ÖMER ÖNDER (5)

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ÖMER ÖNDER (5)
Paylaş
Tarih : 11 Aralık 2020 - 12:07

“3 BÜYÜKLER”

Sakın ha, aklınıza Süper Lig’in 3 büyükleri olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş aklınıza gelmesin.
Ben Simav’da izi olan İbrahim Naci Eren, Ömer Önder ve Kamil Muştu’dan bahsediyorum.
Her biri kendi alanında bir ekol, kendi alanında bir efsane ve Simav sevdalısı.
***
İBRAHİM NACİ EREN
Dr. İbrahim Naci Eren’i ve değerli eşi Müfide Eren’i yaklaşık 50 yıl boyunca Amerika’da kaldıktan sonra doğdukları ülkemize turist olarak gelişlerinde tanımıştım.
Akbaldır bölgesindeki Gülizar Eren İlkokulunu bilir, bu okulun aldığı ismi hep merak edip sorgularken yıllar sonra İbrahim Naci Eren’i tanımakla merhum Gülizar Eren’i de yani merhum İbrahim Eren’in çok sevdiği annesini de bir şekilde tanımış oldum.
Yıllar sonra geldiği Simav’dan bir turist gibi geçip gittikten sonra tekrar gelen ve bir daha ABD’ye dönmeyen, değerli eşiyle birlikte Simav’da mütevazı bir yaşam süren Dr. İbrahim Eren, önce ilçenin ekonomik durumunun kötülüğüne sonra bu sorunu gidermek için harekete geçirilebilecek eldeki güçlere dikkat çekti.
Üniversite öğreniminin ya da üniversite öğrenci sayısının Simav’da artırılmasının Simav’ın her alanda gelişmesine neden olabileceğini, bu durumun Simav’ın termal ve doğa turizmine de katkısı bulunacağını ve Simavlı gençlerin üniversiteye teşvik olmasına yarar sağlayacağını savundu.
Muradınlar Mahallesindeki Simav Teknik Eğitim Fakültesi ya da yeni adıyla Simav Teknoloji Fakültesine, Simav Meslek Yüksek Okuluna ve son olarak da Simav Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okuluna derslik,
sera ve yönetici odaları gibi ihtiyaçları giderecek olan blokların yapılmasını hedefledi.
İş paraya gelince ABD’deki tüm tasarrufunu bu şekilde harcayan, Eczacı Yahya Akın’ın da eğitim bloğu yapmasına vesile olan Eren, ne yazık ki bu uğurda kendisi gibi maddi destek sağlayacak yeni isimler bulamamıştı.
Sonuç ise bugün adını taşıyan İbrahim Naci Eren Yerleşkesinin bir köşesinde Bakanlar Kurulu Kararıyla hazırlanan 2 mezarda eşi Müfide Eren ile birlikte ebediyet nöbetini tutmayı sürdürüyor.
***


