayısta yapılmasını oy birliğiyle kabul etti.
Meclis üyeleri Belediye Kanununun 32.maddesine istinaden huzur hakkı ücretlerini bir günlük başkan ödeneğinin 3/2 oranında, Belediye Başkan Yardımcılığının aylık ödeneğinin de başkan maaşının ½ oranında olmasını kabul ederken, başkan Biçer Başkan Yardımcılığı makamına atama yapacağını açıkladı.
OTOBÜS ABONMAN ÜCRETLERİ ÖNCE KOMİSYONDA ELE ALINACAK..
Belediye’de 657. Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesine göre görev yapan personele ödenecek sosyal denge tazminatı miktarının belirlenmesi için başkan Biçer’e ilgili sendika ile görüşme yetkisi oy birliği ile alınan kararlardan birisi olurken Eynal Kaplıcaları 2019 yaz sezonu konaklama ücretlerinin belirlenmesi Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi. Belediye tarafından şehir içinde hizmet veren toplu taşıma araçlarındaki ücret uygulamasının iyileştirilmesine ilişkin konu da Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilirken başkan Biçer, seçim dönemlerinde her başkan adayının ifade ettiği gibi otobüs abonman ücretlerinde indirim uygulanması için geniş çaplı bir incelemeye ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı. Simav’ın sürdürülen geleneklerinden birisi olan hıdrellez şenliklerinin tarihlerini yaklaşan ramazan ayı açısından yeniden değerlendiren Meclis üyeleri, Simav Hıdrellezlerinin 21, 28 Nisan ve 5 Mayıs tarihlerinde yapılmasını kararlaştırdı.
Meclis üyeleri son olarak Belediye hesaplarının 30 Mart 2014-31 Mart 2019 tarihlerini kapsayacak şekilde denetiminin yapılması konusunda Başkan Biçer’e yetki verirken Belediye Yazı İşleri Müdürü Ömür Uzun’un 2018 Yılı Denetim Komisyonu Raporunu okumasıyla Simav Belediye Meclisinin Nisan dönemi olağan ilk meclis toplantısı sona erdi. Başkan Biçer, toplantıya katılanlara teşekkür etti. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle