MESLEKİ EĞİTİM NİHAYET BOYUT DEĞİŞTİRDİ

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » MESLEKİ EĞİTİM NİHAYET BOYUT DEĞİŞTİRDİ
Paylaş
Tarih : 03 Haziran 2017 - 9:55

Hatırladığım kadarıyla son 30 yıl içinde hangi Hükümet göreve gelse, hangi milletvekili Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapsa, ülkemizdeki eğitim sistemi yeni değişikliklere uğramakta, bana göre başarı hedeflenirken başarısızlıklar yaşanabilmektedir.
Konumuz gereği ben bu yazımda ülkemizin ve “Ahi” geleneğinin bel kemiğini oluşturan “Çıraklık Eğitimi”nden söz etmek istiyorum.
4+4+4 Eğitim ve Öğretim sisteminin uygulamaya konmasıyla ülkemizde “Çıraklık” müessesesi tarihe gömülürken, uzaklara gitmeye gerek yok, Simav sanayi sitemizdeki bir usta; değil başkasını kendi çocuğunu bile çırak olarak çalıştıramaz oldu.
Durum böyle olunca dükkânını süpüren de, camları yıkayan da, makineleri temizleyen de, anahtar takımlarını toplayan da hatta kahveye çay söylemeye giden de usta oldu.
Ayrıca; Sanayi sitesi dünyasında “Usta” olmanın anlamı her ne kadar işin erbabı olmaksa da çırağı olmayan iş erbabına “Usta” demek de pek alışıla gelmiş değildir.
***
16 Eylül 2012 tarihinden bu yana yürürlükte olan 4+4+4 eğitim sisteminin ilk vurduğu çıraklık sistemi yanı sıra eski adıyla Çıraklık Eğitim Merkezleri, yeni adıyla da Mesleki Eğitim Merkezleri oldu.
Türkiye’de pansiyonu olan 5 Mesleki Eğitim Merkezinden birisi olan, engelli öğrencisi için bile binlerce lira harcanarak 2 katlı binasına modern asansör kurulan Simav Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi, bu eğitim sisteminden büyük ölçüde etkilendi.
Sanayi sitesindeki ustaları yukarıda da belirttiğim gibi çıraksız bırakan bu sistem Türkiye’de özellikle sanayi sektöründe kalifiyeli ara insan gücünün de sona ermesine neden oldu.
4+4+4 eğitim sistemiyle çıraklık yok olurken “Ne iş olursa yaparım” denilen kalifiyesiz ve işsiz bir iş arayanlar ordusu türedi.
***
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bilinen TOBB; bu durumu AK Parti Hükümetlerine defalarca anlatması, geliştirdiği projeleri sunmayı sürdürmesi sonucunda nihayet olumlu bir sonuca gidildi.
Simav STSO Başkanı Şeref Kazcıoğlu’nun da içinde yer aldığı 9 üyeli TOBB Mesleki Eğitim Kurulu’nun tavsiye kararlarının da katkısıyla 6764 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 09 Aralık 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş, bu kanun ile 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda değişiklikler yapılarak çıraklık eğitim zorunlu örgün eğitim kapsamına alındı.
Bunun anlamı ise Kaymakamlık Konferans Salonunda okul müdürlerine yönelik yapılan bilgilendirme toplantısında Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Çetin Terzioğlu’nun yaptığı şu açıklama ile açık ve net olarak şöyle ifade edilmektedir; “Yeni sistemde öğrenciler; ortaokul sonrası TEOG sınavlarında aldıkları puanlarla tercihlerde bulunarak okullara yerleşecekler. Bu tercihlerin içerisinde artık 9-10-11-12. sınıfları olan Mesleki Eğitim Merkezleri de olacak. Bu okullarda liselerdeki kadar ağır bir müfredat olmayıp daha çok öğrencinin seçtiği meslekle ilgili dersler ağırlıklı olacak. Haftada 1 veya 2 gün okulda genel ve mesleki teorik eğitim 4 veya 5 gün işletmelerde pratik eğitim verilecek. Kayıt yaptıran çırak 9.sınıftan itibaren maaşa bağlanacak. Çıraklar asgari ücretin en az 1/3 ‘ü kadar ücret alacak. İşletmelerce verilen bu ücretin 1/3 veya 2/3’ ünü Devlet katkısı olarak işletmeler geri alacak. Çıraklar 9sınıftan itibaren İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarına karşı sigortalanarak küçük yaşta devletin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmış olmaktadırlar. Bu okulun 11sınıfı sonunda kalfalık, 12.sınıfı sonunda da ustalık belgesi verilerek genç yaşta mesleki yeterliliği olan belgeli elemanlar haline geleceklerdir. Hatta iş yeri açma hakkına sahip olacaklardır. Bu okulu bitiren öğrenciler zorunlu temel eğitimlerini bitirmiş olacaklardır. Ayrıca Lise diploması almak için herhangi bir zorlama yapılmayacak olup bu husus isteğe bağlı olarak fark dersleri vermek suretiyle açık Liselerden alınarak üniversite yolu da açık tutulmaktadır”.
Aynı toplantıda STSO Başkanı Şeref Kazcıoğlu’nun da Simav Mesleki Eğitim Merkezindeki Çırak Pansiyonunun yetersiz kalması durumunda hemen yeni bir Çırak pansiyonu yapacaklarına dair söz vermesi ve bunu duyurması, Çıraklık müessesesine hak ettiği değerin geç de olsa geri verilmesinin en güzel kanıtıdır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,