ÖMER ÖNDER (6)

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » ÖMER ÖNDER (6)
Paylaş
Tarih : 14 Aralık 2020 - 11:46

Bir insanın vefatının ardından yazılan yazılar hep güzel yazılar olur.
“Güzel yazı da nasıl oluyor?” diyecek olursanız, allı-pullu, çiçekli-böcekli değil elbet.
Hakk’a yürüyen kişiyi güzelliklerle hatırlayan, anlatan yazılardır güzel yazılar.
Simav’ın TEMA Dedesi; yıllarca hep ilçemiz ve halkımız için hatta geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yaşayacakları döneme ilçemizi ve ülkemizi hazırlamak için mücadele ettiği sürece hep güzelliklerle, güzel yazılarla muhatap oldu.
Onun şu ilçede gitmediği, girmediği okul, sınıf kalmadığını, onun gibi doğa tutkunu öğretmen ve kamu görevlilerinin, emeklilerin açtığı TEMA Bayrağı altında Önder ile birlikte hareket ettiğini hepimiz biliyoruz.
Anlatılanları dinlemeyi, hafızasına yazmayı, gerektiğinde de bunları kütüphane raflarından alınmış ve okunmuş bir kitap gibi hatırlattığını hiç unutamayacağım.
Bir kâğıdın önü ve arkası boşsa öncelikle tek tarafı dolu kâğıdı kullanmayı, notlar almayı ilke edinen, atık kağıt, defter, kitaplar toplayarak, “Bu kadar kağıt için şu kadar ağaç daha az kesilecek artık” diyen,
Bu amaçla toplanan atıklar arasından boş yaprakları itina ile tek tek ayırıp onları makaleler yazmakta kullanan Önder, öyle zaman oluyordu ki, evinin, dükkânının önüne bırakılan atık kâğıt, defter ve kitapları, boş kolileri hiç üşenmeden depoya taşır, biraz da serzenişte bulunurdu.
Atıklar geri dönüşüm için bir kamyonu dolduracak miktara geldiğinde Balıkesir Kâğıt Fabrikasına gönderen ve çoğu zaman atıkların bedelinin aracın kirasını karşılamadığını bana aktaran TEMA Dedem, “Olsun be Mustafa’cığım amaç para kazanmak değil, ağaçları kağıt yapmak için kesilmekten kurtarmak” derdi.
Her eğitim yılı sonu ve başında okulları dolaşıp atık kitap ve defterleri toplayarak milli gelire katkı sağlayan Önder, sadece kâğıt türü atıkların toplayıcısı değil aynı zamanda giyilebilecek durumdaki kıyafetlerini TEMA’nın onursal başkanı ve 20 Ocak 2020’de hayata veda eden Hayrettin Karaca’nın 20 yıllık kazağı gibi giysilerine değer verir, giyerdi.
Dağlara, ovalara gittiğinde uygun kıyafetleri, toplantılara, ilçe yöneticilerine ve kutlamalara gittiğinde de en şık ve ütülü kıyafetlerini giyen Önder, Simav’ın olduğu kadar Yeni Cami Caddesinin de Ombudsmanıydı.
***
Simav’da son yıllar hariç uzun zaman tek başına TEMA faaliyetlerini sürdüren, değerli eşi Zekiye Önder ile birlikte TEMA toplantılarını hiç kaçırmayan Önder, TEMA Vakfı Kurucusu Hayrettin Karaca’nın da kadim dostuydu.
Her ikisi de hemen hemen aynı yaşta hayata gözlerini yuman bu iki müstesna insanın Simav’da buluşması ise ilçede büyük bir heyecan, bir daha yaşanmayan özel bir günün yaşanmasına neden oldu.
TEMA’nın bürosu ile Önder’lerin evinin yer aldığı Yeni Cami Caddesinde öğrenciler başta olmak üzere yetkilisi yetkisizi Simavlıların bağrına bastığı Hayrettin Karaca’nın en büyük sevinci ise çok sevdiği ve değer verdiği Zekiye Önder ile buluşması olmuştu.
Orada öğrencilerle, TEMA’cı önder’in çalışmalarına destek veren çalışan ve emekli öğretmenlerle mini bir toplantı yaparak TEMA’nın çalışmaları masaya yatırılırken, TEMA Simav’ın başarıları da buluşmanın önemli noktalarıydı.
Daha sonra ilçeye annesinin adını taşıyan ve merhum Dr. İbrahim Naci Eren tarafından yaptırılan Akbaldır’daki Gülizar Eren İlkokulunu ziyaret edişi, dönemin okul müdürü Abdurrahman Laçinkaya, öğretmen arkadaşları ve öğrenciler tarafından karşılanan TEMA’nın yaşlı çınarları, o günün miniklerine unutulmaz bir anı yaşattı.
Bugün her biri birer genç, anne, baba olan o çocukların hangisine sorsanız bugün bile “Ben Hayrettin Karaca’yı gördüm, elini tuttum, onunla konuştum” diyorsa o günü unutmadığı içindir.
İşte Türkiye’nin müstesna insanını Simavlılarla buluşturan Simav’ın müstesna insanı Ömer Önder böyle bir insandı.
TEMA Simav’ı sağlık nedenleriyle günümüz Simav Tema Gönüllü Sorumlusu emekli öğretmen Gönül Pak ve arkadaşlarına teslim eden Önder’in TEMA bayrağını da teslim ederken ne denli heyecanlı ve onurlu olduğunu görmüş, yaşamış bir kişi olarak aslında Önder’in bu nöbet değişimini kolay kolay kabullenmediği ama sağlık sorunlarının buna neden olduğunu ben çok iyi biliyordum.
Ne var ki Sayın Pak, öyle bir performans gösterdi ve arkadaşlarıyla birlikte bunu sürdürüyor ki, sanırım ve hatta iddia edebilirim ki Simav’ın Toprak Dedesi’nin, TEMA Dedesi’nin gözü arkada kalmadı.
(Devam edecek)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KORONA GÜNLERİMİZ 312

”Hep birlikte çıldırıyoruz” İçim kararıyor televizyonların sabah haberlerini izlerken. Hele hele ‘Mesut Yar’ diye bir adam var,

KORONA GÜNLERİMİZ 311

”Mehmet Dündar Kamer” Mart 2020’den bu yana içinde olduğumuz Koronavirüse karşı mücadele sürecinde tam 311 köşe yazısını sizler

KORONA GÜNLERİMİZ 310

”2 SAVAŞ DA DEVAM EDİYOR” Türkiye’nin sorunları her gün büyüyen bir yumak haline gelirken Koronavirüsle mücadele de devam ediyor. Ama