“MUSTAFACIĞIM”

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » “MUSTAFACIĞIM”
Paylaş
Tarih : 07 Şubat 2017 - 13:28

21 Eylül 1999 tarihinde okuduğunuz bu gazeteyi ilk kez okurlarımızla buluşturduğumuzda Arpalık Caddesindeki gazete merkezimize gelerek elinde bir demet kır çiçeğiyle bizleri kutlayan koca yürekli adam, 16 yıldır hizmet verdiği TEMA’nın Simav’daki “Onursal Başkanı” oldu.
Yıllardır Simav çiftçisine modern tarımın inceliklerini ve artılarını anlatarak devlete hizmet süresini doldurduktan sonra memurluktan emekli olan ama hayat mücadelesinden asla emekliye ayrılmayan bu onursal başkan, emeklilik yıllarında da zirai ilaçlar konusunda çiftçilerin yanında oldu.
Hayat merdivenlerinin 77.basamağına geldiğinde yetiştirip büyüttüğü, evlendirdiği 7 çocuktan sonra bir de TEMA adlı çocuk sahibi olan Simav’ımızın TEMA Dedesi, Ömer Önder’in sağlık sorunları yaşadığını hepimiz biliyoruz.
Bu nedenle kısa bir süre önce duygusal bir şekilde sessiz bir çığlıkla son çocuğu TEMA’yı emin ellere teslim eden, yüreğinin gözyaşlarını dışa vuran Önder’in beni her gördüğünde “Mustafacığım” diyerek seslenmesini asla unutmayacağım.
Yaşıtlarından hiç birisi bilgisayar kullanmazken o bilgisayarında TEMA için kaleme aldığı makaleleriyle her gelişinde “Mustafacığım” diyerek söze başlayan,
Kendini hep misafir olarak görür gibi eli boş gelmeyen,
Bu tutumunu eleştirdiğimizde ise; “Hepimiz bu dünyada misafir değil miyiz” diyen,
Makalesini teslim ettikten sonra yine aynı samimi duygularla “Mustafacığım bana müsaade” diyerek büromuzdan ayrılan TEMA Dedem ile o kadar çok anılarım var ki..
***
Bugün 93 yaşının getirdiği olgunluk ve saygınlıkla kendisi kadar değerli ve onu TEMA Dede yapanların en önünde yer alan eşi Sayın Zekiye Önder ile mütevazı bir hayatı sürdüren Önder’e ilk vefayı Simav eski belediye başkanlarından Dr. Rıza Özdemir göstermiş ve 4 Eylül Caddesi ile Kışla Caddesini birbirine bağlayan sokağa adını vermişti.
Yıllarca doğa, temiz çevre, erozyon, israf konularında yazılar yazan, konuşmalar yapan, ‘Organik Tarım’ mücadelesinden hiç vazgeçmeyen Önder’e doğduğu Demirciköy de vefasını göstermiş, onun adını taşıyan bir park oluşturmuştu.
***
7’den 70’e herkese, her kesime TEMA Simav Gönüllü Temsilcisi ardından da Gönüllü Sorumlusu olarak hizmet verirken Simav’ın dağ-taş her köşesinde fidan dikimlerine katılan, insanlara fidan dikme, sulama hatta fidana bakmayı öğreten, elektrikten suya varıncaya kadar israfla mücadele eden, yıllarca atık kağıtları toplayarak ülke ekonomisine katkı sağlayıp daha az ağaç kesilmesine emek harcayan, Simav meselelerinin tartışıldığı her toplantıda olumlu görüş ve önerilerde bulunan, zaman zaman topladığı kağıt türü atıkları kendi elleriyle kamyona yükleyip Balıkesir’e gönderen TEMA Dedem’i bir iki paragraf ile anlatmak yeter mi?
***
Yüzlerce hatıram içinden şu an birini anlatayım dersem inanın bu çok anlamlı.
Uzun yıllar büyüklere, ortaokul ve lise öğrencilerine toprak ana, su, erozyon, fide konularında konferanslar, seminerler veren Önder, yıllar sonra bu kez ilçe Kaymakamlığının oluru, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle ilçedeki ana sınıflara bürosunun bulunduğu caddede, kendisi gibi TEMA’cı olan ve İstanbul’da yaşayan hemşerimiz Hasan Armağan’a ait boş dükkanda seminerler verdi.
Öğretmenleri, sınıf ablaları ile birlikte TEMA’nın Simav’daki merkezine gelen miniklere toprak anayı, hava ve çevre kirliliğini, israfı anlatırken, konuşulanı dinlemeyi, anladığını da anlatmayı öğretti.
Evlerine giden çocuklar annesine, babasına öğrendiklerini anlatınca o anne ve babalar TEMA Dede’ye teşekküre geldi.
Ve TEMA Dede bana dedi ki, “Mustafacığım, keşke daha yıllar öncesinden işe bu miniklerden başlasaydık!”.
***
Aysbergin (Buz dağı) görünen yüzünden sadece bir kesit bu. Daha neler anlatayım ki, Okullardaki TEMA’cı öğrencilerini, öğretmenlerini Belediye Meydanında toplayıp buradan Cumhuriyet Meydanına oradan da Kışla caddesine kadar atıklara ve izmaritlere dikkat çekme adına Simav’ı süpürdüğünü mü?
Eynal Kaplıcalarında bir zamanlar düzenli olarak sürdürdüğü “TEMA Simav Bahar Şenliklerini mi?
TEMA’ya gönül verip iz bırakanları ödüllendirdiğini mi?
***
Çektiğim binlerce fotoğrafta binlerce Ömer Önder var. Herbiri birbirinden değerli.
Çok sevdiğim “Sadıcımın” biricik eşi.
Allah sana uzun ömürler ihsan etsin,
Hep bizimle kal, TEMA’nın Simav Onursal Başkanı.

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da

KORONA GÜNLERİMİZ 329

”Beyaz camdan yansıyan rezaletler” Biliyorum; koronavirüs salgın sürecinde ‘Korona Günlerimiz’ başlığı altında bu spot başlığın

KORONA GÜNLERİMİZ 328

”Siyaset ve Pandemi” AK Parti ve MHP dışındaki tüm partiler ‘Erken seçim’ şarkıları söylerken pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların,