MUHTAR ÇAKMAĞI

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » MUHTAR ÇAKMAĞI
Paylaş
Tarih : 05 Ağustos 2020 - 12:25

Söylemekte sakınca yok.
Seviyorum şu Arkan Süar ağabeyimizi, hemşerimizi.
Sosyal medya hesabından öyle güzel, önemli, dikkat çekici, öğretici konular paylaşıyor ki, inanın zaman zaman beynimdeki sorulara bile cevap buluyorum.
***
Bugün yıllardır merak ettiğim ve “Neden Muhtar Çakmağı deniliyor?” sorusunu muhtarlardan bile cevap bulamadığım bir konuya Arkan Süar paylaşımıyla sizlere aktarmak istiyorum.
***
1960’lı yıllarda uzun süre kullanılan ve halk arasında, “Muhtar Çakmağı” olarak bilinen benzinli çakmağın aslında muhtarlarla hiçbir alakasının olmadığını biliyor muydunuz?.
Son günlerde tezgâhlarda yeniden görülmeye başlanan çakmağın isminin neden “Muhtar Çakmağı” konduğunu muhtarların bile bilmediği ortaya çıktı.
Çakmağın mazisini araştırıldığında ise karşımıza ilginç bir sonuç çıktı.
Çok uzun yıllar önce Avusturya’da çalışan iki Türk, Türkiye’ye izne geldiklerinde satmak için bu çakmaktan yüklü bir miktarda alırlar.
Ancak Türkiye gümrüğünde yakalanırlar ve çakmaklara zamanın Menderes hükümetinin yetkilileri tarafından bu çakmaklara el konulur.
Aradan birkaç yıl geçer ve hükümet yetkilileri çakmakları ne yapacaklarına karar veremezler. Ve hükümet yetkililerince alınan ortak karar sonrası binlerce çakmak İl Valilikleri aracılığı ile bütün muhtarlara dağıtılır.
O günden sonra da bu çakmakların adı “Muhtar Çakmağı” olarak kalır.
Tabi bu arada Avusturya’da kendi ürettiği bu çakmaklar sayesinde güzel bir pazar da bulmuş olur.
(Teşekkürler Arkan Süar)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları