MUHTARLAR BAŞKANA, BAŞKAN MUHTARLARA İSTEKLERİNİ SUNDU

Ana Sayfa » Simav Haberleri » MUHTARLAR BAŞKANA, BAŞKAN MUHTARLARA İSTEKLERİNİ SUNDU
Paylaş
Tarih : 16 Mart 2020 - 12:45

Simav’ın 18 mahallesinde görev yapan muhtarlar Belediye başkanı Av. Adil
Biçer’in aylık düzenlediği Mart Dönemi Muhtarlar Toplantısında mahalleleriyle ilgili istekleri dile getirirken, başkan Biçer de muhtarları
güneşten ve jeotermal enerjiden elektrik üretilmesi, halka açık yapılan istişare toplantısından ve son günlerin sıcak gündemini oluşturan Koronavirisüyle ilgili gelişmelerden söz etti. Belediye meclis salonunda yapılan muhtarlar toplantısında Koronavirüsüne tedbir amaçlı elle değil de baş ile muhtarları selamlayarak giren başkan Biçer, Kültür Evi tamamlama inşaatında hız kazanan çalışmalardan, kendilerine ziyarette bulunan 2 ayrı firmanın Eynal’da derin jeotermal sondajı dahil elektrik üretimi ve aynı zamanda şehir ve sera ısıtılması konusunda sundukları teklifleri anlattı. Bunun yanında Eynal bölgesinde güneş enerjisinden elektrik üretimine ilişkin de planlar yaptıklarını hatırlatıp bu konuda devletin teşvik ve sunduğu desteklerin yıl sonuna kadar biteceğinden bu konuda zamanın daraldığını kaydeden başkan Biçer; “Simav’ın sahip olduğu potansiyelleri hem halkımız hem de şehrimiz açısından fırsata çevirmeliyiz. Jeotermal alanında şehir ısıtmasının olmazsa olmazımız olduğu bir gerçektir. Ama derin kuyu sondajı, jeotermal alanda 190 derecelere varan yüksek ısı avantajları, firmaların R-Enjekte uygulama teklifleri Simav için önemli fırsatlardır. Belediye olarak bu durumları her zamanki gibi şeffaflık örneği halkımıza anlatacağız, halkımızla birlikte karar vererek harekete geçeceğiz” dedi.
Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Kalay, Belediye Fen İşleri Müdürü Ahmet Sönmez ve diğer belediye daire müdürlerinin tam kadro katıldığı toplantıda daha sonra muhtarlar mahallelerinin eksikliklerini, mahalle sakinlerinin isteklerini sırayla başkan Biçer’e şu şekilde anlattılar:
YENİMAHALLE: Fenerbahçe Parkında bulunan çocuk oyuncaklarına bakım yapılması ve bazı yerlerde eksik olan kilitli beton parke döşenmesi.
DEĞİRMENCİLER MAHALLESİ: Park isteği yeniden hatırlatılırken mezarlık duvarlarının yenilenmesi, mezarlık yanındaki iki çevre yolu bağlantısı olan yola taş döşenmesini, TEDAŞ’ın da bu yola ışıklandırma yapması istendi.
KARAKÜR MAHALLESİ: Parke taşı olmayan bazı yerlere taş döşenmesini, bazı mahalle fırınlarında bakıma ihtiyaç olduğu, mevcut parklara da mevsimsel bakım yapılması dile getirildi.
101 EVLER MAHALLESİ: Mahallenin Ahmet Çıplak Caddesinde yarım kalan taş döşeme işlerinin bitirilmesini, Çitgöl Caddesinde kaldırım çalışmasının yapılması istendi.
CUMA MAHALLESİ: Belediyenin mahallede bulunan mezarlıkların duvarlarını yenileme adına ihaleye çıkması nedeniyle başkana teşekkür edilirken, Hisarardı Mahallesi ile Cuma Mahallesi arasındaki sınır bölgesindeki her iki mahallenin sorunlarının yerinde tespiti ve bunların birlikte giderilmesi önerildi. Kur’an Kursu yanındaki fırına bitişik olarak mezarlık duvarı yapılırken bölge halkının isteği doğrultusunda küçük de olsa bir hamur karma, gözleme gibi hamur işlerinin yapılabileceği yer talebi, Şıh Bedrettin Caddesindeki fırının göçen bacasının yapımı, Ilgın ve Gül sokaklarına taş döşeme istekleri bildirildi.
FATİH MAHALLESİ: Mahalle sakinlerinin isteği olan 3 adet bank talebi aktarıldı.
KEKLİKTEPE MAHALLESİ: Mahallenin İsmail Hakkı Yıldırım Caddesinde uygun bir yere mahalle fırını, park olarak adlandırılan mevcut yerlerin günün koşullarına uygun hale getirilmesi, mahallelinin önemli bir isteği durumuna gelen içinde çocuk oyuncakları, spor aletleri bulunan yeni ve büyük bir parkın yapımı, Çeyrekçi Caddesinde yeri hazır olan bir alana çocuklara yönelik futbol sahası isteği ve hiç taş döşemesi yapılmamış 2 ayrı sokağın taşlarının döşenmesi Kekliktepe Mahalle muhtarının istekleri olarak toplantıya yansıdı.
HİSARARDI MAHALLESİ: Bazı alanlar için bank isteklerini, gelişigüzel park yapan boş kamyonların uygun bir alana parklarını yapmalarının sağlanmasını, Kazım Karabekir Caddesi ile Öğretmenevleri önünde yeniden taş döşeme yapılmasını, Mustafa Veral Caddesinde bazı yerlerde toprak kayması tehlikesine dikkat çekilerek mümkünse istinat duvarı yapılmasını, Kazım Karabekir Caddesindeki jeotermal hatlarının yenilenmesi talep edildi.