ÖMER ÖNDER
Simavlıların ‘Ziraatçı Ömer’, küçük çocuklardan üniversitelilere kadar herkesin ‘TEMA Dede’ ya da ‘Toprak Dede’ olarak bildiği Ömer Önder ise yazı dizimizin ikinci büyüğü olarak asla unutulmayacaktır.
O da Sayın Eren gibi tüm hayatını mesleki açı da dahil Simav’ın çiftçilerine, Simav’ın topraklarına ve Simav’ın gelecek nesli olan geleceğimizin teminatı çocuklara, gençlere adadı.
Gün geldiğinde anne ve babaların bile kendi çocuklarına kabul ettiremeyeceği toprak, su, hava, israf konularında öylesine önemli adımlar attı ki, Simav’da adeta yeni bir “Ömer Önder” kuşağı oluştu.
Tema Simav Temsilciliği olarak ilk günler geleneksel Tema Simav Bahar Şenliği etkinliği ile Eynal Kaplıcaları park alanında yarışmalar, şarkılar, türkülerle ilçenin çocuklarını aileleriyle birlikte buluştururken, Tema’ya gönül veren konuklarıyla da katılımcıları coştururdu.
Kaymakamlığın, Belediyenin ve belde belediyelerinin de destek verdiği bu geleneksel etkinliklerden birisinde de Simav’ın yetiştirdiği TSM sanatçılarından Sevinç Sunar Demirel hanımın mikrofonu alıp popüler şarkıları seslendirmesi ve sevinci coşkuya çevirdiği o günü unutmam mümkün değildir.
En unutulmayacak olanı da değerli eşi emekli öğretmen Zekiye Önder’in Tema Dedenin her etkinlikte olduğu gibi bunlarda da Ziraatçı Ömer’in yanı başında olmasıdır.
Böylesine mevsimsel güzellikleri yaşatan Önder’in Simav’a öğrettiği en önemli uygulama ise “Fidan Dikimi”dir.
Şimdi diyeceksiniz ki Simavlılar hiç mi fidan dikmesini bilmiyordu?
Evet büyüklerimiz biliyordu ama yaşları 5-7 olmuş miniklerin, 12-15 olmuş çocukların ve eğitim ve öğretimin çarpık yapısı, sınav, sınav, sınav maratonundan fidan dikmeye fırsat bulamayan liseliler TEMA DEDE’nin yer aldığı doğa buluşmalarında fidanları toprakla buluşturup can suyu vererek gelecekleri için diktikleri fidanlara can oldular.
***
KAMİL MUŞTU
Bugünkü üçüncü büyüğümüz ise aynı kuşağın yaşayan asırlık çınarı Kamil Muştu.
Yaşları 45-65 arasında olanlar Kışla Caddesinin Cumhuriyet Meydanı yönünden ilk sıradaki Okul Pazarı’ (Muştu Kırtasiye)’den dolayı onu ‘Kitapçı Kamil Muştu’ olarak bilir.
Evet, Kamil Muştu büyüğümüz Simav’ın kitapçısı, kırtasiyecisi olduğu kadar bu okuduğunuz Gazetenin isim babası, gazetenin kendisi gibi aydın, ileri görüşlü 3 kurucusundan en önde gelenidir.
Yıllarca Simav’da dışarıdan getirilen ustalarla matbaacılık hizmeti sunarken ‘su var, şeker var, irmik var, neden helva olmasın?’ diyerek Simav’ın Sesi Gazetesini çıkaran, anılarına yer verdiği kitabında da yazdığı gibi kalemi eline aldığında gerektiğinde kaymakamı, belediye başkanını gerektiğinde hakim ve savcıyı hatta Jandarma Komutanını ve Zabıtayı halk için karşısına alan, mahkemelere düşen, ceza alan ve haklı görülüp beraatlar de yaşayan bugünün asırlık çınarı Kamil Muştu, kendi alanında ilkleri başarmış, günümüz Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 1974 yılında eğitim ve öğretime açılmasına da emek sağlamış, bu ilklerin gelişimi için de sağlayarak gerektiğinde bedeller de ödemiştir.
***
İşte Simav’ın kaybettiğimiz büyüklerinden 2 isim ve bir de yaşayanı.
Yarın yeni bir Ömer Önder yazısında buluşmak ümidiyle..

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 309

”İşler sarpa sarıyor” Gözle göremediğimiz, elle tutamadığımız Koronavirüs sanki gelişmiş bir laboratuarda üretilmiş gibi her ortama

KORONA GÜNLERİMİZ 308

”Rakamlar çok acımasız!” 11 Mart 2020 tarihini koronavirüsle ilgili olarak Türkiye’nin mücadeleye geçtiği tarih olarak kabul edersek

KORONA GÜNLERİMİZ 306

”Bir bu eksikti!” Dünya ülkeleri gibi Türkiye olarak yaklaşık 18 aydır mücadele ettiğimiz küresel salgın Covid-19 salgınında birçok varyant