MUHACİRLER:“ÇAMLIK, SON VATANIMIZ OLSUN”

Ana Sayfa » Simav Haberleri » MUHACİRLER:“ÇAMLIK, SON VATANIMIZ OLSUN”
Paylaş
Tarih : 31 Temmuz 2018 - 12:54

1912-1918 yılları arasında yaşanan, Dünya tarihinde önemli bir yeri olduğu halde tarihçilerin,
Türkiye dışındaki dünya devletlerinin duymazdan, görmezden geldiği yaklaşık 750 bin kişinin
öldüğü Muhacir Soykırımından kurtulanların Bulgaristan Borino’dan Simav’ın Çamlık Köyüne
zorunlu göçlerinin 100.yıldönümü Simav’a 47 kilometre uzaklıktaki Akdağ’ın zirvesinde bulunan
Çamlık Köyünde hüzünle ele alındı. Çamlık’taki Anma Programı ve Büyük Hayır’a Bulgaristan
Borino’nun Belediye Başkanı Mustafa Karaahmet ve arkadaşlarıyla Simav Belediye Başkanı
Süleyman Özkan onur konuğu olurken, programa Simav Belediye Başkan Yardımcısı Birol
Sarmış, Bursa merkez, Karacabey, Adapazarı, Salihli, Saruhan’dan gelenlerle ilçe
merkezinden katılan Simav Cumhuriyet Yareni üyeleriyle birlikte yaklaşık 600 kişi katıldı.
Gecede vurgulanan en önemli temenni ise “Çamlık son vatanımız olsun” sözleri oldu.

