OKS’DEN TEOG’A

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » OKS’DEN TEOG’A
Paylaş
Tarih : 26 Eylül 2017 - 13:09

Barzani’nin “Dayatma referandumu”, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 13 yıllık başkanı Kadir Topbaş’ın istifası, Almanya seçimi, Türkiye’nin gündemine tepeden inme girse de Simav için güncel olan gündem maddesi elbette “TEOG”.
***
Televizyon programlarında, kartelli-kartelsiz gazetelere bakıldığında TEOG konusunu ele almayan bir tek sanki Simav’ın Sesi Gazetesi kalmış gibi.
Ben de bu hengamenin içinde konuyla ilgili bir şeyler yazayım, TEOG ile ilgili görüşüm en azından kayıtta bulunsun istedim.
***
Bir defa konuyu bu günlük bir konu olarak ele almak büyük bir hata olur.
15 yıllık AK Parti İktidarlarında bu güne kadar 6 Milli Eğitim Bakanı değişikliği yaşanırsa ve her bakan göreve başladığında “Her yiğidin yoğurt yiyişi başkadır” sözü doğrultusunda eğitim-öğretim sisteminde değişiklikler yaparsa elbette yerinde duramayan bir sistem Türkiye’nin Milli Eğitiminde sorunlar oluşturacaktır.
Bu bakımdan geçmişten başlayarak günümüze konuyu irdelemeliyiz.
AK Parti Hükümetlerinin ilk Milli Eğitim Bakanı Erkan Mumcu oldu. 2002-2003 yılları arasında görev yapan Mumcu, eğitimi sil baştan ele almayı, sistemi değiştirmeyi planlayarak işe başladı. Kısa süre görev yaptığı Milli Eğitim Bakanı koltuğunda üniversiteye girişte katsayı farkı artırmasıyla tarihe geçti.
Milli Eğitimde en uzun süre bakanlık yapanlardan birisi olan Hüseyin Çelik ise 2003-2009 yılları arasındaki görev sürecinde 2004 yılında eğitim müfredatını değiştirdi. Simav’a geldiğinde Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezini açan, Şerife-Narin Koyuncuoğlu Anaokulunun temelini atan Çelik, 2005 yılında liselerdeki eğitim sürecini 4 yıla çıkardı. Yürürlükteki LGS’yi kaldırıp OKS’yi, bunun yerine de 2007 yılında SBS’yi getirdi.
Milli Eğitim Bakanlığına 15 yıllık AK Parti Hükümetlerinde ‘kadın bakan’ olarak bakan Nimet Çubukçu ise 2009-2011 yılları arasında görevde kaldı. Üniversitelere giriş için LGS ve LYS uygulamasını başlattı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı iken Simav’a gelişiyle tanıdığımız Ömer Dinçer ise 2011-2013 yılları arasında ülkemizin Milli Eğitim Bakanı oldu. O da diğer bakanlar gibi eğitim ve öğretimde fırtınalar oluşturan katsayı farkını 2012 yılında kaldırmasıyla gündeme otururken çıraklık sistemini adeta unutturan 4+4+4 eğitim sistemini yürürlüğe koyup başlatan isim oldu.
2016 Ocak ayında iktidarın 5.Milli Eğitim Bakanı olarak göreve başlayan ve bu görevine SBS’yi kaldırarak başlayan Bakan Avcı, 6 ayrı dersten yıl içinde 2 dönemde yapılan TEOG uygulamasını başlattı.
Ve nihayet Bakanlar Kurulunda son yapılan kısmi değişiklikle Sayın İsmet Yılmaz AK Parti Hükümetlerinin 6.Milli Eğitim Bakanı olurken, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG ile ilgili sözleri üzeri üzerine “TEOG’u kaldırdık” dedi.
***
15 yıl içinde OKS’den, SBS’ye, YGS’den, LYS’ye ve son olarak TEOG’a gelinceye kadar gelişmeler bu şekilde.
Peki şimdi ne olacak?
Ben Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyacağı çalışmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onaylamasıyla nasıl bir sistemin yürürlüğe gireceğini değil,
İlkokul 4.sınıftan bu yana annesi, babası, öğretmenleri tarafından TEOG’a yönlendirilen, özellikle ortaokulların 7.sınıfından itibaren TEOG ile yatıp TEAOG ile kalkan öğrencilerin hatta günümüz ortaokul son sınıf öğrencilerinin şimdi ne yapacağını soruyorum.
Annenin, babanın, öğretmenin, okul müdürünün hatta öğrencinin kafası öylesine karışık ki, özel ders veren öğretmenler bile tedirgin.
***
Acı bir gerçek ama görünen şu ki; “Milli” olması gereken “Milli Eğitimimiz”, “Milli” olmaktan sanki çıktı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 332

”Maske-Mesafe-Temizlik ve Aşı” Pandeminin yaşandığı bir ülkede en önemli isim nereye gidersen git sağlık hizmetlerinin başında olan kişidir.

KORONA GÜNLERİMİZ 331

”DÜNYANIN SON GÜNÜ” “Kıssadan hisse” diye bir deyim vardır. Anlamı da kısaca; anlatılan bir hikâyeden, olaydan ders almaktır.Sizlere;

KORONA GÜNLERİMİZ 330

”Kabullenmek imkansız” Türkiye’nin koronavirüsle mücadele yolculuğu tüm hızıyla devam ederken bu konuda sanırım aşı olanlarda da