NİKÂH SALONUMUZ OLMALI..

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » NİKÂH SALONUMUZ OLMALI..
Paylaş
Tarih : 30 Eylül 2019 - 12:40

Konumuzun başlığını okuduğunuzda “Keyfe keder” bir konu olarak yorumlayanlar elbette olacaktır.
Ama Simav’da yazın, kışın bir nikâh ve düğün davetiyesi geldiğinde eminim çoğu insanımız karmaşık düşünceler içersine girmektedir.
Hele hele o güzelim yaz döneminde hafta sonunun her iki gününde hatta aynı akşam bir-iki davetiyeye sahipseniz hatta hafta içi günlerde de katılacağınız düğün varsa birçok programınız alt-üst olmuş demektir.
Bu davetiyelerden birisinin Simav’ın şehir merkezinde, diğerinin ise Eynal Kaplıcaları Firuze Salonunda olduğunu varsayarsak durum daha da vahim; koştur Allah’ım koştur!
***
Salonlarda nikâh ve düğün etkinliklerini önce ikiye ayırarak ben sadece Nikâh törenlerini mercek altına almak istediğimi açıklıyorum.
Simav’daki nikâh salonu olarak kullanılan yerlerin durumu belli. Bir türlü “Eski” ve “Yeni” diye başlayan isimlerini değiştirmediğimiz salonların kapasitesi zaten dar. Eynal’dakini soracak olursanız ya özel arabanızla ya da belediye otobüsüyle gideceksiniz.
Buralarda yapılacak nikâh törenlerine davetliler yaklaşık 1 saatten önce gelmeye başlıyorlar.
Salon girişinde yüzlerce erkek ve düğün sahipleri, düğüne özel ve itinalı bir şekilde hazırlanarak gelen bayan konukların zar-zor girişleri,
Davetiyelerde yazılı olmasına rağmen bir türlü başlatılamayan Nikâh Töreni,
Aynı akşam birden fazla nikâh töreni olması nedeniyle geciken ve koşturarak yetişen nikâh memuru ve yardımcısı,
Salon dar geldiği için davetlilerin yarısının dışarıda kalması,
Sanki pekiştirircesine hem salon girişinde hem de salon çıkışında “Hayırlı olsun” kuyrukları,
Merdivenlerde ve girişte yeni gelen davetlilerle karşı karşıya kalmalar,
Ve daha neler neler.
***
Bunları Simav’da herkes yaşıyor.
İnanın tatile gidemeyen, rahatsızlığına rağmen gelen, salon girişinde düğün sahiplerine görünüp arazi olanlar,
Hatta nikah töreninin gecikmesi nedeniyle tepki gösterenler o kadar çok ki..
Hatırlıyorum, gazetemizin sayfalarında yıllar önce belediye eski başkanlarımızdan Kasım Karahan konuyla ilgili olarak bir köşe yazısı yazmış, söz konusu nikâh törenlerini eleştirmiş, önerilerde bulunmuştu.
Fakat gün geldi Sayın Karahan Belediye Başkanı olunca geçmişte yazdıklarını uygulamadan uzakta kaldı.
O da önceki başkanlar gibi bir salonda kıydığı nikâhtan sonra bir başka salona koştu. Hele hele ufukta seçim olduğu günlerde başkanların bu koşuşturmalar artıkça artı.
***
Nikâh Törenlerine işin kahramanı ‘Nikâh Memurları’ açısından da bakmakta yarar var.
Yıl içinde 100’den fazla nikâh akdini gerçekleştiren, salondan salona koşan Nikâh Memurları, belediye binasında kıydıkları nikahların bir bölümünü salonlarda davetlilerin huzurunda tekrar ailelerin istekleri doğrultusunda gerçekleştirdiklerini hepimiz biliyoruz.
Kimisi aciliyet, kimisi tayin gibi nedenlerle kıyılan resmi nikâhların daha sonra salonlarda tekrarlanması ne kadar etik bilinmez ama bence Nikâh memurları için bu durum önemli bir sorun.
***
Peki ne olmalı?
Bu soruya tarafsızca yanıt vermek, aynı konuda yapılan güzel uygulamaları anlatacak olursak öncelikle Simav Belediyesinin sadece Nikâh törenleri için kullanacağı bir mütevazı salonu olmalı.
Azerbaycan Caddesi PTT karşısında yapımı tamamlanmakta olan Simav Belediyesi Kültür Evi’nin bir bölümü bunun için uygun.
Ya da Eynal Kaplıcaları Gazinosu bu iş için özel olarak düzenlenebilir ve buralarda sadece düğün sahiplerinin, çok yakınlarının katılacağı nikâh törenleri gün içinde tarih ve belirtilen saatlerde gerçekleştirilebilir.
Böylece nikâh memurları salon salon koşturmaktan, düğün salonları önünde nöbet tutan erkekler de önemli bir eziyetten kurtulmuş olur.
Bu konuda görüştüğüm, nikâh töreni nöbetindeki erkek vatandaşlarımızın da bana aktardıkları var.
Örneğin; “Bizim kadınların doldurduğu nikâh töreninde ne işimiz var? Bizler gelin çıkarma ve gelin alma törenlerine katılarak örf ve adetlerimizin temelinde yatan görevlerimizi yerine getirmeliyiz” şeklinde görüş belirtiyorlar.
Bana kalırsa doğrusu da bu.
Erkekler gelin alma ve gelin çıkarma törenlerine davul-zurna eşliğinde katılmalı ve atalarımızın yaptığı görevi yerine getirmeliyiz.
***
ÖNERİLERİM..
Nikah töreni diye başladık, nikah töreni diye bitirdik.
Ama şu iki konuyu da eklemekte yarar var.
İlki; Bilindiği gibi Eynal Kaplıcaları bir dinlenme ve termal tedavi merkezi. Burada Firuze Salonunda yapılan tüm düğünler yüksek ses açısından termal turizm konukları tarafından hep eleştiriliyor, şikayetler yapılıyor.
Benim önerim, en azından bu salonda yapılan düğünler sırasında, Hüsüm yoluna bakan, balkon kısmına bir kapı açılması ve düğünlerde ana kapının kapalı tutulup sesin çıkışı önlenmeli.
İkinci önerim ise düğün ve sünnetlerdeki araç konvoyları.
Bir aracın normal zamanda bile rahatlıkla şehir içinde bir yerden bir yere gidemediği Simav’da düğün konvoylarındaki araç sürücülerinin çektiği ıstırabı tahmin edebiliyor musunuz?
Diyeceksiniz ki, “Madem öyle sürücü niye katılıyor, niye o çileyi çekiyor?”
Doğru.
Ama konvoylar için eskisi gibi bir araç sayı sınırı getirilirse hem sürücülerin ıstırabı, hem şehir içindeki araç sıkışıklığı hem de ses kirliliği son bulur.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 339

”20 AY ASKERLİK GİBİ” Tam 20 ay ya da yaklaşık 610 gün.. Ne çileler çektik, ne tehlikeler atlattık. Kimisi nezle ile gribi, kimisi Koronavirüsle

KORONA GÜNLERİMİZ 338

”Kafalar karışık..” Pandemiyle mücadele sürerken bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerinin açıklamaları da aylardır

KORONA GÜNLERİMİZ 337

”Aşı Olmak – Olmamak” İçinde bulunduğumuz Koronavirüsle mücadele sürecinde her türlü sosyal ve kültürel etkinliklerin pandemi kuralları