Simav Cumhuriyet Yareni Sözcüsü ve ödüllü doğa fotoğrafı sanatçısı Raşit Selçuk’un hazırladığı Çamlık Muhtarı Ferhat Gökçe ve Çamlık halkının destek verdiği yaklaşık 2 saat süren programla ilgili olarak Raşit Selçuk önce konuklarına hoş geldin konuşması yaptı. Kendisinin bir yıl önce atalarının göçüp geldiği, bir o kadarının da geride kaldığı Bulgaristan’ın Karabulat, günümüzdeki adıyla Borino’ya inceleme ziyaretinde bulunduğunu hatırlatan Selçuk, “Bir yakada atalarımızın geldiği Karabulat-Borino, bir yakada da Simav-Çamlık. Bu iki yakanın arasında geçen olayları, yaşanan zulmü, soykırımı, ayrılıkları, ölümleri hatta mutlulukları bir hikâye formatında görsel efektlere, müziklere, röportajlara dayanarak anlatmak istedim. Yüzlerce kişiyle görüşüp, yüzlerce fotoğraftan yararlandım. Konularla ilgili ilk ağızlardan bilgi edinmeye çalışırken, hikayenin bir ucu olan Borino’ya yaptım ziyarette ise eksik olan bazı taşları da yerine koyma fırsatı yakaladım. Aylardır belki de yıllar-dır hazırladığım bu program bugün hepimizin genlerinde sıcaklığını koruyan acıları tekrar su üstüne çıkaracak, gün ışığına kavuşturacaktır. Ama ben tarihini bilmeyen kişi ve toplumların geleceğe dair her birinin karanlıkta yürüyece-ğine inanarak geleceğe ışık tutmak istedim.
Bu özel programda bizleri yalnız bırakmayan atalarımızın doğduğu şehrin-köyün günümüz Belediye Başkanı Sayın Mustafa Karaahmet ve arkadaşlarına, kadim dostum, sevgili arkadaşım Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’a, Belediye başkan yardımcım Sayın Birol Sarmış’a, Çamlıklı olan herkese ve üyesi olmaktan onur duyduğum Simav Cumhuriyet Yareni üyelerine teşekkür ederim” dedi.
Günün onur konuklarından olan Karabulat-Borino Belediye Başkanı Mustafa Karaahmet, programı düzenleyen Raşit Selçuk’a teşekkür edip, Çamlık Köyünde olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek sözlerine başladı. Çamlık’ta yaşadıkları ve kendilerine gösterilen sıcak ilgiyi bir işaret olarak algıladıklarını belirten başkan Karaahmet, “Bu bir işarettir ki sizler bizleri unutmamışsınız, geçmişinizi ve geçmişte yaşadıklarınızı 100 yıl sonra da hâlâ kalbinizde yaşatıyorsunuz. Çamlık’ta büyük göçün 100.yılında sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz. Size çok uzaklardan, soyunuzu bugün bile sürdüren Karabulak’tan selamlar, sevgiler ve saygılar getirdik. Ben ve benimle birlikte Çamlık’a gelen arkadaşlarım bu özel programda olmaktan mutluyuz. Görüyorum ki hepiniz kardeş gibi birlik ve beraberlik içindesiniz. Farklı gerçekler ve hikâyeler bizi bazen zaman açısından geriye döndürüyor. Aramızdaki var olan ama kaybolan tarihten gelen ilişkilerimizi aramamıza neden oluyor. Nereden geldiğimiz ve kim olduğumuz sorusu görüyorum ki hepimizi heyecanlandırıyor. Dilerim ki bugünkü ve daha sonraki programlar, toplantılar gelecekte kurulacak daha sıkı birlikteliklerin başlangıcı olur. Karabulat’tan gelen kardeşleriniz olarak Çamlıklı kardeşlerimize sağlık, huzur ve mutluluklar dilerken ben de Çamlık’a kadar gelmişken sizleri Bulgaristan’daki Karabulat’ta 4-5 Ağustos tarihlerinde yapacağımız kutlamalara davet ediyorum” şeklinde konuştu.
Son konuşmacı ise programın ikinci onur konuğu Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan oldu. Değerli arkadaşı Raşit Selçuk’un Çamlık’lı oluşunun her zaman Çamlık’a ayrı bir önem ve değer vermesine yol açtığını kaydeden Özkan, “Bugün Çamlık’a gelişlerinin 100.yıldönümünü birlik ve beraberlik içinde yaşayan, bunu yaşarken hüzün ve mutluluk içinde adeta kaybolan Çamlıklı hemşerilerimin bu özel günlerinde yanlarında olmanın gururunu yaşıyorum. Bunun için değerli arkadaşım Raşit Selçuk’a, Çamlık Muhtarı Ferhat Gökçe’ye ve tüm Çamlıklılara teşekkür ederim” dedi.
Daha sonra Raşit Selçuk ve Çamlık Muhtarı Gökçe ile Karabulat Belediye Başkanı Karaahmet ve Simav Belediye Başkanı Özkan tarafından günün anısına karşılıklı hediye takdimleri gerçekleştirilerek çekilen fotoğraflarla yaşanan karşılıklı mutluluklar kayıt altına alındı. Ardından da bir asır öncesi yaşanan zulümden, yok olmaktan, soy kırımdan kaçışın gerçek hikâyesinin bir belgesel niteliğinde izlenmesine geçildi.
Gösterim öncesinde tekrar konuşan Selçuk, bir hikâye niteliğinde ele alınan gerçeklerin Bulgaristan Karabulat’ta başlayıp Simav-Çamlık’a uzanışını, Çamlık’ta yaşanan ikinci göç ve tekrar Çamlık’a geri dönüş ile hayata tutunuşun, Türkiye’nin hayatları acı dolu gerçek Muhacirlerin 100 yıllık yaşamını izlemeye davet etti.
Osmanlı’nın son döneminde Rumeli’de baş gösteren Balkan Savaşında 1150 rakımlı Karabulat-Borani’de yaklaşık 500 kişiyle 1912’de başlayıp 1918’de sona eren zorunlu göçün tüm evrelerinin tarih tarih detaylarıyla bizzat Raşit Selçuk tarafından seslendirildiği belgesel, Çamlık meydanında derin bir sessizliğe neden olurken atalarının yaşadığı zulümleri tekrar hatırlayan, öğrenen Çamlıklı muhacirlerin konuklarıyla birlikte gözlerinin dolduğu görüldü. Kimisinin Akdağ’ın gece serinliğine rağmen kucağındaki çocuğuyla pür-dikkat izlediği, kimisinin gözyaşı döktüğü, kimisinin ise cep telefonlarıyla belgeseli kayıt ettiği özel program yaklaşık 2 saat devam etti. Büyük göçün yolculuğu ile geldikleri Karabulat’a doğasından rakımına kadar tıpa tıp benzeyen Çamlık’ta yaşanan olumsuzluklar, zoraki olarak Eskişehir’e ikinci göç ve daha sonra da tekrar Çamlık’a geri dönüşün acılarının hatırlatıldığı belgeselde ayrıca Selçuk’un atalarının doğduğu Karabulat’a bir yıl önce gerçekleştirdiği seyahatten de görüntüler, röportajlar yer aldı. Karabulat’lıların Çamlıklı kardeşlerine iyi dilek ve temennilerinin, Karabulat’a davetlerinin yer aldığı bölümden sonra Çamlık’a gelen ilk muhacirlerden günümüze uzayan yıllar içinde hemen hemen tüm muhacirlerin aile kütüğü, fotoğraflarla gösterime sunulurken, hayata veda etmiş muhacirler dualarla, rahmetle yad edildi.
Program sonunda Karabulat, Simav ve hatta birçok şehirden gelen konuklar Raşit Selçuk’u kutlayıp teşekkür ederken, “Çamlık Son Vatanımız Olsun” diyen Selçuk, hazırladığı belgeseli dedesi merhum Macit Selçuk’a, çok sevdiği annesi merhum Emine Selçuk’a ve Çamlık’ı ilk kuranlara adadığını ifade etti.
Program sonunda tüm konuklara Çamlıklıların özel böreği olan ‘Muhacir Böreği’ yayık ayranı ile birlikte ikram edilirken, Büyük Göç’ün; Karabulat kökenli muhacirlerin geleneklerini, dillerini, kültürlerini unutturmaması, bu tür etkinliklerle tüm Muhacir gelenek ve değerlerinin geleceğe taşınması vurgulandı. Gece yarısında sona eren program ertesi gün tüm Çamlıklılar tarafından organize edilen Büyük Hayır yemeğiyle son bulurken, 100 yıl önce 500 kişiyle başlayıp yaklaşık 180 kişiyle son bulan hazin göçten günümüze dek vefat eden tüm muhacirler için dualar okundu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN BİÇER AK PARTİ BÖLGE TOPLANTILARINA KATILACAK

AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları, bir yıl aradan sonra 17-19 Eylül tarihleri arasında Balıkesir’de

KAYBOLAN DEMANS HASTASI ŞÜKRİYE TEYZEYİ JANDARMA BULDU

Son yıllarda Alzheimer ya da demans hastası olarak bilinen yaşlı kişilerin kayboluşuna  eklenen Hacıhüseyinefendi köyünden 1930 doğumlu

BAŞKAN BİÇER’DEN ÖĞRENCİLERE MASKE VE KALEM KUTUSU DESTEĞİ

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, eğitim ve öğretim yılı başlarında geleneksel hale getirdiği ilkokul birinci sınıflara yönelik kırtasiye