MYO, BİNA İSTİYOR

Ana Sayfa » Simav Haberleri » MYO, BİNA İSTİYOR
Paylaş
Tarih : 31 Aralık 2016 - 16:25

Simav ziyaretinde Simav meslek yüksek Okulu ve Simav teknoloji Fakültesini ziyaret eden Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu, İbrahim Naci Eren Yerleşkesine girişinde MYO Müdürü Doç. Dr. Rüştü Güntürkün ve çalışma arkadaşları tarafından karşılandı.
Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güner ve partinin bazı yöneticilerinin hazır bulunduğu ziyaretle ilgili görüşme okulun toplantı salonunda gerçekleşti. Okul Müdürü Güntürkün, yerleşkenin önünden geçen Dr. İbrahim Naci Eren Caddesinin sıcak asfalt kaplanmasıyla bazı şikâyetlerin son bulduğunu belirterek, “Üniversiteler bir şehrin dışarıya açılan penceresi, vitrinidir. Türkiye’nin her ilinden Simav’a öğrenci geldiğini düşünürsek üniversitelerin ihtiyaç ve beklentilerinin giderilmesi yerel manada önem taşımaktadır” dedi.
Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan’ın her zaman yanlarında olduğunu belirterek sözlerini sürdüren Güntürkün, okulunda 11 ayrı programda eğitim ve öğretim verildiğini belirtti. YÖK’ün talimatları doğrultusunda meslek yüksek okullarına açılacak yeni programların o yerin yerel dinamiklerine uygun bölümler olması gerektiğini bununla birlikte her bölüm için istenen öğretim üyesi açısından sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Güntürkün, “Birçok yerde olmayan Toprak Analiz Laboratuarına sahibiz. Simav ve yakın çevresindeki çiftçiler hem devlet desteklemelerinden yararlanmak hem de topraktan daha fazla verim almak adına toprak numuneleri getirerek analiz yaptırıyor ve bizlerde laboratuarın yetkililerinin vereceği raporları sunuyoruz. Ama hem bölge hem de çitçiler için önemli olan laboratuarımızın bulunduğu yer yeterli olmadığı gibi uygun da değil. Bina ihtiyacımız var. Bu konuda Fen Lisesi’nin bölgemizde bulunan boşalttığı binayı uygun görüyoruz. Bu konuda sizin de yardımcı olmanızı bekliyoruz” ifadesinde bulundu.
Milletvekili Vural Kavuncu, ilçenin en önemli eğitim ve öğretim birimlerinden birisi olan Simav MYO’da olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, öğretim üyeliği döneminde Afyonkarahisar’da kendisinin de bir süre MYO müdürlüğü yaptığını hatırlattı. Simav ve bölge çiftçisi için önemli gördüğü Toprak Analiz Laboratuarının ayakta kalması gerektiğine işaret eden Kavuncu, “Bu laboratuarın kapanmaması için çaba harcayalım. Gerekli olan bina ihtiyacının ya da boşaltılan okulun kullanılabilmesi için Kütahya Valimiz Sayın Ahmet Hamdi Nayir ile görüşeceğim. Ama laboratuarla ilgili ikinci bir planımız da olmalı” dedi.
Simav’da ekonominin canlanması, istihdamın oluşması için ek girdileri, üretimleri önemsediğini, bacasız sanayi olarak adlandırılan üniversite öğretiminde açılan bölüm ve alanların çok iyi düşünülerek açılması gerektiğine dikkat çeken Kavuncu, “Dumlupınar Üniversitesinde edindiğim bilgilere göre toplam 31 ayrı bölümde öğrenci kaydı yokmuş. Bu önemli bir durum. Demek ki bölüm açmak değil önemli olan mezununa istihdam şansı da sunan bölümleri açmaktır. Yani; bölümler nitelikli, içi dolu olmalı” şeklinde konuştu.
MYO’ların projeler hazırlayarak çeşitli konu ve alanlarda AB proje desteklerinden yararlanabileceğini, öğrencilerinin bu projelere bağlı yurt dışındaki üniversitelerde eğitimler alabileceğine de dikkat çeken Kavuncu, “Simav, son 3-4 yıldır Hükümetimiz ve gayretlerimizle önemli karayolu yapım hizmetleri alarak komşularına ve il merkezine daha da yakınlaşmaya başladı. 200 metrelik Uğurlugüme tünel geçişi tamamlandı ve hizmete açıldı” diyerek yol çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulundu.
Yerleşkedeki ziyaretinin ikinci ayağında Simav Teknoloji Fakültesi bölümüne geçen Kavuncu, burada da Fakülte yetkilileriyle görüşerek fikir alış verişinde bulundu. Onuruna verilen öğle yemeğine katılan Milletvekili Kavuncu daha sonra yerleşkeden ayrıldı. Haber: Zekeriya Türkel

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET
BELEDİYE OTOBÜSLERİNDEN HER KESİME HİZMET

Simav’ın mahallelerine ve Eynal Kaplıcalarına şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Simav Belediyesi, ilkokuldan üniversite

EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK
EYNAL’IN EN ÇAĞDAŞ APARTLARI OLACAK

Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, mevcut imkanların her alanda en iyi şekilde halk ve belediye yararına kullanımından yana olduğunu belirterek

CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI
CUMHURİYET SAVCISI KARAKAYA, GÖREVE BAŞLADI

Simav’a atanan Cumhuriyet Savcısı Bilal Karakaya, görevine başladı. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları kurası ile Simav’a