TABAKHANE MAHALLESİ: Tabakhane Camisi altındaki halkın olmazsa olmazı konumundaki göletin suyunun açılması, Bayram Aralığı olarak adlandırılan sokakta trafik akışını kilitleyen çift sıra park yapımına engel olunması talep edildi.
ESENEVLER MAHALLESİ: Esenevlerdeki cami yanına parka bakım ve yeri belirlenerek mahalle fırını yapılması istendi.
KARŞIYAKA MAHALLESİ: Tabakhane caddesinden Karşıyaka caddesine çıkan merdivenlerin günün koşullarına uygun hale getirilmesi, Karşıyaka Seyir Tepesine çıkan merdivenlerin de onarılarak güvenli bir iniş çıkış oluşturulmasını, Erenler caddesine taş döşenmesi, piknik masası talebi ve Tekke Camisi parkına korkuluklar yapılarak spor aletleri konması istendi.
4 EYLÜL MAHALLESİ: Fen İşleri Müdürlüğü’nün de tespit ettiği mahalledeki 3 ayrı caddeye taş döşemesinin yapılması, 2 ayrı caddede ise vatandaşların hoparlör isteği istendi.
YAĞ FABRİKASININ KOKUSU VE KAĞITTA KESME ŞEKER KULLANIMI
Toplantının son konuşan muhtarı olan 4 Eylül Mahallesi Muhtarı Hidayet Şahin, Simav Muhtarlar Derneği Başkanı olarak ilçe merkezinin önemli bir sorunu haline gelen Çitgöl Caddesindeki yağ fabrikasıyla bağlantılı vatandaşların şikayet ettiği kokuyu dile getirdi. Şehirdeki her mahallenin bu konuda şikayetçi olduğunu, her mahalle muhtarının da bu konuda bir şeyler yapılmasını istediğini dile getiren muhtar Şahin, “Bilindiği gibi dünya ülkeleriyle birlikte Türkiye’nin de başının derdi olan Koranavirüsüne karşı herkes bir endişe halinde. Bu salgın hastalıkta ise her yetkili hijyenin öncelikli önlem olduğunu vurgularken maalesef kahve ve lokallerde, çay ocaklarında kağıtsız şeker yani açıkta şeker kullanımı endişe verici durumda. Bu nedenle işletmecilerin kesme şekerleri kağıtta sunmalarını ve belediyenin de bu konuda denetimini düzenli bir şekilde sıklaştırılmasını istiyoruz” dedi.
BAŞKAN BİÇER, “KAHVELER DENETLENECEK, MUHTARLAR ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE İLE BAŞVURSUN, ALT VE ÜST YAPI KONUSUNDA GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR?”
Belediye Başkanı Biçer toplantının son konuşmasını yaparak Muhtarlar Derneğinin kesme şeker konusundaki denetim talebini yerinde gördü ve Zabıta Müdürlüğünü bu konuyla ilgili görevlendirdi. Yağ fabrikasının oluşturduğu koku konusunda ise belediye olarak birçok yaptırımın ve denetimin uygulandığını bununla birlikte Simav muhtarlarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ortaklaşa dilekçe ile başvurmalarının da konuyla ilgili olarak Simav’ın hassasiyetini vurgulayacağını kaydetti. BAŞKAN, “SU ŞEBEKESİ YENİLENMESİ, CADDE VE KALDIRIM DÜZENLENMESİ ŞEHRİMİZİN GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ÖTELENEN SORUNU”..
Belediye Başkanı Biçer, toplantının bitişinde günün en önemli konularından birisine parmak bastı. Her muhtarlar toplantısında muhtarların sorumluluk alanlarıyla ilgili su şebekesi arızası, taş döşeme, kaldırım isteği, çukurların doldurulması, araçların yağmurlu havalarda yollarda biriken suların oluşturduğu sorunları dile getirdiğine dikkat çeken Biçer, “Bu önemli ve ötelenen sorunun iki çözümü var. Birincisi her şeyi bir yana bırakıp tüm cadde ve sokakların altındaki üç ayrı zamanda 3 ayrı boru cinsiyle döşenen ve kullanım ömrünü tamamlamış içme suyu şebekesini yenileyerek daha sonra üst şebekenin yapımına geçeceğiz. Ya da bir plan dahilinde sırayla cadde ve sokakların önce alt sonra da üst yapısını günün koşullarına uygun hale getireceğiz. Bu konuda önce sizlerin görüşlerinizi almak istiyorum” dedi.
Muhtarların cevabı ise bir plan dahilinde cadde ve sokakların sırayla önce alt, sonra üst yapısının yapılması isteği oldu. *Haber: M. Arıgümüş

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SİMAV’DA ‘YEŞİL REÇETE‘ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Sahte reçete, başkasına ait reçete gibi usulsüz gereçlerle Simav’da ki bazı eczanelerden yeşil reçeteli ilaçları usulsüz temin edenlere

SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI
SİMAV’A E-SINAV MERKEZİ AÇILIŞI SÜRÜCÜ ADAYLARINI ARTIRDI

Simav Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hizmet binasında 2020’nin sonunda ilk kez hizmete giren e-Sınav Merkezi, Simav’da

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK
GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ EĞİTİMLERİ YAYGINLAŞACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, son gerçekleştirdiği Kasım dönemi ilk meclis toplantısı sonunda Belediye olarak yapılan hizmet ve projelerle