ÖMER ÖNDER (3)

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ÖMER ÖNDER (3)
Paylaş
Tarih : 09 Aralık 2020 - 11:54

Yarın tam 1 hafta olacak Ömer Önder amcamızı ebediyete yolcu edeli.
İnsan bir konu hakkında odaklanınca çok şeyleri hatırlar, düşünür oluyor.
İnanın 1 haftadır Ömer Önder amcamı ve değerli eşi Zekiye Önder’i düşünüyor, hayal ediyor, birlikte yaşadıklarımız ise bir film misali gözlerimin önünden geçiyor.
Elbette ölenle ölünmüyor ama, bu tür babacan, bilgi ve sevgi dolu insanlardan kaç tane kaldı ki..
***
Bugün hazır bir yazıyla sizleri baş başa bırakacağım.
Önceki gün Simav’ımızın TEMA Dedesi Ömer Önder’in TEMA bayrağını törenle teslim ettiği, arkadaşlarıyla birlikte en az kendisi kadar TEMA için mücadele edeceğine inanıp TEMA Simav’ı teslim ettiği TEMA Simav Gönüllü Sorumlusu Gönül Pak bana bir mesaj göndererek 4 Ocak 2017 tarihinde “Bana Göre” adlı köşemde yazdığım ve Ömer Amcamı da konu edindiğim yazımı tekrar yayınlamamı istemiş.
Unutmuştum o makalemi. Ama Gönül Pak öğretmenimin isteği inanın beni de gururlandırdı.
Haydi birlikte okuyalım. Önceki günkü yazımda da bahsettiğim bana tek “Mustafacığım” diyen kişiyi bir kez daha hatırlayalım..
***
MUSTAFACIĞIM
21 Eylül 1999 tarihinde okuduğunuz bu gazeteyi ilk kez okurlarımızla buluşturduğumuzda Arpalık Caddesindeki gazete merkezimize gelerek elinde bir demet kır çiçeğiyle bizleri kutlayan koca yürekli adam, 16 yıldır hizmet verdiği TEMA’nın Simav’daki “Onursal Başkanı” oldu.
Yıllardır Simav çiftçisine modern tarımın inceliklerini ve artılarını anlatarak devlete hizmet süresini doldurduktan sonra memurluktan emekli olan ama hayat mücadelesinden asla emekliye ayrılmayan bu onursal başkan, emeklilik yıllarında da zirai ilaçlar konusunda çiftçilerin yanında oldu.
Hayat merdivenlerinin 77.basamağına geldiğinde yetiştirip büyüttüğü, evlendirdiği 7 çocuktan sonra bir de TEMA adlı çocuk sahibi olan Simav’ımızın TEMA Dedesi, Ömer Önder’in sağlık sorunları yaşadığını hepimiz biliyoruz.
Bu nedenle kısa bir süre önce duygusal bir şekilde sessiz bir çığlıkla son çocuğu TEMA’yı emin ellere teslim eden, yüreğinin gözyaşlarını dışa vuran Önder’in beni her gördüğünde “Mustafacığım” diyerek seslenmesini asla unutmayacağım.
Yaşıtlarından hiç birisi bilgisayar kullanmazken o bilgisayarında TEMA için kaleme aldığı makaleleriyle her gelişinde “Mustafacığım” diyerek söze başlayan,
Kendini hep misafir olarak görür gibi eli boş gelmeyen,
Bu tutumunu eleştirdiğimizde ise; “Hepimiz bu dünyada misafir değil miyiz” diyen,
Makalesini teslim ettikten sonra yine aynı samimi duygularla “Mustafacığım bana müsaade” diyerek büromuzdan ayrılan TEMA Dedem ile o kadar çok anılarım var ki..
***
Bugün 93 yaşının getirdiği olgunluk ve saygınlıkla kendisi kadar değerli ve onu TEMA Dede yapanların en önünde yer alan eşi Sayın Zekiye Önder ile mütevazı bir hayatı sürdüren Önder’e ilk vefayı Simav eski belediye başkanlarından Dr. Rıza Özdemir göstermiş ve 4 Eylül Caddesi ile Kışla Caddesini birbirine bağlayan sokağa adını vermişti.
Yıllarca doğa, temiz çevre, erozyon, israf konularında yazılar yazan, konuşmalar yapan, ‘Organik Tarım’ mücadelesinden hiç vazgeçmeyen Önder’e doğduğu Demirciköy de vefasını göstermiş, onun adını taşıyan bir park oluşturmuştu.
***
7’den 70’e herkese, her kesime TEMA Simav Gönüllü Temsilcisi ardından da Gönüllü Sorumlusu olarak hizmet verirken Simav’ın dağ-taş her köşesinde fidan dikimlerine katılan, insanlara fidan dikme, sulama hatta fidana bakmayı öğreten, elektrikten suya varıncaya kadar israfla mücadele eden, yıllarca atık kağıtları toplayarak ülke ekonomisine katkı sağlayıp daha az ağaç kesilmesine emek harcayan, Simav meselelerinin tartışıldığı her toplantıda olumlu görüş ve önerilerde bulunan, zaman zaman topladığı kağıt türü atıkları kendi elleriyle kamyona yükleyip Balıkesir’e gönderen TEMA Dedem’i bir iki paragraf ile anlatmak yeter mi?
***
Yüzlerce hatıram içinden şu an birini anlatayım dersem inanın bu çok anlamlı.
Uzun yıllar büyüklere, ortaokul ve lise öğrencilerine toprak ana, su, erozyon, fide konularında konferanslar, seminerler veren Önder, yıllar sonra bu kez ilçe Kaymakamlığının oluru, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle ilçedeki ana sınıflara bürosunun bulunduğu caddede, kendisi gibi TEMA’cı olan ve İstanbul’da yaşayan hemşerimiz Hasan Armağan’a ait boş dükkanda seminerler verdi.
Öğretmenleri, sınıf ablaları ile birlikte TEMA’nın Simav’daki merkezine gelen miniklere toprak anayı, hava ve çevre kirliliğini, israfı anlatırken, konuşulanı dinlemeyi, anladığını da anlatmayı öğretti.
Evlerine giden çocuklar annesine, babasına öğrendiklerini anlatınca o anne ve babalar TEMA Dede’ye teşekküre geldi.
Ve TEMA Dede bana dedi ki, “Mustafacığım, keşke daha yıllar öncesinden işe bu miniklerden başlasaydık!”.
***
Daha neler anlatayım ki, Okullardaki TEMA’cı öğrencilerini, öğretmenlerini Belediye Meydanında toplayıp buradan Cumhuriyet Meydanına oradan da Kışla caddesine kadar atıklara ve izmaritlere dikkat çekme adına Simav’ı süpürdüğünü mü?
Eynal Kaplıcalarında bir zamanlar düzenli olarak sürdürdüğü “TEMA Simav Bahar Şenliklerini mi?
TEMA’ya gönül verip iz bırakanları ödüllendirdiğini mi?
***
Çektiğim binlerce fotoğrafta binlerce Ömer Önder var. Her biri birbirinden değerli.
Çok sevdiğim “Sadıcımın” biricik eşi.
Allah sana uzun ömürler ihsan etsin,
Hep bizimle kal, TEMA’nın Simav Onursal Başkanı.
(Devam edecek)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama