MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUN VE ÖĞRENCİLERİNE LİSE DİPLOMASI ALMA MÜJDESİ

Ana Sayfa » Simav Haberleri » MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUN VE ÖĞRENCİLERİNE LİSE DİPLOMASI ALMA MÜJDESİ
Paylaş
Tarih : 01 Eylül 2020 - 13:04

Geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemeyle birlikte 2019 yılından itibaren mesleki eğitim merkezlerinde eğitim görüp ustalık belgesi almaya hak kazanan kişiler, fark dersleri de görerek lise diploması almaya başladı. Bu önemli avantajın Simav’daki adresi ise Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi oldu.
Ustalık belgesi ardından fark dersleri de vererek lise mezunu statüsüne kavuşmakla ilgili gelişme çok önemli olmakla birlikte geçmiş yıllarda kayıt ya mezun olan kişileri kapsamaması yönüyle eksik bulunmuştu. Bu yıl beklenen müjde geldi. Geçmişte ustalık ve kalfalık belgesi almış ya da halen mesleki eğitim merkezinde okumaya devam eden fakat diploma programına dahil olmayan kişiler, telafi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, mesleki eğitim merkezlerine gönderilen yönerge ile mesleki eğitim merkezinden mezun olmuş, fakat diploma programına dahil olmayarak sadece kalfalık ve ustalık belgesi almış kişilerin, artık telafi dersler ile meslek lisesi diploması alabilecekleri belirtildi.
Mesleki eğitim merkezleri tarafından verilen lise diploması şartlarının genişletildiğinin bildirildiği açıklamaya göre bu merkezlerde okuyan ve 11’inci, 12’nci sınıftaki diploma programına dahil olmayan öğrenciler de fark derslerini alarak meslek lisesi diploması almaya hak kazanacaklar.
Ayrıca geçmiş yıllarda dışarıdan ustalık ve kalfalık sınavına girmiş ortaokul veya imam hatip ortaokulu mezunu kişiler de diploma programına dahil olarak diploma alabilecekler.
Mesleki Eğitim Merkezi nedir?
Mesleki eğitim merkezlerinde haftanın bir ya da iki gününde merkezde öğretmenler tarafından teorik eğitim, haftanın 4 ya da 5 gününde işletmelerde usta öğreticiler tarafından pratik eğitim verilir.
Öğrenciler kısa yoldan meslek sahibi olur, asgari ücretin üçte birinden az olmamak koşuluyla ücret almaya başlar. Ortaöğretim kurumu öğrencilerinin faydalandığı tüm haklardan faydalanırlar. Teorik ve pratik sınavlarda başarılı olmaları durumunda 11.sınıf sonunda kalfa, 12.sınıf sonunda usta olurlar. Meslek lisesi diploması alarak mezun olurlar. İstihdam sorunu neredeyse hiç yaşamazken dilerlerse kendiişlerini de kurabilirler. Bu önemli konuda Simav’da bulunan ve Türkiye’nin ilk pansiyonlu mesleki eğitim merkezlerinden birisi olan Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi’nde kayıtlar devam etmektedir. *Haber: Şerif Erel

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle