MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Paylaş
Tarih : 28 Mart 2018 - 12:19

Silah arkadaşları, Türk Milletiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında zaman zaman ulusal gazetelerde, televizyonlarda çıkan yıpratıcı, karalayıcı haberler hatta iftiralar yüreğimi yaralıyor.
***
Balkan harbinde yaralanıp gazi olan ve bu unvanını bile alçak gönüllülüğünden kullanmayan, adını taşımaktan onur ve şeref duyduğum büyük babamın kuyumcu dükkanının en güzel köşesinde görmüştüm resmini ilk kez Atatürk’ün.
Saygı gören ve sevilen bir Şaphaneli olarak 1968 yılında hayata veda edene dek yaşadığı ve yaşanan kurtuluş mücadeleleriyle Atatürk’ü anlatırdı hep bizlere.
Ben belki de O’nun da “Mustafa” olan ismini taşımaktan, yurdu düşman işgalinden kurtarmasından, bizlere verilen Atatürk’e saygı ve sevgi unsurlarından Ata’mızı hep sevdim, hep hayran kaldım.
***
Yukarıda da belirttiğim gibi Atatürk’ümüz aleyhine hatta Onu dünyaya getiren Zübeyde Annemiz aleyhine kendini bilmezler tarafından bu zamana kadar böyle fütursuzca karalamalar, hakaretler olmamıştı.
Bununla birlikte zaman zaman kendini bilmez bu densizlere gerekli ceza ve uyarıların verildiğini de duymuyor, okumuyor değilim.
***
Halbuki sadece; “Atatürk vardı bunları yaşadık” sözünü bir kenara bırakıp, “Atatürk olmasaydı ne olurdu?” sorusunun cevabını bile tam olarak verememek O’nun büyük bir deha, asker ve devlet adamı olduğunu açıkça ortaya koymuyor mu?
***
Şimdi müsaadenizle O’nu mütevazı bir şekilde elde ettiğim bilgiler ışığında bir kez daha tanıtmak, hatırlatmak, bütün yönleriyle anlatmak istiyorum.
***
Atamızın boyu 1.74, kilosu ise 75 civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakkabıları genelde siyah rugan dı.
Atatürk’ün de TC kimlik numası: 10000000146.
Aslında bu, birinci sıradaki TC kimlik numarası. Sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş.
Atatürk’ün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı. Kahveyi de çok seviyordu. Günde 10-15 fincan Türk kahvesi içiyordu.
Atatürk’ün tüm gömlekleri beyazdı.
Takım elbiselerinin modelini kendisi çiziyordu. Lacivert rengi sevmezdi. Bu nedenle gardolabında laciverte yer yoktu.
Atatürk’ün “Foks” adında bir köpeği vardı. Atamız Foks’u Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Halen de “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”nde sergileniyor.
Atatürk spor yapmayı çok severdi. Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı. Mustafa Kemal, çok kitap okuyan biriydi. Yüzlerce kitabı vardı. Ancak en sevdiği kitap, Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu adlı romanıydı. Öyle ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu.
Atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu.
Atatürk’ün bu kitap dışında 13 kitabı daha var.
Mustafa Kemal; Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı.
Atatürk isminde bir çiçek vardı. Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka iddiaya göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiye’de yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe Atatürk ismini verdi.
Mustafa Kemal Atatürk, son söz olarak, “Aleykümselam” dedi. Anlatılanlara göre, Atatürk, doktoruna dikkatle baktı ve “Aleykümselam” dedi. Ardından girdiği komada 30 saat kaldı. 10 Kasım 1938 günü ise maalesef hayatını kaybetti.
***
Büyük Ata’yı bir kez daha sevgiyle, saygıyla, minnetle, saygıyla anıyorum.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama